Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stále víc nájemníků v Karlovarském kraji potřebuje splátkový kalendář

  14:03aktualizováno  14:03
Obyvatelé Karlovarského kraje dluží na nájemném v obecních a městských bytech přes sto milionů korun. Většinu z nich tvoří krátkodobí neplatiči. Některým dlužníkům pomůže splátkový kalendář či výměna bytu, jiné čeká exekuce. Největší neplatiče už vystěhoval soud.

V Sokolově se dluhy na nájemném vyšplhaly k 28 milionům korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Společnost Sokolovská bytová spravuje městu zhruba 1 300 bytů. Jejich nájemníci dlužili k 1. září letošního roku radnici celkem 28 milionů korun. Své peníze se majitel domů snaží získat také soudními exekucemi. Nyní je jich proti neplatičům vedeno na devět set.

"Někteří lidé mají současně pět, šest nebo i sedm exekucí. Jde o náklady za nájem, vyúčtování, soudní vystěhování a další pohledávky," řekl prokurista Sokolovské bytové Karel Rambousek.

Dluhy na nájmech

SOKOLOV Nájemníci celkem 28 milionů korun.

KARLOVY VARY V ubytovnách dluží 152 lidí 2,68 milionů korun. Další čtyři stovky nájemníků v bytech dluží městu 10,33 milionů.

CHEB Cheb pronajímá 1 154 bytů, od začátku letošního roku je dluh 2,12 milionů korun.

Bytový podnik vznikl v roce 1998. Od té doby až do současnosti jsou pohledávky na bytech 12 milionů korun. Zbývající sumu do zmíněných 28 milionů korun tvoří penále, kolky, náklady soudního řízení a další výdaje.

Základní pohledávky, k nimž patří peníze za nájem a nedoplatky za vyúčtování, rostou ročně o čtvrt až půl milionu korun. Ovlivňuje to i výše nájemného. Z někdejších dvaceti korun za metr čtvereční vzrostl nájem na padesátikorunu.

"Stačí neplatit čtvrt roku a dluh je hned 10 až 15 tisíc korun," sdělil Karel Rambousek.

A platební morálka se podle zkušeností pracovníků Sokolovské bytové zhoršuje. Místo platby ke konci měsíce mívají někteří lidé několikadenní zpoždění, takže jim automaticky nabíhá penále.

Nájemné lidem neodstřihnou

"Faktem ale je, že určitá část lidí nemá peníze. Bohužel, jako první přestanou nájemníci platit nájem, protože jim teplo a teplou vodu na rozdíl od elektriky nikdo odstřihnout nemůže. Berou si půjčky a dostávají se do dluhové spirály. Pracujeme s každým, kdo má dobrou vůli. Řada lidí má sepsané splátkové kalendáře. Pokud je dodrží, má možnost požádat radu nebo zastupitelstvo o odpuštění části penále," vysvětlil Rambousek.

Kdo si nedá říci, tomu soud nařídí výpověď z bytu. Nyní se jedná o 14 případů. Ale ani s rozsudkem v ruce není pozdě na sepsání splátkového kalendáře. Sokolovští radní pak mohou výpověď odložit.

Splátkové kalendáře využívá i karlovarský magistrát. "Ve chvíli, kdy zaregistrujeme chybějící platbu nájemného, začínáme věc s dlužníkem okamžitě řešit, včetně možných návrhů splátkových kalendářů nebo výpovědí," uvedl mluvčí Jan Kopál.

Ke konci října dlužilo celkem 152 nájemníků městských ubytoven celkem 2,68 milionů korun. Za byty eviduje karlovarský magistrát u 400 nájemníků pohledávky za 10,33 milionů. Jsou v tom i soudně řešené případy.

Cheb pronajal lidem 1 154 bytů. "Od počátku letošního roku je na nich dluh na nájemném 2,12 milionu korun," uvedla mluvčí radnice Martina Kuželová. Neplatiči dostávají po třech měsících výpověď. Pokud alespoň za jeden měsíc zaplatí, řešením může být splátkový kalendář.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz