Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Před cestou na Rudé náměstí navštíví prezident i náves v Pramenech

  17:11aktualizováno  17:11
Setkání se starosty, studenty i obyčejnými lidmi. Tak budou vypadat tři dny, které stráví ještě před návštěvou Moskvy v Karlovarském kraji Miloš Zeman. Coby hlava státu sem zavítá podruhé a stejně jako minulý rok jej doprovodí i choť Ivana Zemanová.

Miloš Zeman při návštěvě Karlovarského kraje v roce 2014. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Zeman do regionu zamíří příští pondělí, naposledy tu byl v lednu loňského roku. Některé detaily jeho pobytu už doladil krajský úřad s odborem protokolu Kanceláře prezidenta republiky před Velikonocemi.

„Máme připravenou řadu témat. Bude záviset i na prostoru, který nám program dá,“ řekl hejtman Martin Havel. S hlavou státu by se chtěl pobavit o zdejších průmyslových zónách a jednu by mu rád i ukázal.

Co čeká prezidenta

v Karlovarském kraji

prezidentská návštěva se koná od 13. do 15. dubna

podívá se například do Pramenů, Aše či Mariánských Lázní

debatovat s lidmi bude v Mariánských Lázních, Chodově, Kraslicích a Aši

Ústředním tématem ovšem bude lázeňství, které hejtman pokládá za nejsilnější odvětví regionu, a poukázat chce na problémy s nezaměstnaností, stejně jako na nízkou mzdu, kterou tady lidé berou.

Miloš Zeman si některé potíže v kraji pamatuje ze své předchozí návštěvy a zajímá se o ně. Z tohoto důvodu se chce jet podívat například do obce Prameny, kterou řadu let dusí obří dluh kvůli plánům na stavbu stáčírny v 90. letech minulého století. Starostka Michala Málková chce hlavě státu vyložit celý příběh, a to pěkně od začátku.

„Jsme nejzadluženější obec v České republice, a proto bych pana prezidenta chtěla obeznámit s tím, proč se do těchto problémů obec dostala a proč v roce 2012 vzniklo nové zastupitelstvo, které se snaží z dluhů vymanit a dostat se k odblokování obecního účtu,“ popsala.

Věří přitom, že pokud to bude v prezidentových silách, mohl by Pramenům svou návštěvou pomoci. „Myslím si, že když se naše situace zpropaguje, mohlo by nám to přinést něco pozitivního a zabránit tomu, aby se jiné obce dostaly do takových komplikací jako my,“ uvedla starostka.

Pro hlavu státu už má připravený i dárek, a to knihu o Pramenech a láhev tamního minerálního pramene Gisela.

Miloš Zeman se podívá i do zadlužené Bublavy

Potíže, tentokrát s nedostavěným aquaparkem, přivedou hlavu státu také na zadluženou Bublavu. Ta se už deset let pře kvůli stavbě se společností Skanska a její zastupitelé chtějí jednat o oddlužení se státem.

Netuším, zda nám může návštěva pana prezidenta nějak pomoci, ale pan starosta jej tady provede,“ řekl místostarosta obce Jiří Vrtáček.

Stejně jako během předchozí návštěvy, plánuje i nyní Miloš Zeman debaty s lidmi. Jedna z nich se uskuteční v Aši, kde se hlava státu zdrží něco přes hodinu.

„Nebude moc času panu prezidentovi něco ukazovat. Jeho program je totiž poměrně nabitý. Uvidí naši novou obřadní síň, kde se setká s vedením naší radnice, představiteli okolních měst a řediteli škol, poté je plánovaná asi čtyřicetiminutová debata s občany,“ popsal starosta Dalibor Blažek.

Ašsko je podle něj výjimečnou oblastí, do které příliš státníků či ministrů nezavítá, a potýká se s řadou problémů, které by podle něj možná Miloše Zemana zajímaly.

„Myslím si ale, že už je slyšel ve Šluknovském výběžku. Uvítali bychom, kdyby měl víc času a mohl se podívat ke zdejším zaměstnavatelům, nebo bychom se s ním mohli pobavit o zdejším školství,“ dodal Blažek.

Jako velkou událost pro každé město vnímá prezidentskou návštěvu Vojtěch Franta, starosta Mariánských Lázní. Cení si toho, že hlava státu zavítá právě k nim.

„Postoje pana prezidenta Miloše Zemana byly v poslední době pod drobnohledem médií, stejně tak jako politická situace v Mariánských Lázních. Proto já, jako první pirátský starosta, očekávám zajímavý výsledek této kombinace,“ uvedl.

Rád by přitom otevřel téma týkající se destinačního managementu, a pokud bude prezident chtít, je připravený otevřít i další - například odliv obyvatel z regionu a s tím spojenou otázku nevyužitých domů. „Věřím, že Mariánské Lázně zažijí renesanci svého zlatého období a pan prezident nám v tom bude nápomocen,“ dodal.

Zeptat se prezidenta na jeho názory budou mít příležitost kromě Aše a Mariánských Lázní také lidé v Kraslicích a Chodově. V posledně jmenovaném městě počítá Miloš Zeman s debatou s tamními gymnazisty. Před rokem jej takto přivítali na ostrovském gymnáziu.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz