Lom - Kravatova jeskyně. V dobách třicetileté války žilo v českých zemích mnoho...

Lom - Kravatova jeskyně. V dobách třicetileté války žilo v českých zemích mnoho cizích vojáků. Jak si s nimi poradil statečný sedlák Kravat, který se nechtěl smířit s tím, že je musel živit? | foto: Petr Mikšíček

Dokumentaristé natáčejí seriál Krušnohorské horory. Shánějí kompars

  • 0
Tajemné příběhy Krušných hor nazvané Krušnohorské horory dokončují dokumentaristé v Karlovarském a Ústeckém kraji. Patnáctidílný seriál vzniká ve spolupráci s krušnohorskou destinační agenturou jako podpora geocachingu, aby mohly rodiny s dětmi objevovat nepříliš známá místa hor.

V současné době shánějí dokumentaristé zájemce, kteří by se chtěli podílet na natáčení davové scény týkající se odsunu.

„Nyní budeme točit poslední tři díly, přičemž jeden z nich je v Königsmühle. Chceme tuto lokalitu představit a budeme vycházet z reálných vzpomínek paní Rosemarie Ernst, která se tam narodila a napsala o tom knížku. Budeme točit tři segmenty z jejího života a součástí toho bude i odsun,“ řekl dokumentarista Petr Mikšíček.

Kdo by chtěl s příběhem pomoci, najde filmaře v pondělí přímo v zaniklé osadě. Natáčet chtějí od 18 hodin až do tmy, a to za každého počasí. Podmínkou je, aby měli herci dobové oblečení ze 40. let a s sebou batohy, kufry či žebřiňáky.

Vítáni jsou prarodiče, rodiče i děti, celkem by dokumentaristé potřebovali 53 lidí, nejlépe místních obyvatel, a zhruba pět členů ozbrojených revolučních gard. Slibují přitom, že k žádnému násilí ani bojům nedojde, naopak komparsistům nabídnou občerstvení.

Petr Mikšíček seriál vytváří společně se studenty dokumentaristiky České zemědělské univerzity v Praze a společně se shodli, že všechny díly budou tajemné až morbidní. Deset jich bude z Ústeckého, pět z Karlovarského kraje.

„Pracují na tom čtyři různí režiséři, takže díly nejsou stejné, ale je na nich znát různý rukopis a každý to vidí jinak. Někdo až jako grotesku, někdo jako horor,“ popsal Petr Mikšíček.

Tvůrci si přitom nechtěli jednotlivé příběhy vymýšlet a vždy hledali ty, které jsou s konkrétními místy spojené. Od středověkých legend se tak dostali do současnosti. Zrekonstruovali totiž příběh turisty, který loni na podzim spadl v Krušných horách ze skály a hledali jej osm dní.

„To je poslední příběh, který má lidem připomenout, že by neměli nebezpečí v Krušných horách podceňovat,“ podotkl dokumentarista.

Všechny síly spojuje krušnohorská patronka Marzebilla

Kromě toho se s kolegy pustili také do příběhu sedláka Kravaty z dob třicetileté války, pověsti o šlechtičně z Červeného hrádku, Měděné panny z Měděnce či mordu popsaného v kronice, který se stal mezi Vysokou Pecí a Přebuzí.

Jednotlivé díly mají jedno společné - osobu Marzebilly, patronky Krušných hor, která příběhy vypráví. „Aby ale nebyla pouze vypravěčkou, poslední dva díly jsou věnované právě jí,“ prozradil Petr Mikšíček.

Celý seriál je nízkorozpočtový a dokumentaristé točí na dostupnou techniku. Pomohl jim s tím také Karlovarský kraj, Boží Dar, Horní Blatná, Ostrov a Nadace St. Joachima. Seriál bude k vidění na internetu a už nyní se mohou zájemci podívat na jeden díl, a to Kravatovu jeskyni.

„Celý seriál vymyslela ředitelka Destinační agentury Krušné hory Eva Maříková a my uvažujeme nad tím, že bychom vydali souhrnné DVD,“ uvedl Petr Mikšíček. Krušnohorské horory budou dotočené v létě a k vidění budou třeba i na tradičním landartovém setkání právě v Königsmühle.