Tatiana Vilhelmová a David Švehlík při natáčení seriálu Já, Mattoni na...

Tatiana Vilhelmová a David Švehlík při natáčení seriálu Já, Mattoni na karlovarské Sadové kolonádě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Turisté touží vidět, kde se natáčely seriály Rapl a Já, Mattoni

  • 5
Seriály natáčené v Karlovarském kraji přitahují do regionu turisty. Chtějí vidět místa, kde vznikal Rapl a Já, Mattoni. V regionu nezahálí ani tvůrci reklamy. V poslední době si vyhlédli hlavně Loket.

Kriminálka Jáchymov. To je pracoviště svérázného detektiva Kuneše, který denně míří do práce přes náměstí Republiky do budovy jáchymovské radnice a informačního centra. V kriminální sídlo ji proměnil seriál Rapl s Hynkem Čermákem. Poslední díl odvysílala Česká televize v pondělí.

Natáčel se na mnoha místech kraje a ta teď budí zvědavost turistů.„Hodně lidí se nás na natáčení Rapla ptá. Nevím, jestli do Jáchymova jezdí vyloženě za ním, ale naše infocentrum bylo během natáčení policejní stanicí a místo nápisu infocentrum nám tu svítil nápis policie. Když detektiv do budovy vchází, jde přímo k nám,“ popsala Petr Javůrková z jáchymovského infocentra.

Kromě seriálové kriminálky se prý lidé zajímají také věznici v Ostrově známou z prvního dílu, cínový důl Sauersack mezi Rolavou a Jelení i chalupu, ve které detektiv bydlí. Ta leží za krušnohorskou Ryžovnou. Je to osada, která náleží k šest kilometrů vzdálenému Božímu Daru. Kriminální seriál nevynechávají ani lázeňští pacienti, z čehož mají zaměstnanci lázní radost.

„Myslím, že je to velice pozitivní. Rapl ukazuje celou oblast Krušnohoří a jsou tam nádherné záběry přírody. U nás se natáčelo v Radium Palace a kulturním domě. Klienti toto vnímají. Štáb nám vyšel vstříc a udělali tady pro ně i besedu,“ uvedla Jana Vaňková, obchodní ředitelka Léčebných lázní Jáchymov.

Do města si tak na debatu s lázeňskými hosty odskočil Alexej Pyško, který hraje kladnou postavu, šéfa Jana Rohana.

Slávu si v seriálu užila i jáchymovská Štola č. 1

Své vteřiny slávy si v českém seriálu užila také jáchymovská Štola č. 1, kterou spravuje sokolovské muzeum. Podle ředitele ji v seriálu poznali hlavně znalci, nadzemní scény natáčel štáb na Příbramsku. I tak letos štola také díky Raplovi přilákala spoustu lidí.

„Konkrétní čísla neznáme, ale každopádně návštěvnost stoupla. Lokalit, ve kterých se seriál natáčel, je tady spousta a očekáváme, že se o ně v souvislosti s Raplem budou návštěvníci zajímat ještě příští rok,“ řekl ředitel sokolovského muzea Michael Rund.

Ten se domnívá, že diváci berou kriminální seriál jako pohádku, která v žádném případě Jáchymovu nekazí pověst. Diváky z Karlovarska pobavila vůbec představa toho, že v Jáchymově s 2 664 obyvateli funguje kriminální policie. S tím souvisejí i úsměvné obavy seriálových policistů, že jim případ zase ukradnou experti z Karlových Varů.

Ze zvědavosti se na pár dílů podíval i náměstek služby kriminální policie a vyšetřování Miroslav Hodl. A to prý i s ohledem na doporučení laiků, kteří neznají metody a postupy práce policie.

Realita vyšetřování je ve skutečnosti jiná než v seriálu

„Na seriálu se mi líbí herecké obsazení a prostředí, ve kterém se děj odehrává. Seriál je zpracován samozřejmě tak, aby se líbil lidem. Ve skutečnosti je realita vyšetřování a prověřování trestných činů jiná,“ uvedl.

Za posledních 20 let podle něj došlo na Jáchymovsku ke dvěma vraždám. Jedna se stala v roce 1997, druhá v roce 2009. Obě se povedlo objasnit.

„Závažnou násilnou trestnou činnost v tomto teritoriu řeší kriminalisté z Karlových Varů. Přímo v Jáchymově je obvodní oddělení policie, které má 13 uniformovaných policistů a řeší převážně majetkovou trestnou činnost,“ uvedl náměstek.

O ponurosti scén v Raplovi několikrát mluvil s režisérem Janem Pachlem starosta Abertam Zdeněk Lakatoš. Zastává ale názor, že i negativní reklama je reklama. Pochmurnou atmosféru kriminálního seriálu Abertamům nahradilo natáčení romantického filmu Pohádky pro Emu v hlavní roli s Aňou Geislerovou a Ondřejem Vetchým. V kinech se objevil začátkem listopadu.

„Film se natáčel z velké části na Plešivci a Abertamech. Oba štáby se tady potkaly loni v zimě,“ prozradil starosta. Tomu nyní spousta lidí volá, zda to v Abertamech a okolí skutečně vypadá tak jako ve filmu. Krušnohorské město si přitom filmaři nevybrali poprvé. Natáčeli v nich i tvůrci mysteriózní komedie Schmitke, kterou dokončili před dvěma lety.

„Film měl velký ohlas v Německu a spousta lidí se k nám pak přijela i podívat,“ řekl Zdeněk Lakatoš.

Po filmařích přijíždějí turisté

Zájem o Karlovarský kraj v poslední době nebudí jen Rapl, ale také seriál Já, Mattoni s Davidem Švehlíkem.

Líčí život zakladatele slavné značky minerálky Heinricha von Mattoniho. Letos v červenci otevřela společnost Karlovarské minerální vody v Kyselce Muzeum Mattoni, které věnovala právě Heinrichu Mattonimu. Jeho návštěvnost postupně rostla a vygradovala uvedením televizního seriálu.

„Za krátkou dobu od jeho otevření si muzeum prohlédlo už téměř tři tisíce návštěvníků. Mile nás to překvapilo a jsme rádi, že se lidé zajímají o tradiční českou značku Mattoni a její historii“, uvedl Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod.

Kvůli zájmu se společnost rozhodla, že nechá muzeum otevřené ještě v listopadu, a to o víkendech. Navíc se lze každou listopadovou neděli od 11 hodin vydat od vodopádu u bývalé jídelny po stopách Mattoniho, projít si obnovovaný areál a dozvědět se jak o nejnovějších pracích, tak zajímavosti z historie. I to, co bylo ve skutečnosti jinak než ve filmu.

Kromě seriálových tvůrců vůči kraji zpozorněli i tvůrci reklam. V poslední době je láká hlavně Loket. Objevil se v úvodní scéně nové vánoční reklamy na Coca Colu, reklamě na Ariel a ve vánoční reklamě na čokoládu Milka, kde si filmaři propůjčili loketské náměstí.