Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Minimální mzda by se měla zvyšovat, slíbil premiér na Karlovarsku

  13:40aktualizováno  13:40
Minimální mzda by se měla postupně zvyšovat. Poprvé už v příštím roce. Uvedl to při své návštěvě Karlovarského kraje premiér Bohuslav Sobotka. Ten už nyní plánuje ještě další navýšení, a to v roce 2017.

Premiér Bohuslav Sobotka při návštěvě ostrovské průmyslové zóny. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Na základě programového prohlášení vlády a dohody s koalicí chceme každý rok přijít se zvýšením minimální mzdy. Já pokládám její zvyšování za mnohem lepší politiku, než je plošné zvyšování sociálních dávek. Naším cílem je zvýšit motivaci pracovat. Letos jsme zvedli minimální mzdu o 700 korun a předpokládám, že ministryně Marksová v příštích dnech předloží našim sociálním partnerům, zaměstnavatelům a odborům návrh na pokračování zvýšení minimální mzdy,“ řekl předseda vlády.

Fotogalerie

Konkrétní částku, o níž by se měla minimální mzda od ledna příštího roku navýšit, ale neuvedl.

„Teď ji uvádět nebudu. Chci počkat na projednání se sociálními partnery. Rád bych vyzval zaměstnavatele a odbory, aby se pokusili dohodnout na zvýšení minimální mzdy. V případě, že mezi nimi shoda nebude, tak tu věc rozhodne vláda. Byl bych rád, abychom to rozhodnutí udělali do poloviny letošního roku. Vyčkávat až do konce roku by byla chyba,“ vysvětlil Sobotka.

Nová místa v kraji pomohou po útlumu dolů

Premiér při své návštěvě zavítal do továrny Witte v Nejdku na Karlovarsku, která je druhým největším zaměstnavatelem v kraji. Podíval se i do nedalekého Ostrova, kde společnost v tamní průmyslové zóně staví nový závod. Ten nabídne pět set nových pracovních míst.

„Věřím, že se podaří tento záměr dotáhnout do konce. Myslím, že nová pracovní místa budou potřeba. A to nejen proto, že se bude řešit útlum těžby na Sokolovsku, ale i proto, aby Karlovy Vary nebyly závislé jen na pracovních místech ve službách v souvislosti s lázeňstvím. Měla by tady existovat alternativa solidního zaměstnání. Myslím si, že automobilový průmysl k těm solidním alternativám patří,“ řekl premiér.

Dodal, že jej potěšila nová investice společnosti Witte v České republice. „Jsem rád, že firma nepřemýšlela o zemích na východ od nás,“ doplnil.

V premiérově programu je i návštěva Císařských lázní, na jejichž obnovu stát před nedávnem přislíbil přispět 100 miliony korun. O průmyslové zóně chce diskutovat také se zástupci Sokolovské uhelné.

Do Chebu se poté sveze po silnici R6. Právě o její dostavění až k hranicím s Bavorskem, a to z obou stran, chce Bohuslav Sobotka usilovat. Na léto plánuje jednání s bavorskou vládou.

Autoři: ,


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz