Andrej Babiš při návštěvě sokolovské nemocnice.

Andrej Babiš při návštěvě sokolovské nemocnice. | foto: Petr Kozohorský, 5plus2.cz

Babišův nápad nabídnout sestrám stipendia už Karlovarský kraj testuje

  • 5
Systém stipendií pro budoucí zdravotní sestry, který navrhuje ministr financí Andrej Babiš, už v Karlovarském kraji funguje. Přesto se jich stále nedostává. Jen v sokolovské nemocnici, kterou Babiš ve čtvrtek navštívil, chybí 28 sester.

Devět miliard ze zdravotních pojišťoven a další dvě ze státního rozpočtu. Tak bude podle ministra financí Andreje Babiše vypadat financování zdravotnictví v příštím roce. Tyto peníze podle jeho názoru postačí na desetiprocentní zvýšení platů lékařů a sester v nemocnicích.

Jenom peníze však podle ministra veškeré neduhy zdravotnictví nevyřeší. „Chce to koncepční změny,“ prohlásil Babiš při návštěvě nemocnice v Sokolově. Jednou z nutností je podle něj změnit systém vzdělávání zdravotních sester.

Bez lidí to nepůjde

„Ten současný je šílený. Zdravotní sestra nejdřív musí absolvovat střední školu, poté vyšší odbornou školu nebo bakalářské studium,“ nastínil složité vzdělávání sester ministr financí.

To by se ale mohlo už od podzimu letošního roku změnit. V legislativní radě vlády už leží návrh novely, která předpokládá vzdělávání systémem 4 + 1. Tedy čtyři roky střední školy a rok praxe, po němž by absolventky školy byly plnohodnotnými zdravotními sestrami.

„Jenom nechápu, proč to trvalo tak dlouho,“ konstatoval ministr.

Druhým problém ovšem je udržet sestry a lékaře v českých nemocnicích. „Prioritou zdravotnictví jsou lidé,“ prohlásil Babiš. Řešení, jak si je udržet zejména v příhraničních oblastech, kde často odcházejí do ciziny za lepším výdělkem, vidí například ve stipendiích pro studenty středních škol.

„Vystuduj, my ti na to přispějeme, ale pak u nás zůstaneš pracovat,“ navrhuje ministr financí. Tento systém už v Karlovarském kraji funguje, výsledky ale ještě nepřinesl.

Peníze jsou všude problém

Podle Jakuba Pánika, náměstka hejtmana pro zdravotnictví, je na vině hned několik důvodů. Předně už zmiňovaný složitý způsob vzdělávání.

„Když před lety někdo rozhodl o dvoustupňovém vzdělávání sester, nepočítal nikdo s tím, že pár let nebudou ze škol vycházet kvalifikované síly. Střední školu opouštěly jen zdravotní asistentky s platem 15 tisíc korun hrubého. A to zase odradilo mnoho rodičů,“ nastínil možné příčiny nedostatku zdravotních sester první náměstek hejtmana.

Tím nejzásadnějším jsou ovšem platy. „Dlouhá léta se ve zdravotnictví nezvedaly, to až poslední dva roky o pět procent. A v příštím roce by se měly zvednout o deset,“ naznačil postupné zlepšení finanční situace ve zdravotnictví Pánik.

„Každý kraj má své vlastní problémy. Jiné jsou v Praze, jiné třeba na Olomoucku. A jiná musejí být i jejich řešení. Co ovšem platí obecně, je, že v systému zdravotnictví jsou obrovské rezervy. A ty musíme najít,“ doplnil ministr financí Andrej Babiš.

Společně se svým týmem navštěvuje kraje, kde se zaměřuje hlavně na nemocnice. „V Olomouckém kraji byly čtyři, v Karlovarském jedna. V nejbližší době nás čeká liberecký region, kde navštívíme pět zdravotnických zařízení, jedno pak v Královehradeckém kraji,“ nastínila program ministra jeho mluvčí Lucie Kubovičová.