Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nárok Zádamských na odškodnění 43 milionů musí znovu projednat soud

  13:24aktualizováno  13:24
Dvanáctičlenná skupina mužů označovaná jako Zádamského gang má naději dosáhnout původně požadovaného celkového odškodnění 43 milionů korun za trestní stíhání a vazbu. Odvolací senát pražského městského soudu totiž ve čtvrtek zrušil rozsudek obvodního soudu, který mužům přiznal odškodné 4,3 milionu korun.

Podnikatel Milan Zádamský. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Senát pražského městského soudu konstatoval, že původní projednání věci prý poznamenaly procesní vady, které mohly verdikt ovlivnit.

Žalobu, kterou se dvanáctičlenná skupina domáhá celkem 43 milionů, tak bude muset znovu řešit Obvodní soud pro Prahu 2. Skupinu z Karlovarska justice v minulosti zprostila obžaloby ze zločinného spolčení či vydírání.

Odškodnění za nemajetkovou újmu se muži původně snažili domoci na ministerstvu spravedlnosti, avšak marně. Podali proto žalobu. Úřad konstatoval, že jejich žádost byla předčasná, protože v době jejího posuzování ještě nebylo rozhodnuto o dovolání nejvyššího státního zástupce v celé kauze.

Nejvyšší soud však dovolání následně zamítl, a tak se ministerstvo v průběhu řízení o odškodnění u obvodního soudu rozhodlo mužům kolem Zádamského vyplatit celkem 2,57 milionu korun.

Minulý rok v červenci však soud dospěl k závěru, že žalobci si k uvedené částce zaslouží ještě další čtyři miliony. Žalovanému ministerstvu navíc nařídil uhradit žalobcům náklady soudního řízení ve výši 194 tisíc korun. Proti rozsudku se odvolali všichni zúčastnění.

Ke čtvrtečnímu řízení dorazil pouze Filip Princ, právník Zádamského a ostatních členů skupiny. Ministerstvo spravedlnosti zastupující ve sporu Českou republiku se senátu předem omluvilo a k projednávání sporu o 43 milionů nikoho nevyslalo.

Soud nakonec nevyhověl odvolání ani jedné ze stran a věc vrátil soudu nižšího stupně. Zkritizoval mimo jiné to, že žaloba je příliš neurčitá a obvodní soud nevyzval žalobce, aby ji konkretizoval. Senátu se nelíbilo ani to, že verdikt je příliš paušální a nerozebírá zvlášť nároky každého z dvanácti žalobců.

Od státu požadují také náhrady škody 80 milionů

Muži původně čelili obvinění z toho, že pod vedením Milana Zádamského nutili podnikatele v západních Čechách platit za poskytování "ochrany" a v případě neuposlechnutí jim ničili provozovny, napadali hosty, hrozili likvidací rodin vydíraných.

Podle žalobců také půjčovali peníze a násilím vymáhali jejich splacení i s vysokými úroky. Soudy však nakonec konstatovaly, že tuto trestnou činnost mužům nelze prokázat.

Zádamský strávil ve vazbě celkem 962 dní, jeho bratr Petr 693. V aktuálně posuzované žalobě sourozenci i další zproštění argumentují tím, že byli neodčinitelným způsobem poškozeni na své občanské a profesní cti, když byli po celé trestní stíhání označováni za organizovanou zločineckou skupinu a přirovnáváni k Berdychovu gangu.

Po návratu z vazby prý měli problémy se začleněním do společnosti, protože se stali negativně známými osobami. Vadí jim medializace celé kauzy ze strany policie a obzvlášť pak napadají to, že část z nich nechal soud ve vazbě i poté, co byli nepravomocně zproštěni viny.

Právník Princ dnes řekl, že skupina se vedle zadostiučinění za nemajetkovou újmu snaží na státu domoci náhrady škody, kterou vyčíslila na 80 milionů korun. Částka zahrnuje především náklady na právní zastoupení, ale také ušlou mzdu za dobu strávenou ve vazbě.

Ministerstvo spravedlnosti prý mužům z požadované sumy zaplatilo přibližně dva miliony. Zbytku částky se skupina domáhá žalobou, která zatím nebyla projednána.

Autoři: ,


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz