Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dokumentaristé natáčejí seriál Krušnohorské horory. Shánějí kompars

  16:35aktualizováno  16:35
Tajemné příběhy Krušných hor nazvané Krušnohorské horory dokončují dokumentaristé v Karlovarském a Ústeckém kraji. Patnáctidílný seriál vzniká ve spolupráci s krušnohorskou destinační agenturou jako podpora geocachingu, aby mohly rodiny s dětmi objevovat nepříliš známá místa hor.

Lom - Kravatova jeskyně. V dobách třicetileté války žilo v českých zemích mnoho cizích vojáků. Jak si s nimi poradil statečný sedlák Kravat, který se nechtěl smířit s tím, že je musel živit? | foto: Petr Mikšíček

V současné době shánějí dokumentaristé zájemce, kteří by se chtěli podílet na natáčení davové scény týkající se odsunu.

„Nyní budeme točit poslední tři díly, přičemž jeden z nich je v Königsmühle. Chceme tuto lokalitu představit a budeme vycházet z reálných vzpomínek paní Rosemarie Ernst, která se tam narodila a napsala o tom knížku. Budeme točit tři segmenty z jejího života a součástí toho bude i odsun,“ řekl dokumentarista Petr Mikšíček.

Fotogalerie

Kdo by chtěl s příběhem pomoci, najde filmaře v pondělí přímo v zaniklé osadě. Natáčet chtějí od 18 hodin až do tmy, a to za každého počasí. Podmínkou je, aby měli herci dobové oblečení ze 40. let a s sebou batohy, kufry či žebřiňáky.

Vítáni jsou prarodiče, rodiče i děti, celkem by dokumentaristé potřebovali 53 lidí, nejlépe místních obyvatel, a zhruba pět členů ozbrojených revolučních gard. Slibují přitom, že k žádnému násilí ani bojům nedojde, naopak komparsistům nabídnou občerstvení.

Petr Mikšíček seriál vytváří společně se studenty dokumentaristiky České zemědělské univerzity v Praze a společně se shodli, že všechny díly budou tajemné až morbidní. Deset jich bude z Ústeckého, pět z Karlovarského kraje.

„Pracují na tom čtyři různí režiséři, takže díly nejsou stejné, ale je na nich znát různý rukopis a každý to vidí jinak. Někdo až jako grotesku, někdo jako horor,“ popsal Petr Mikšíček.

Tvůrci si přitom nechtěli jednotlivé příběhy vymýšlet a vždy hledali ty, které jsou s konkrétními místy spojené. Od středověkých legend se tak dostali do současnosti. Zrekonstruovali totiž příběh turisty, který loni na podzim spadl v Krušných horách ze skály a hledali jej osm dní.

„To je poslední příběh, který má lidem připomenout, že by neměli nebezpečí v Krušných horách podceňovat,“ podotkl dokumentarista.

Všechny síly spojuje krušnohorská patronka Marzebilla

Kromě toho se s kolegy pustili také do příběhu sedláka Kravaty z dob třicetileté války, pověsti o šlechtičně z Červeného hrádku, Měděné panny z Měděnce či mordu popsaného v kronice, který se stal mezi Vysokou Pecí a Přebuzí.

Jednotlivé díly mají jedno společné - osobu Marzebilly, patronky Krušných hor, která příběhy vypráví. „Aby ale nebyla pouze vypravěčkou, poslední dva díly jsou věnované právě jí,“ prozradil Petr Mikšíček.

Celý seriál je nízkorozpočtový a dokumentaristé točí na dostupnou techniku. Pomohl jim s tím také Karlovarský kraj, Boží Dar, Horní Blatná, Ostrov a Nadace St. Joachima. Seriál bude k vidění na internetu a už nyní se mohou zájemci podívat na jeden díl, a to Kravatovu jeskyni.

„Celý seriál vymyslela ředitelka Destinační agentury Krušné hory Eva Maříková a my uvažujeme nad tím, že bychom vydali souhrnné DVD,“ uvedl Petr Mikšíček. Krušnohorské horory budou dotočené v létě a k vidění budou třeba i na tradičním landartovém setkání právě v Königsmühle.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz