Císařské lázně jsou jednou z významnou památkou Karlových Varů.

Císařské lázně jsou jednou z významnou památkou Karlových Varů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Prodáme Císařské lázně za korunu, napadlo hejtmanova náměstka Borku

  • 5
Náměstek hejtmana Jaroslav Borka navrhuje prodat budovu Císařských lázní v Karlových Varech třeba za jednu korunu. Argumentuje tím, že jedna z nejcennějších památek města dlouhá léta chátrá a pustne.

Nejraději by komunista Jaroslav Borka viděl, jak se do Císařských lázní vracejí balneoprovozy.

"Když jsem byl minulý rok služebně v Itálii, tak se nás tam ptali, co vlastně s lázeňstvím děláme. Oni jej podporují, seč jim síly stačí, a my na něj dáváme stále méně peněz. Karlovy Vary si tak zahrávají s hrdým titulem světové lázně," říká Borka.

Narážel na to, že se krajské vládě jako vlastníkovi stále nedaří z evropských peněz sehnat miliardu korun na rekonstrukci monumentu lázeňské architektury. Zatím poslední žádost o dotace shodilo ze stolu ministerstvo kultury.

Jaroslav Borka přednese svůj návrh - prodat lázně za symbolickou korunu - při pondělním klubu krajských zastupitelů za KSČM.

Koaliční partner s prodejem nesouhlasí

Náměstek ale už s nápadem narazil nejen u vedení magistrátu. Proti privatizaci jsou také karlovarští sociální demokraté.

"Karlovarská ČSSD nesouhlasí a zavazuje své zastupitele nepodpořit navrhovaný model zcizení Císařských lázní, které navrhuje KSČM ústy náměstka Borky," uvedl předseda Městského výboru ČSSD Marian Odlevák.

Socialisté tvrdí, že kraj doposud nevyčerpal všechny možnosti vícezdrojového financování. Podle nich nyní promeškal odbor kultury jednu z možností ve spolupráci s německým Selbem v hodnotě 875 milionů korun.

Zásadně proti prodeji Císařských lázní, které jsou zavřené od roku 1994, je primátor Petr Kulhánek (KOA).

"Z mého pohledu je naprosto nepřijatelná privatizace národní kulturní památky. Jakmile budou peníze, další den se může na stavbě kopnout. Kraj i město měly zajištěné finance. Spadly ale ty z evropských fondů. Proto je reálné čekat na nové programovací období a na výzvy v roce 2015," komentoval vše primátor.

Kulhánka podpořil i jeho náměstek Jiří Klsák (KOA). "Pro rok 2014 nejsou na revitalizaci Císařských lázní peníze. V plánovacím období 2015 až 2020 počítá kraj s další žádostí. Proto mne překvapuje, že náměstek hejtmana Jaroslav Borka takto uvažuje. Karlovy Vary jako město s prodejem historického klenotu do soukromých rukou souhlasit nemohou."

Klsák pracoval před nástupem na magistrát jako historik v karlovarském muzeu. Říká, že budova císařských z roku 1895 v historizujícím stylu francouzské neorenesance je hodnotná nejen svojí architekturou, ale i umístěním.

Provoz vyjde na miliony

Jaroslav Borka nevylučuje, že se přece jen podaří získat z evropských peněz stamiliony.

"I když se vše nakonec opraví, tak stejně nás přijde provoz na 30 milionů korun ročně. Proto nastala doba zjistit například při výběrovém řízení, jestli je o lázně zájem."

O záchranu objektu se neúspěšně pokoušely od začátku devadesátých let všechny politické garnitury, které se vystřídaly na radnici. Neúspěchem skončil roce 1992 pronájem izraelskému podnikateli Kasziererovi. Magistrát si nevěděl s nemovitostí rady. V roce 2008 ji prodal kraji.