Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nápad snížit odměny politikům Karlovarského kraje u nich tvrdě narazil

  9:18aktualizováno  9:18
S pokusem snížit odměny zastupitelům Karlovarského kraje a tedy i sami sobě narazili poslanci Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. Navrhli srazit měsíční honoráře všem neuvolněným členům zastupitelstva o čtvrtinu.

Hnutí nezávislých mělo snížení honorářů ve svém volebním programu. Má ale slabou pozici v zastupitelstvu - 5 ze 45 křesel. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Především koalice ČSSD a KSČM ale nápad odmítla hned na začátku a krajské zastupitelstvo se jím tak ve čtvrtek ani nemohlo zabývat. Tento bod se nedostal do programu zasedání.

Kolik bere neuvolněný

  • člen krajského zastupitelstva: 3 620 Kč (snížení podle návrhu Hnutí nezávislých by bylo o 905 Kč) 
  • člen zastupitelstva a současně člen komise či výboru: 9 430 (snížení podle návrhu Hnutí nezávislých by bylo o 2 358 Kč)
  • člen zastupitelstva a současně předseda výboru či komise: 11  620 Kč (snížení podle návrhu Hnutí nezávislých by bylo o 2 905 Kč)

Už před rokem podali nezávislí první podnět ke snížení odměn. Byli odmítnuti krajskou vládou s vysvětlením, že ona sama přijde s vlastním řešením.

"Nepřišla od té doby s ničím a letos od 1. ledna se tabulkové odměny zvýšily o pět procent. Podali jsme tedy návrh na snížení o 25 procent znovu a mrzí mě, že ani nebyl zařazen do programu jednání zastupitelů," řekl lídr Hnutí nezávislých Josef Hora.

Podle něho by tím kraj ročně ušetřil 1,1 milionu korun, což není zanedbatelná částka. "Bylo by to vstřícné gesto ukazující, že se sami na sobě snažíme šetřit, když kraji chybí peníze v řadě položek v rozpočtu," uvedl Hora.

Jako další podpůrný argument přidal, že na odměnách nejsou zastupitelé existenčně závislí a snížením by jejich rodiny nijak finančně neutrpěly.

Odměny neuvolněných zastupitelů (na rozdíl od platů radních zaměstnaných na plný úvazek) nejsou pevně dané. Nařízení vlády stanovuje pouze maximální částky a tohoto maxima Karlovarský kraj využívá.

Hnutí nezávislých mělo snížení honorářů ve svém volebním programu. Má ale slabou pozici v zastupitelstvu - pět ze 45 křesel.

Náměstek hejtmana Miloslav Čermák (ČSSD) hlasoval jako jeden z mála koaličních poslanců pro, aby se návrh na snížení odměn v zastupitelstvu aspoň projednal. Připomněl ale, že zastupitelé jsou také vytíženi, když zasedají velmi často v hodnotitelských komisích při nejrůznějších výběrových řízeních.

"Obávám se, že by pak jejich snaha a motivace mohly být menší, kdyby dostávali méně peněz. Samozřejmě ale byli zvoleni a měli by do komisí v rámci plnění povinností a odpovědnosti chodit," míní Čermák. Krajská vláda se podle něho bude odměnami a jejich výší zabývat.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Najdete na iDNES.cz