Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní dům už déle než rok opravují, kolemjdoucí přesto nic nepozná

  9:07aktualizováno  9:07
Plánovaná přístavba památkově chráněného Národního domu v centru Karlových Varů je stále nejistá. Majitel objektu, pražská společnost Eltodo, totiž pořád neúspěšně hledá strategického partnera, který by do stavby investoval miliardu korun.

Rekonstrukce Národního domu zatím probíhá především ve vnitřních prostorách. Zvenčí působí památkový objekt stále zchátralým dojmem. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vlastníci ale i přesto oznámili, že venkovní práce na hotelu zahájí na začátku roku 2013.

Pražská firma Eltodo Národní dům začala s opravou secesního hotelu z roku 1901 v dubnu 2011. Na opuštěném parkovišti vedle rekonstruovaného hotelu plánuje postavit sedmipatrové obchodní centrum s wellness a fitness provozy, rychlým občerstvením a dalšími službami.

Po téměř roce a půl se však nezačalo ani s kopáním základů. Dělníci firmy Bau-Stav pracují jen uvnitř hotelu.

Zástupci Eltoda se minulý týden sešli s vedením karlovarského magistrátu. "Na schůzce jsme se dozvěděli, že jednání se strategickým partnerem pokračuje. Bez ohledu na to, jestli budou mít partnera nebo ne, spustí začátkem příštího roku faktickou rekonstrukci historické budovy hotelu od střechy dolů. Stav objektu nás trápí," komentuje výsledky schůzky karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Dodal, že jej Eltodo ujistilo, že akceptuje termín dokončení stavby včetně dvousettisícové pokuty za den zpoždění oproti dohodnutému termínu. Podle náměstka primátora Jaroslava Růžičky už začaly přípravné práce.

Letos v květnu památkářům z magistrátu došla trpělivost se stále oddalovanou rekonstrukcí a dostavbou hotelu. Firma Eltodo podle odborníků nezajistila v interiérech budovy základní zabezpečovací práce. Hrozily jí až dva miliony pokuty (více o hrozbě pokuty čtete zde).

Nejvíce bylo podle referentky památkového oddělení Dominiky Kožešníkové potřeba řešit stropy ve Francouzské restauraci, která je součástí hotelu. "Štuková vrstva ze staticky narušeného stropu je už sejmutá. O kousky, které se dají zachránit, bude později strop doplněný," uvedla Kožešníková.

Památkáři čekali dlouho na aktuální posudky, bez kterých nemůžou začít restaurátorské práce ani statické zabezpečení objektu. Jeden z nich hodnotil napadení dřevěných částí dřevomorkou.

Prosklený strop v hotelu Národní dům v centru Karlových Varů.

Prosklený strop v Národním domě.

"Posudky jsou odevzdané v termínu. Všechno jsme schválili, takže v současné době se může začít pracovat. Stav hotelu si prověříme příští týden při kontrolním dnu," plánují si památkáři.

Od posledního kontrolního dne v květnu dělníci zajistili staré praskliny, kterým se léta nikdo nevěnoval. Sice se v interiéru nerozšiřovaly, pro jistotu je ale stavbaři stáhli ocelovými táhly.

Na demontáž ve velkém sále pořád čeká skleněný strop, který je z památkového hlediska nejcennější částí celého historického objektu. Strop je zavěšený na důmyslné kovové konstrukci.

Původně měla být investice včetně obchodního centra hotová v prosinci 2013. Nový termín se posunul o 154 dní, tedy do července 2014.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz