Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stále víc nájemníků v Karlovarském kraji potřebuje splátkový kalendář

  14:03aktualizováno  14:03
Obyvatelé Karlovarského kraje dluží na nájemném v obecních a městských bytech přes sto milionů korun. Většinu z nich tvoří krátkodobí neplatiči. Některým dlužníkům pomůže splátkový kalendář či výměna bytu, jiné čeká exekuce. Největší neplatiče už vystěhoval soud.

V Sokolově se dluhy na nájemném vyšplhaly k 28 milionům korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Společnost Sokolovská bytová spravuje městu zhruba 1 300 bytů. Jejich nájemníci dlužili k 1. září letošního roku radnici celkem 28 milionů korun. Své peníze se majitel domů snaží získat také soudními exekucemi. Nyní je jich proti neplatičům vedeno na devět set.

"Někteří lidé mají současně pět, šest nebo i sedm exekucí. Jde o náklady za nájem, vyúčtování, soudní vystěhování a další pohledávky," řekl prokurista Sokolovské bytové Karel Rambousek.

Dluhy na nájmech

SOKOLOV Nájemníci celkem 28 milionů korun.

KARLOVY VARY V ubytovnách dluží 152 lidí 2,68 milionů korun. Další čtyři stovky nájemníků v bytech dluží městu 10,33 milionů.

CHEB Cheb pronajímá 1 154 bytů, od začátku letošního roku je dluh 2,12 milionů korun.

Bytový podnik vznikl v roce 1998. Od té doby až do současnosti jsou pohledávky na bytech 12 milionů korun. Zbývající sumu do zmíněných 28 milionů korun tvoří penále, kolky, náklady soudního řízení a další výdaje.

Základní pohledávky, k nimž patří peníze za nájem a nedoplatky za vyúčtování, rostou ročně o čtvrt až půl milionu korun. Ovlivňuje to i výše nájemného. Z někdejších dvaceti korun za metr čtvereční vzrostl nájem na padesátikorunu.

"Stačí neplatit čtvrt roku a dluh je hned 10 až 15 tisíc korun," sdělil Karel Rambousek.

A platební morálka se podle zkušeností pracovníků Sokolovské bytové zhoršuje. Místo platby ke konci měsíce mívají někteří lidé několikadenní zpoždění, takže jim automaticky nabíhá penále.

Nájemné lidem neodstřihnou

"Faktem ale je, že určitá část lidí nemá peníze. Bohužel, jako první přestanou nájemníci platit nájem, protože jim teplo a teplou vodu na rozdíl od elektriky nikdo odstřihnout nemůže. Berou si půjčky a dostávají se do dluhové spirály. Pracujeme s každým, kdo má dobrou vůli. Řada lidí má sepsané splátkové kalendáře. Pokud je dodrží, má možnost požádat radu nebo zastupitelstvo o odpuštění části penále," vysvětlil Rambousek.

Kdo si nedá říci, tomu soud nařídí výpověď z bytu. Nyní se jedná o 14 případů. Ale ani s rozsudkem v ruce není pozdě na sepsání splátkového kalendáře. Sokolovští radní pak mohou výpověď odložit.

Splátkové kalendáře využívá i karlovarský magistrát. "Ve chvíli, kdy zaregistrujeme chybějící platbu nájemného, začínáme věc s dlužníkem okamžitě řešit, včetně možných návrhů splátkových kalendářů nebo výpovědí," uvedl mluvčí Jan Kopál.

Ke konci října dlužilo celkem 152 nájemníků městských ubytoven celkem 2,68 milionů korun. Za byty eviduje karlovarský magistrát u 400 nájemníků pohledávky za 10,33 milionů. Jsou v tom i soudně řešené případy.

Cheb pronajal lidem 1 154 bytů. "Od počátku letošního roku je na nich dluh na nájemném 2,12 milionu korun," uvedla mluvčí radnice Martina Kuželová. Neplatiči dostávají po třech měsících výpověď. Pokud alespoň za jeden měsíc zaplatí, řešením může být splátkový kalendář.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Má socha stojí na zahradě vedle díla Olbrama Zoubka, říká hrdě umělec

Karlovarský sochař Tomáš Dolejš.

Na začátku byla výzva podílet se na návrhu a vytvořit interiér jednoho legendárního karlovarského klubu. Tehdy Tomáš...

Polygon BMW na Sokolovsku vláda zatím odložila, ministři chtějí místo vidět

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Nejdříve v druhé polovině dubna se vláda vrátí k projednávání záměru mnichovské automobilky BMW vybudovat na výsypce u...

Dokumentuji to, co mi přijde zajímavé, říká autorka Běžnodenností

Fotografka Veronika Landa svým objektivem pravidelně zachycuje krásy běžného...

Ze začátku pro ni bylo fotografování jen součástí dětské zvídavosti, nakonec se z něho stala láska na celý život. Dnes...

Najdete na iDNES.cz