Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po stopách těžby uranu v Horním Slavkově provede lidi naučná stezka

  9:03aktualizováno  9:03
Přímo na místa, kde se v Horním Slavkově na Sokolovsku v padesátých letech minulého století těžila uranová ruda, zavede zájemce nová naučná stezka nazvaná Uranová golgota. Strategickou surovinu pro Sovětský svaz zde tehdy dolovaly tisíce horníků, trestanců a také politických vězňů.

Z pětadvaceti jam v hornoslavkovském revíru se do roku 1959 podařilo vytěžit celkem 2 668 tun uranu. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Stezka je asi šest kilometrů dlouhá, s dvanácti zastaveními u informačních tabulí u bývalých šachet a tam, kde stávaly lágry.

"Lidé toho o těžbě uranu ve Slavkově moc neví. Mnozí si myslí, že haldy a jámy pochází ze středověku. Je třeba si historii připomenout," řekl Milan Krištůfek, předseda občanského sdružení Permon, které stezku za 440 tisíc korun připravilo a vyznačilo s pomocí dotace z evropského fondu přeshraniční spolupráce Cíl 3.

Okruh přivede zájemce do západní části revíru, začíná u tabule stojící za sídlištěm na cestě ke koupališti. Jámy mají většinou zabetonovanou desku s trubkou jako větracím průduchem.

"Například jáma číslo 11 se nachází v areálu statku. Jáma číslo 8, kde se těžilo nejvíce, je v areálu firmy Pentar. Jeden ze čtyř trestaneckých táborů stával na místě dnešní věznice," popsal zajímavá místa na trase Krištůfek.

Na haldách skončily miliony tun hlušiny

Horní Slavkov byl součástí Jáchymovských dolů, které v listopadu 1945 založilo Československo se Sověty (Rusové také zpočátku podnik řídili). Průzkum v následujících letech ukázal, že cenné rudy je v okolí dostatek.

Z pětadvaceti zdejších jam se podařilo do roku 1959 vytěžit celkem 2 668 tun uranu. Na okolních haldách skončilo 3,2 milionu kubíků hlušiny.

"Sověti uran nutně potřebovali. Tady se k němu mohli po válce dostat okamžitě," vysvětlil Rudolf Tomíček, který o těžbě tohoto kovu na Slavkovsku napsal knihu. Slavkov se řadí až na konec žebříčku prvních deseti českých lokalit, co se týče množství vytěžené suroviny. Vede Příbram a Rožná.

Závod se potýkal s nedostatkem pracovních sil. V srpnu 1947 sem byli přesunuti nejdříve němečtí váleční zajatci. Později kriminální a političtí vězni. Město obklopovaly čtyři tábory, z nichž vedly k šachtám koridory s plotem z ostnatého drátu.

V nelidských podmínkách tu v letech 1951 až 1954 pracovali i hokejoví mistři světa Gustav Bubník, Vladimír Kobranov, Václav Roziňák a Stanislav Konopásek.

Nejintenzivněji se těžilo do poloviny 50. let. V roce 1953 měl slavkovský závod 9 241 zaměstnanců, z toho 3 885 trestanců. Časté byly smrtelné úrazy. Jen v roce 53 tu zemřelo 19 dělníků. Za celou dobu 103. Těžba skončila v roce 1959, když se zásoby a nejbohatší žíly uranové rudy vyčerpaly.

Město bylo svědkem i několika pokusů trestanců o útěk. Ten nejslavnější se odehrál v říjnu 1951. Z jedenácti uprchlíků jich pět bylo zastřeleno. Další dva skončili na popravišti později. Jednoho zabili komunisté na hranicích a jeden spáchal sebevraždu. Přežili pouze dva.

S těžbou uranu a komunistickou érou je spojena smutná část historie Horního Slavkova. Po tomto období zbylo jen torzo historické části města. Počítalo se s 18 až 20 tisíci obyvateli. Zbyl předimenzovaný dům kultury a hotel Tatran, dnes městský úřad s obchody.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Najdete na iDNES.cz