Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Zámecké sklepení odhalilo poselství vězňů ze 17. století

  12:00aktualizováno  12:00
Během příprav rekonstrukce sokolovského muzea našli badatelé ve sklepení vyryté nápisy vězňů pocházející ze 17. století. Pracovníci muzea nyní vymýšlejí, jak je zahrnout do expozice.

Na první pohled obyčejné rytiny způsobily mezi odborníky nadšení. Sklepení sokolovského zámku totiž v sobě po dlouhá staletí ukrývala temnou historii památky.

Vše podle ředitele sokolovského muzea Michaela Runda nasvědčuje tomu, že se jedná o zprávy vězňů z časů Selských bouří. „Zatím jsme rozluštili nápisy Zacharias nebo letopočet 1680 či 1681,“ vysvětlil Rund.

Fotogalerie

Jak se vám povedlo vyryté nápisy objevit? Věděli jste o nich?
Vše byla velká náhoda. V rámci prohlídky sklepa s projektanty chystané rekonstrukce jsme celý prostor důkladně prohlíželi, a to i za pomoci baterek. I díky nim a různým úhlům pohledu jsme si jich všimli.

Na co jste při objevu pomyslel. Jaké byly vaše první myšlenky?
Původně jsem si myslel, že se jedná o pozůstatky 50. let minulého století, kdy tu na zámku byla armáda. Ale poté jsme si všimli starobylého písma a hlavně letopočtu 1680 či 1681. Poté nebylo těžké si to zařadit do období Selských bouří, které byly v celých západních Čechách.

Už se něco povedlo z nápisů rozluštit či zjistit něco konkrétního?
Zatím jsme identifikovali jméno Zacharias a letopočet 1680 nebo 1681. Na zeď si vězni dělali také čárky za dny, které ve vězení strávili. Překvapil nás téměř přesně nakreslený kruh, postava panáčka nebo i tradiční symbol hornictví, dvě kladívka. Další nápisy a ornamenty budou ještě odborníci zkoumat.

S nimi už jste počítám ve spojení. Jaká byla jejich reakce na nález?
Podobná jako naše, nadšená. Už jsme ve spojení s Národním památkovým ústavem v Lokti. V nejbližších dnech by měli přijet a vše si nafotit. Pomocí speciálního počítačového softwaru bychom se pak mohli dozvědět víc.

Máte nějakou teorii, proč a čím právě vězni ryli své vzkazy?
Nevím, jestli to někdy zjistíme. Samozřejmě se nabízí použití například lžíce či vlastních nehtů.

Už se objevily i první kritické hlasy, že se o tom dávno vědělo. Zaregistroval jste je?
Slyšel jsem o tom, ale nesedí mi to. Prý se o tom vědělo už od první novodobé rekonstrukce z 90. let, ale já jsem o tom osobně nikde žádné zmínky nečetl. Pokud o tom navíc někdo věděl, proč už v 90. letech neudělal něco pro jejich záchranu?

Nehodil vám nečekaný objev takříkajíc klacek pod nohy? Myslím tím, jestli nebudete muset změnit plánovanou expozici.
Vše je zatím projekt, proto to pro nás není překážka, ba naopak. Chceme nápisy zanést do naší výstavy. Je to jeden z prvních nápadů, ale líbila by se mi scéna, kdy bychom využili figurínu dobového vězně a nasvícené nápisy. Ale opravdu decentně, žádné panoptikum tu nechceme.

Nepodařilo se vám během oprav a příprav naleznout něco dalšího?
Zatím nechci moc prozrazovat, abych to nezakřiknul, ale něco se opravdu rýsuje. Za jednou příčkou by podle odborníků totiž měla být koupelna. Už jsme nalezli i místo, kde by se měla skrývat, ale říkám, jsme na začátku a uvidíme, co nakonec nalezneme.

Vězňové a selské války

Selské rebélie vypukly jako důsledek třicetileté války. Nárůst požadavků vrchnosti se nesetkal s pochopením poddaných. „V Bochově například tři lidi pověsili, další přišel o hlavu a pátého vpletli do kola. V Lokti jednoho rebelanta pověsili. V Nejdku dvěma například usekli hlavu,“ popsal Michael Rund některé tresty z Karlovarska. Překvapivě v Sokolově byly tresty na tu dobu mírné. V dnešní době by se jednalo o veřejně prospěšné práce. Takto byli ale potrestaní jen někteří. Vězni však dostali i dlouholeté pobyty za mřížemi. V Sokolově byli rebelanti umístění do cel v zámečku a v bývalé budově radnice. „Nebyl zde ale žádný trest smrti,“ dodal Rund.

Neustále mluvíme o plánované rekonstrukci, jak to s ní vypadá?
Na celkovou rekonstrukci sklepů nyní připravujeme projektovou dokumentaci. Projekt si bude muset poradit i s opravou necitlivých zásahů z 90. let minulého století, kdy ve sklepě měla vzniknout vinárna.

Kdy by se lidé mohli reálně podívat do sklepení?
Vše závisí na příspěvcích, které se nám podaří získat. Netroufnu si říct, na kolik vše vyjde. Víme, že to nebudou statisíce, ale miliony. Ale jsem optimista, komunikace s Karlovarským krajem, tedy naším zřizovatelem, je na velmi dobré úrovni.

Budou mít lidé možnost přijít se sami podívat na objevené nápisy před ukončením oprav?
Jsme otevření všem badatelům, kteří by měli zájem se přijít podívat a případně nám svými znalostmi pomoci rozluštit znaky. Navíc bychom rádi uspořádali den otevřených dveří, kdy bychom je mohli odprezentovat. Myslím si, že do konce prosince to nestihneme, ale pokud by měl někdo zájem, ať sleduje webové stránky sokolovského muzea. Jakmile bude věc aktuální, budeme o ní informovat.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz