Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po stopách těžby uranu v Horním Slavkově provede lidi naučná stezka

  9:03aktualizováno  9:03
Přímo na místa, kde se v Horním Slavkově na Sokolovsku v padesátých letech minulého století těžila uranová ruda, zavede zájemce nová naučná stezka nazvaná Uranová golgota. Strategickou surovinu pro Sovětský svaz zde tehdy dolovaly tisíce horníků, trestanců a také politických vězňů.

Z pětadvaceti jam v hornoslavkovském revíru se do roku 1959 podařilo vytěžit celkem 2 668 tun uranu. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Stezka je asi šest kilometrů dlouhá, s dvanácti zastaveními u informačních tabulí u bývalých šachet a tam, kde stávaly lágry.

"Lidé toho o těžbě uranu ve Slavkově moc neví. Mnozí si myslí, že haldy a jámy pochází ze středověku. Je třeba si historii připomenout," řekl Milan Krištůfek, předseda občanského sdružení Permon, které stezku za 440 tisíc korun připravilo a vyznačilo s pomocí dotace z evropského fondu přeshraniční spolupráce Cíl 3.

Okruh přivede zájemce do západní části revíru, začíná u tabule stojící za sídlištěm na cestě ke koupališti. Jámy mají většinou zabetonovanou desku s trubkou jako větracím průduchem.

"Například jáma číslo 11 se nachází v areálu statku. Jáma číslo 8, kde se těžilo nejvíce, je v areálu firmy Pentar. Jeden ze čtyř trestaneckých táborů stával na místě dnešní věznice," popsal zajímavá místa na trase Krištůfek.

Na haldách skončily miliony tun hlušiny

Horní Slavkov byl součástí Jáchymovských dolů, které v listopadu 1945 založilo Československo se Sověty (Rusové také zpočátku podnik řídili). Průzkum v následujících letech ukázal, že cenné rudy je v okolí dostatek.

Z pětadvaceti zdejších jam se podařilo do roku 1959 vytěžit celkem 2 668 tun uranu. Na okolních haldách skončilo 3,2 milionu kubíků hlušiny.

"Sověti uran nutně potřebovali. Tady se k němu mohli po válce dostat okamžitě," vysvětlil Rudolf Tomíček, který o těžbě tohoto kovu na Slavkovsku napsal knihu. Slavkov se řadí až na konec žebříčku prvních deseti českých lokalit, co se týče množství vytěžené suroviny. Vede Příbram a Rožná.

Závod se potýkal s nedostatkem pracovních sil. V srpnu 1947 sem byli přesunuti nejdříve němečtí váleční zajatci. Později kriminální a političtí vězni. Město obklopovaly čtyři tábory, z nichž vedly k šachtám koridory s plotem z ostnatého drátu.

V nelidských podmínkách tu v letech 1951 až 1954 pracovali i hokejoví mistři světa Gustav Bubník, Vladimír Kobranov, Václav Roziňák a Stanislav Konopásek.

Nejintenzivněji se těžilo do poloviny 50. let. V roce 1953 měl slavkovský závod 9 241 zaměstnanců, z toho 3 885 trestanců. Časté byly smrtelné úrazy. Jen v roce 53 tu zemřelo 19 dělníků. Za celou dobu 103. Těžba skončila v roce 1959, když se zásoby a nejbohatší žíly uranové rudy vyčerpaly.

Město bylo svědkem i několika pokusů trestanců o útěk. Ten nejslavnější se odehrál v říjnu 1951. Z jedenácti uprchlíků jich pět bylo zastřeleno. Další dva skončili na popravišti později. Jednoho zabili komunisté na hranicích a jeden spáchal sebevraždu. Přežili pouze dva.

S těžbou uranu a komunistickou érou je spojena smutná část historie Horního Slavkova. Po tomto období zbylo jen torzo historické části města. Počítalo se s 18 až 20 tisíci obyvateli. Zbyl předimenzovaný dům kultury a hotel Tatran, dnes městský úřad s obchody.

Autor:Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Bazénu festivalového hotelu Thermal svitla naděje, našel se zájemce

Společnost Thermal F jedná s možným nájemcem kdysi populárního bazénu a...

Nad bazénovým komplexem karlovarského lázeňského hotelu Thermal snad konečně začíná svítat. Společnost Thermal F jedná...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

INDEX NOSLUŠ s.r.o.
Skladník s VZV (průkaz není podmínkou) až 24.000 Kč/m #5mprr

INDEX NOSLUŠ s.r.o.
Karlovarský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz