Filmaři natáčeli v prostorách Chebského hradu i v kostele historické drama Jan...

Filmaři natáčeli v prostorách Chebského hradu i v kostele historické drama Jan Hus. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kostnický chrám i sídlo papeže v Chebu. Filmaři natáčí snímek Jan Hus

  • 1
Hrad a kostel v Chebu se pro potřeby natáčení historického filmu proměnily v kostnický chrám, sídlo papeže i rezidenci kardinála. Filmaři tu natáčí snímek Jan Hus. Režisér Jiří Svoboda do hlavní role osobnosti českých dějin obsadil herce Matěje Hádka.

V kostnickém chrámu končí slavnostní mše, kterou celebruje papež Baltassar Cossa. Davem měšťanů, chudiny a dětí se k němu prodírá Chlum, jeden z českých pánů doprovázející mistra Jana Husa do Kostnice. Chlum žádá papeže o spravedlivé chování k Janu Husovi, kterého účastníci koncilu chvíli předtím prohlásili za kacíře. "Stop, sjedeme to ještě jednou!"

Kostel svatého Mikuláše v Chebu se na pár dní pro potřeby filmařů, kteří už od poloviny června pracují na historickém snímku Jan Hus, proměnil v kostnickou katedrálu.

"Potřebovali jsme gotickou katedrálu. A kvůli třem obrazům si ji určitě stavět nebudeme," vysvětluje Eliška Sekavová, vedoucí produkce Centra hrané tvorby České televize.

Svatý Mikuláš se ukázal jako akceptovatelné prostředí pro natáčení kostnického koncilu. I když ne dokonalé.

 "Najít chrám zařízený tak, jak tomu bylo na počátku 15. století, je dnes nemožné. Vše převálcovalo baroko," říká producentka snímku. A neogotické prvky, které jsou součástí interiéru chebského kostela? "Tolik neruší. S přimhouřením oka by se zde kostnický koncil uskutečnit mohl," odpovídá Sekavová.

Koncil v Praze, hranice v Kutné Hoře

Matěj Hádek, který v chystaném snímku ztělesňuje postavu Jana Husa, bude mít z kostnického chrámu na hranici, kde jej jako kacíře upálí, dlouhou cestu. "Samotný kostnický koncil budeme natáčet v Anežském klášteře v Praze. A hranice pod Janem Husem vzplane v Kutné Hoře," potvrzuje produkční snímku. V Chebu se podle jejích slov natáčely scény, které těsně navazují na koncil.

Filmaři si ovšem na pár dní zabrali i Chebský hrad. V něm se děj filmu přenesl do italské Boloně, přesněji řečeno do sídla papeže a kardinála. Co patro hradu, to rezidence jednoho z nich.

"Celkem natáčíme na jednadvaceti místech České republiky. Na západě Čech to je vedle Chebu ještě vodní hrad Švihov," upřesňuje lokace produkční filmu. Vedle Matěje Hádka se ve dvoudílném snímku, který zachycuje osudy Jana Husa od začátku 15. století do okamžiku jeho upálení, objeví také Adrian Jastraban v roli kostnického biskupa, Tomáš Dastlík (papež Cossa), Michal Dlouhý (Zikmund) či Milan Kňažko (Otec).

Kňažko: Skončil bych narozdíl od své postavy v knihovně

Role Otce, šedé eminence církve, je Milanu Kňažkovi blízká. Staví se v ní na stranu Jana Husa. Poté, co církevní moc odsoudí reformátora ke smrti na hranici, odchází Otec do kláštera. "Já osobně bych v klášteře asi těžko skončil," usmívá se herec po natočení jedné ze scén. "V dnešní době spíš někde v knihovně. Světská ani církevní moc nejsou spravedlivé," dodává.

Vedle Milana Kňažka se na natáčení scén v Chebu podílela celkem dvacítka herců. A pochopitelně komparzisté. Těch se před kamerou mihlo 120. "Najímáme je v místech, kde natáčíme," upřesňuje produkční Eliška Sekavová.

Pocta Janu Husovi

Dvoudílný historický film Jan Hus vzniká u příležitosti 600. výročí upálení českého reformátora. Jeho premiéra by se tak měla na televizních obrazovkách odehrát začátkem července příštího roku. Režisérské taktovky se ujal Jiří Svoboda, pod scénářem je podepsaná Eva Kantůrková, která knihu o Janu Husovi napsala už v osmdesátých letech.