Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vary se chystají na festivalové batůžkáře, čekají rekordní návštěvnost

  18:08aktualizováno  18:08
Padesátý ročník mezinárodního filmového festivalu zřejmě trhne rekord v návštěvnosti. Penziony či hotely v Karlových Varech hlásí vyšší zájem o ubytování, než tomu bylo například minulý rok. Na nápor batůžkářů se už chystá tradiční stanové městečko.

Stanové městečko na Rolavě | foto: Martin Stolař, MAFRA

Jubilejní filmový festival začíná příští pátek a řada ubytovacích zařízení je zejména zpočátku přehlídky beznadějně vyprodaná, a to jak levnější noclehy do tisícikoruny, tak luxusnější hotely, kde stojí pobyt dvakrát tolik.

Většího zájmu o ubytování si všimli například v Domově mládeže Karlovy Vary, který se tradičně změní na festivalový penzion.

„Rezervace nám začaly chodit už v prosinci, to se ještě nestalo. V polovině letošního května jsme měli plně obsazený začátek festivalu,“ uvedla Alena Huberová, která se o rezervace stará.

V současné době má plný termín od 3. do 6. července, volná místa by se prý ještě našla zhruba od poloviny přehlídky. Festivalový penzion může zájemcům v tomto termínu nabídnout přibližně tři desítky lůžek, pár i s příslušenstvím, což činí 1 500 korun za noc.

Hostel se přesune z Palachova nábřeží na „Duklu“

Letošní novinkou mezi levným ubytováním bude hostel v budově ZŠ Dukelských hrdinů. S prosbou, aby se tam zejména pro studenty otevřel, přišlo za vedením školy samo město. Fungovat totiž nebude nocování v budově soukromé střední školy na Palachově nábřeží, která městu dluží peníze. Za přespání v „Dukle“ nebo tělocvičně dají zájemci kolem stokoruny za noc.

„Otevřeme na přání našeho zřizovatele a doufáme, že se toho zhostíme se ctí,“ uvedla ředitelka školy Eva Doušová. Výhodou budovy podle ní je, že leží v centru města a ubytovaní to nebudou mít daleko na projekce. V současné době škola počítá s kapacitou 100 až 120 lidí, ale je připravena navýšit ji v případě potřeby o jednu třídu.

Na zahradě je navíc prostor pro stanové městečko. „Jeho kapacita je pro třicet stanů, ale zatím máme jen tři. Asi je to kvůli tradičnímu karlovarskému počasí a lidé se bojí, aby je nevytopil déšť. V takovém případě bychom je ale vzali dovnitř,“ popsala ředitelka.

Míst máme dost, ujišťují ve stanovém městečku

Na první batůžkáře už je nachystané i tradiční stanové městečko, letos již počtvrté na Rolavě. Podle Lukáše Červeného, jednatele městské společnosti KV City Centrum, jež se o areál stará, mohou první hosté dorazit už v předvečer zahájení - tedy příští čtvrtek. Zaměstnanci areálu už pro ně prostor připravili.

„Bylo třeba nabrat lidi do recepce. Bude jich tam šest a po dvou se budou střídat ve dvanáctihodinových směnách. Také jsme museli vyzkoušet, zda všechno funguje - například zásuvky a podobně,“ popsal.

Nával je hlavně na začátek festivalu, víkend bude delší

Stejně jako loni dají batůžkáři za nocování ve stanovém městečku 80 korun a připraveno pro ně bude sociální zázemí, nonstop otevřený bufet či centrum pro nabíjení elektroniky. Na Rolavě začne také fungovat půjčovna kol a jedna festivalová pokladna, v níž si budou lidé objednávat vstupenky na projekce.

„Rezervace kvůli ubytování nepřijímáme, neboť plocha je dost velká. Vejde se sem šest set až osm set stanů a v případě potřeby můžeme vyhrazený prostor rozšířit,“ řekl Lukáš Červený s tím, že kapacita městečka je v podstatě neomezená. Kupříkladu loni tam bylo 1 015 stanů.

Stejně jako penziony, hotely a hostely počítají i lidé z KV City Centra s tím, že plno bude zejména o zahajovacím víkendu, který navíc o jeden den prodlouží státní svátek.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz