Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mezi karlovarskými symfoniky se hroutí vztahy. Mluví o šikaně

  17:23aktualizováno  17:23
Napjaté vztahy panují v Karlovarském symfonickém orchestru. Někteří starší hudebníci hovoří o šikaně a příkoří od těch mladších. Vedení magistrátu proto svolalo schůzku. Ředitel orchestru všechna nařčení odmítá jako účelová. Řešení problémů je ale na něm.

Ilustrační snímek | foto: Bayerischer Rundfunk

Na výbušnou situaci poukazují dlouholetí členové Karlovarského symfonického orchestru.

„Situace dospěla již tak daleko, že se během zkoušek slovně napadáme, při vstupu na pracoviště v budově Lázní III se navzájem nezdravíme. Mladí hráči neuznávají za vhodné pozdravit své starší kolegy. V tomto lidském marasmu podávat ještě slušné výkony je opravdu jen pro silné povahy,“ řekl hobojista a předseda menší ze dvou odborových organizací - Sekce orchestrálních hráčů - Daniel Fajkus.

„Nic není pravda. Před generální zkouškou na novoroční koncert jsem osobně požádal celý orchestr, aby byli lidé v klidu, soustředili se na hraní a chovali se slušně,“ vysvětlil ředitel KSO Šimon Kaňka.

Před generálkou hráče informoval, že situaci řeší interně i ve vztahu ke zřizovateli, kterým je magistrát. O dalším tvrzení Daniela Fajkuse říká, že je věcí mezilidských vztahů a toho, jak mezi sebou lidé dokážou vyjít. A o údajnému pohrdání jako ředitel oficiálně nic neví.

Předseda odborů má totiž pocit, že někteří noví hráči bez dokončeného vzdělání svými staršími kolegy pohrdají. „Přestali se s námi bavit, slovně nás napadají a vysmívají se. Současné vedení v čele se Šimonem Kaňkou prosazuje vizi omladit orchestr a situaci neřeší,“ sdělil Daniel Fajkus.

Vedení symfoniků argumentuje, že omlazovací tendence v orchestru, který má 180letou historii, je přirozená věc. Mladí přicházejí a ti nejstarší odcházejí.

Hrozili mi sníženým úvazkem, říká hornista

První místopředseda odborářů ze Sekce orchestrálních hráčů Zdeněk Vikor dokumentuje údajnou šikanu na případu bývalého kolegy, hornisty Martin Aubuse.

„Nahnali ho v roce 2013 do koncertního sálu, i když se mu třásly ruce, byl v šoku a nemohl hrát. A nebyli pak ani schopni přivolat lékařskou pomoc,“ zlobil se Zdeněk Vikor.

MF DNES má k dipozici kopii Aubusovy zdravotní dokumentace - posudek o invaliditě II. stupně. Z posudku, vypracovaného loni v říjnu, vyplývá, že kvůli středně těžkému zdravotnímu postižení má Martin Aubus sníženou pracovní schopnost o 55 procent.

„Můj šéf mi vyhrožoval, že když nezačnu hrát, tak budu mít snížený úvazek, na který jsem původně pracoval. Přitom všichni věděli, v jakém jsem byl stavu. Teď je ze mne v jednatřiceti letech invalidní důchodce,“ uvedl hornista, který po incidentu odešel z orchestru.

„Žádost o rozvázání pracovního poměru podal na vlastní žádost. Nabídl jsem mu pomoc, takže řeči o výhrůžkách jsou polopravdy a manipulace,“ sdělil Šimon Kaňka.

Zastupitelé i vedení města o napjaté situaci v orchestru dobře vědí. Už loni v létě je totiž požádala o pomoc Monika Cimprich, která v tělesu působí tři desítky let.

Informovaný o situaci je i náměstek primátora pro kulturu Jiří Klsák. „K tomu, aby si všichni tři náměstci primátora vyslechli dvě navzájem nekomunikující strany, poslouží schůzka svolaná na magistrát tento týden. Na dopisy odpovídáme. Na jeden intelektuální kolektiv je ale stížností až příliš. Řešení celé situace bude na řediteli orchestru.“Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz