Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Malá města marně shání lékaře. Pacientům nezbývá než dojíždět

  • 0
Několik kilometrů dlouhou cestu z Hroznětína do Ostrova musí od prvního ledna absolvovat nemocní lidé. Lékař, který v Hroznětíně dlouhá léta fungoval, odešel do důchodu a jeho nástupce se nedaří sehnat. Přilákat lékaře se snaží i další menší města v kraji. Pomoci může nová vyhláška VZP.

Má to ale háček. Vyhláška sice umožňuje doktorům poskytnout lepší finanční ohodnocení, ovšem až po vypsání tří kol výběrového řízení. To znamená minimálně tříměsíční časovou prodlevu.

Hroznětínského lékaře využívalo i mnoho obyvatel podkrušnohorských vesniček. Nyní musejí hledat náhradu v jiných městech na Karlovarsku.

Nejoptimističtější zprávy mluví o návratu lékařské péče do Hroznětína v březnu. „Možná ale také až v dubnu,“ konstatoval starosta Martin Maleček.

Karlovarský kraj společně s Hroznětínem toužebně vzhlíží k možnosti využít bonusu od VZP. Ten doktorům na malém městě nabízí třicetiprocentní bonifikaci k běžné platbě. Podmínkou však je, aby se v prvních dvou kolech výběrového řízení nepřihlásil se svými službami žádný lékař.

„V rámci našeho města a okolí zde není tolik pacientů, aby se to lékaři vyplatilo. Tímto bonusem by však část ztráty pokryla VZP, na což už lékaři slyší,“ říká starosta.

Doktoři čekají s nástupem až na vypsání bonusu

Ten už dokonce oslovil i několik doktorů, ti ale čekají právě až na vypsání bonusu. „Zkoušeli jsme nabídnout i pronájem ordinace za symbolickou korunu, ale zájem nebyl,“ dodal.

Podmínkou lékařů k nástupu do Hroznětína bylo přiznání bonusového finančního zvýhodnění od pojišťovny. VZP však prozatím jejich požadavek odmítla s tím, že nesplňují podmínky k přiznání příspěvku.

„S tím jsem se nehodlal smířit, proto jsem písemně vyzval ministra zdravotnictví i generálního ředitele VZP ČR, aby Hroznětínu pomohli a zmírnili podle našeho názoru velmi přísné podmínky získání výhodnějších smluv pro nové lékaře,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Pánik.

O věci rovněž jednal přímo s generálním ředitelem VZP ČR Zdeňkem Kabátkem, reakce však byla negativní. „Bylo mi řečeno, že pravidla finančního zvýhodnění pro lékaře v malých obcích jsou zakotvena v úhradové vyhlášce a VZP z nich nemůže dělat výjimky,“ vysvětlil Pánik.

Lhůta pro konání výběrového řízení je ze zákona 30 pracovních dní. To znamená, že lékař, mající zájem o finanční zvýhodnění své práce v malé obci, může přijmout první pacienty až po třech měsících.

VZP: Cílem není, aby byl lékař v každé malé vesničce

Pojišťovna to však tak černě nevidí. „Pro klienty VZP je zpravidla zajištěna dokonce ještě výrazně dostupnější péče, než jakou nařizuje vládní předpis, a to platí zcela jednoznačně i v Hroznětíně. Vládní nařízení ukládá pojišťovnám zajistit svým klientům dostupnost primární péče v dojezdové vzdálenosti 35 minut, tedy zhruba 30 kilometrů. Jinými slovy – úkolem a povinností pojišťovny není, aby byla ordinace lékaře v každé vesnici či městečku, kde žije několik jejích pojištěnců, ale aby pro tyto pojištěnce byla zdravotní péče adekvátně dostupná,“ odvětil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Podle něj je pro obyvatele Hroznětína dostupná lékařská péče v Ostrově, Chodově či v Karlových Varech.

Podobné problémy s chybějícím lékařem měli nedávno i ve Valči. Zde doktor chyběl dokonce dva roky. „Měli jsme velkou kliku, že jsme vůbec lékařku, která měla zájem, našli. Je to problém, kdy vám nikdo nepomůže. Všichni jen slibují a pak nic,“ konstatoval starosta Valče Josef Kubař s tím, že moc děkuje lékařce za její služby. „Opravdu nevím, co bychom bez ní dělali,“ dodal.

Situace s nedostatkem praktických doktorů bude podle představitelů kraje gradovat. „Lékaři z malých měst jsou z 80 procent ve věku okolo 60 let. Do pár let tak bude tento problém ještě větší. Jednou z cest je právě příspěvek od VZP. Začít by se mělo ale i u výuky,“ myslí si Pánik.

Podle něj je totiž studium medicíny v České republice příliš složité, oproti jiným státům Evropy. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček tvrdí, že praktických lékařů je dostatek. Problémem je ale právě jejich nechuť jít pracovat mimo velká města.

Varovný prst zvedá i Zdeňka Růžičková, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost v západočeském regionu. Podle jejích nejčernějších prognóz nebude dost dětských lékařů ani v samotných Karlových Varech. „Vždyť za chvíli půjdou všichni do důchodu,“ varovala Růžičková.