Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Ostrovská nemocnice čelí vleklé krizi, rozpadá se dětské oddělení

  • 0
Ostrovská nemocnice se dostává do pasti. Přestože oslovila přes čtyři sta lékařů a inzeruje, kde se dá, není schopná zajistit provoz dětské pohotovosti. Lidé z Podkrušnohoří musí jezdit do Karlových Varů nebo do Ústeckého kraje.

Rozpad dětského oddělení v Ostrově začal s novým rokem, kdy do důchodu odešel primář Souček.

„Nyní je omezen provoz dětského lůžkového oddělení, které zahrnuje i dětskou pohotovostní službu, a to z důvodu nedostatku lékařského personálu. Provoz novorozeneckého oddělení omezen není,“ informovala mluvčí nemocnice Markéta Singerová.

Dětská pohotovost

mimo Ostrov

  • Nemocnice Karlovy Vary
    všední den 16:00 - 21:00
    víkend, svátky 9:00 – 19:00
    mimo tuto dobu - akutní stavy dětská ambulance v budově B, 1. patro
  • Nemocnice Cheb
    všední dny 16:00 - 21:00
    víkend, svátky 9:00 - 19:00
  • Nemocnice Sokolov
    všední den 16:00 - 21:00
    víkend, svátky 9:00 - 19:00

Potíže s dojížděním jinam omezují mnoho lidí. „Zavření oddělení bylo chybou. Město vždy nemocnici finančně podporovalo milionovými položkami, a nebylo samo. Na druhou stranu chápu, že problém s nedostatkem zdravotnického personálu je v celé republice,“ konstatoval místostarosta Ostrova Petr Šindelář.

Podle nemocnice je ale problém na straně nedostatkového personálu.

„Naše personální oddělení oslovilo a stále oslovuje nejen lékaře v kraji, ale i mimo něj. V současné době evidujeme až 400 oslovených lékařů. Inzerujeme v lékařských periodikách, u České pediatrické společnosti, na celorepublikových konferencích, u personálních agentur v ČR i v zahraničí,“ popsala snahu nemocnice Singerová.

Současná situace nepřekvapuje krajskou zástupkyni České lékařské komory Jaroslavu Švandrlíkovou. Podle ní bylo jen otázkou času, než k něčemu podobnému dojde.

„Vzniklá situace je jen další v řadě, které nastávají po 20 - 25letém neřešení vzdělávání ve zdravotnictví a neřešení generační obměny, to jest výchovy nových lékařů a sester,“ řekla Švandrlíková.

Připomíná i poslední události v kraji, kdy se muselo pro nedostatek personálu uzavřít infekční oddělení v Karlovarské krajské nemocnici.

„Výrazně omezený provoz má interna, redukovaná je chirurgie, plicní... To je smutný důsledek, na který lékaři upozorňovali řadu let. Nyní nastává krize kvůli nedostatku sester. Ty chybí téměř všude a kvůli jejich nedostatku se oddělení zavírají. Chybí i v ambulantní sféře, začínají chybět v agenturách domácí péče. Návrat zdravotníků do přetíženého a vyhořelého systému bude obtížný a zdlouhavý,“ shrnula situaci Švandrlíková.

V současné době funguje v ostrovské nemocnici pohotovostní služba první pomoci. „Tu zajišťuje interní ambulance v nepřetržitém 24hodinovém provozu od pondělí do neděle,“ ubezpečila Singerová.

Právě na tuto službu chtěla nemocnice převést peníze z dotace, kterou dříve dostávala od Karlovarského kraje za provoz dětské ambulance.

„Kraj na tuto službu vždycky přispíval, peníze na to v rozpočtu máme. Před pár týdny se na nás Nemos obrátil s tím, že by chtěl tyto prostředky použít na pohotovost pro dospělé. S tím jsme nesouhlasili,“ potvrdil krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš. Roční příspěvek na dětskou ambulanci je 840 tisíc korun.

„Peníze jim rádi dáme, ale jen na dětskou pohotovost. Ostrov je velké město, tuto službu by měl mít,“ dodala hejtmanka Jana Vildumetzová.