Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Policistů je v kraji stále málo, adepti většinou pohoří u psychotestů

  • 1
Takřka osm desítek policistů chybí na obvodních odděleních Policie ČR, mezi dopraváky i kriminalisty v Karlovarském kraji. Doplnit stav na tabulkových 1330 lidí je dlouholetým problémem. Přitom přímo v Karlových Varech působí škola, jejíž absolventi mají nejlepší předpoklady stát se policisty.

„Po celou dobu studia naše žáky seznamujeme s možnostmi, které se před nimi po dokončení školy otevírají. Jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému, tedy i policisté, se žákům během studia představují,“ konstatovala Vendula Pušová, ředitelka střední veřejnoprávní školy Trivis.

Podle jejích zkušeností míří právě k policistům přibližně 20 procent absolventů. „Není to malé číslo, ale samozřejmě by mohlo být vyšší. Záleží ovšem na studentech jako takových, což my neovlivníme,“ uvedla Pušová.

„Máme zájem, aby žáci této školy nastoupili k policii,“ komentoval vztah školy a policie Jiří Matouš, který je v současné době pověřený vedením krajského ředitelství.

Pro policisty je fakt, že se stanovený počet mužů a žen v uniformě nedaří naplnit, nepříjemný. „Snažíme se nové adepty přilákat, jak se jen dá,“ řekla krajská policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Na každého z potenciálních policistů ale čekají ještě tři kroky, než se stanou plnohodnotnými ochránci zákona. Musejí projít lékařskou kontrolou, podstoupit psychotesty a prokázat svou fyzickou zdatnost. Právě psychotesty jsou podle Böhmové největším kamenem úrazu. Pokud ovšem psycholog zjistí, že je adept pouze nevyzrálou osobností, což se týká zejména mladých uchazečů o práci, má šanci k psychotestům přijít později. To se týká i fyzických testů.

Velkou roli ovšem hrají i peníze. V tomto ohledu si policisté hodně slibují od avizovaného desetiprocentního navýšení mezd, které by mohlo přilákat nové zájemce. Určitým hendikepem je, že při pohovorech nemohou personalisté nabídnout zájemcům o práci u státní policie žádný náborový příspěvek. To by se ale mělo změnit.

„Poslanecká sněmovna schválila na svém jednání novelu zákona o služebním poměru. V ní je také zahrnutý náborový příspěvek,“ uvedla Ivana Nguyenová, mluvčí Policejního prezidia České republiky.

Výše příspěvku by se měla pohybovat v rozpětí 30 000 až 150 000 korun. „Novelu nicméně musí projednat ještě Senát a podepsat prezident republiky. K nabytí účinnosti by pak mělo dojít od prvního ledna 2018,“ dodala Nguyenová.

O tom, že ani náborový příspěvek není zárukou davů před kancelářemi personalistů, ovšem svědčí zkušenost velitelů městských policií v regionu. V Ostrově a v Karlových Varech nabízejí nováčkům padesátitisícový příspěvek, který v Ostrově navíc vyšperkovali i možností ubytování. Přesto v obou městech není strážníků dostatek. Zatímco v Karlových Varech jich chybí více než desítka, v Ostrově scházejí čtyři lidé.

A situace začíná být podle slov velitele Ladislava Martínka kritická. U státních policistů zatím krize nehrozí. „I se stávajícím počtem lidí jsme schopni zajistit výkon služby tak, aby se veřejnosti nedostatek policistů nedotkl,“ potvrdila Kateřina Böhmová. Mnohdy je to ale za cenu přesčasových hodin.