Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravený Národní dům se vrací do provozu a oživí centrum Karlových Varů

  8:59aktualizováno  8:59
V Karlových Varech se po rekonstrukci vrací do provozu Národní dům. Svůj den D bude mít hotel z roku 1901 přesně za týden. Zařízení nabírá pracovníky do recepce, pokojské a na úklid. Na svých místech jsou už kuchaři. Personál pak bude moci obsloužit hosty při filmovém festivalu.

Národní dům se po dvaceti letech vrací do provozu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na nezájem lidí o získání práce v hotelu si bývalý karlovarský primátor za ODS a nynější ředitel hotelu Werner Hauptmann nemůže stěžovat. 

„Jednou věcí je, že se hotel opět stal symbolem Karlových Varů. Takže když jsme na začátku letošního roku vypisovali první nabídky, hlásila se spousta zájemců. Druhá věc je daná situací v cestovním ruchu. Některé hotely musely propustit část svého personálu. A na pracovním trhu jsme se jako nová nabídka naskytli my.“

Nabídku využil i nový šéfkuchař Radek Kotlan, který vedl kuchyni v hotelech Dvořák a Pupp.

Z otevření secesního hotelu, který sloužil od svého dokončení v roce 1901 více než tři čtvrtě století, budou mít užitek i karlovarští obchodníci. Bývá pravidlem, že si u nich kupují suvenýry a další zboží účastníci mezinárodního filmového festivalu, různých kongresů a podobně.

„V tuto chvíli máme relativně velké objednávky na konferenční byznys akce o účasti padesáti až tří set hostí. Jde o české klienty s rezervací do konce roku,“ oznámil Werner Hauptmann.

Dodal že Grandhotel Ambasador Národní dům cílí nejen na tradiční ruskou, ale i na arabskou klientelu. Balneo a wellnes centrum otevře 1. srpna, s ubytováním prvních hostů se počítá na začátku prázdnin.

Předsedu krajské sekce Asociace hotelů a restaurací ČR Josefa Pavla potěšil vznik nových pracovních míst v době, kdy lázeňský hotel Thermal postupně propustil 35 zaměstnanců. „Otevření grandhotelu jednoznačně zvýší hotelovou nabídku v Karlových Varech. Může být do určité míry konkurencí, to je ale život,“ sdělil.

Majitelům kaváren, kavárniček a restaurací s předzahrádkami v okolí hotelu bylo vždy líto, že k nim na konec pěší zóny „nezabloudí“ účastníci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Hlavní nápor končil před Národním domem. 

„Na vyšších tržbách jsme festival nepoznali. Jako by tady chcípl pes,“ říká každoročně spolumajitel Café Picollo Rostislav Váňa. Přitom o několik set metrů dále museli jeho šťastnější kolegové přibírat brigádníky, aby s nimi zvládli nápor práce.

V Národním domě se bude při festivalu promítat

Tomu by mělo být letos definitivní konec. Po dohodě s festivalovou produkcí se totiž Grandhotel Ambasador Národní dům stal třetím bodem na linii lázeňský hotel Thermal a Grandhotel Pupp. Tím se prodlouží festivalová i pěší zóna. Její částí se stane památkově chráněný hotel, ve kterém od rána až do noci poběží festivalové filmy.

A průměrná cena dvoulůžkového pokoje? Kolem dvou tisíc korun za noc se snídaní. Při konferenčních akcích to může být o polovinu méně. Nejdražší budou ve čtvrtém patře dva apartmány mezonetového typu. Noc tam vyjde na 200 euro. Spodní část apartmánu je obývací, nahoře je ložnice s koupelnou a výhledem přes střechy Varů.

Celkové náklady na rekonstrukci zchátralého domu na hlavní obchodní třídě dosáhnou půl miliardy korun. Investorem je pražská firma Eltodo Národní dům, s.r.o. Její jednatel Michal Prunar oznámil, že je před otevřením grandhotelu proinvestováno 85 procent všech nákladů. Mimo jiné zbývá dokončit parkoviště před hotelem.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz