Jiří Maliňák, místopředseda spolku Život na Dyleň, a jeho syn Jan jedou pracovat na naučnou stezku Stebnický potok. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Parta nadšenců z Chebska se snaží ve svém volném čase oživit horu Dyleň

  • 2
Zatímco pro většinu lidí představuje víkend čas odpočinku, pro zakladatele spolku Život na Dyleň je to jinak. Do aut naloží nářadí a dobrovolníky často z řad vlastních rodin a jedou upravovat okolí naučné stezky Stebnický potok u Lipové na Chebsku.

Z náruče přírody vysekávají zbytky staveb, které tu v minulosti stály, upravují trávu, obnovují značení či informační tabule. Ve volných chvílích plánují a organizují turistické výšlapy či výlety na kolech po okolí Dyleně.

V zimě chtějí v oblasti vytvořit síť běžkařských stop. A už čtyři roky bojují o vzkříšení unikátní dřevěné turistické chaty, která ještě těsně po válce patřila k oblíbeným výletním místům. Zatím marně.

Chatu nechal v roce 1926 postavit na severní straně hory místní turistický spolek. Válku přečkala, ale v roce 1947 vyhořela a zbyly po ní jen rozvaliny. Krátce poté se celá lokalita stala součástí hraničního pásma. Dnes už z dříve oblíbeného výletního místa zbyla jen kamenná podezdívka.

Turistická chata může být lákavým cílem

„I po dvaceti letech od pádu železné opony je okolí Dyleně velmi málo turisticky využívané. Obnovení chaty by přineslo zázemí i jeden z cílových bodů pro letní i zimní výlety,“ představuje svou vizi Jiří Maliňak, který pracuje v chebské projekční kanceláři.

„Zájem o znovuvzkříšení chaty mají obce v okolí, čeští turisté, ozývají se i hlasy ze zahraničí. Abychom ale mohli pokračovat, musí spolek získat místo, na kterém chata v minulosti stála a kde by měla opět vyrůst. Tady však už několik let narážíme na úředního šimla.“

Koupit nebo si pronajmout pozemek se spolek snaží od státního podniku Lesy České republiky více než čtyři roky. Neúspěšně.

„Absolvovali jsme řadu jednání a schůzek, psali jsme dopisy. Lesy pokaždé argumentovaly tím, že prodej pozemku by narušil celistvost lesa, neslyšely ani na možnost dlouhodobého pronájmu. Teď část dyleňských lesů získal do majetku církevní řád premonstrátů a pozemek se základy chaty se ocitl na rozhraní dvou lesních celků. Tak jsme podali novou žádost. A odpověď? Společnost prý zatím nemá směrnici, jak postupovat při prodeji nelesních pozemků. Tak čekáme dál.“

Že to myslí členové spolku s obnovou života na Dyleni vážně, svědčí jejich projekt naučné stezky Stebnický potok, která už slouží veřejnosti. Jejím úkolem je provést turisty místy, kde stávaly dávno zmizelé mlýny, statky či vesničky.

„Hledáme v této zapomenuté části Českého lesa stopy lidské činnosti a připomínáme tak pohnutou historii této lokality. Snažíme se sem přivést turisty a ukázat jim to nejzajímavější, aby i Dyleň začala znovu žít. A s tím by nám turistická chata mohla pomoci,“ doplňuje Maliňak.

Plány na stavbu repliky chaty i na její využití jsou už hotové. Podle odborníků by stavba měla přijít na přibližně čtyři miliony korun.