Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úbytek praktických lékařů mají zmírnit příspěvky čerstvým doktorům

  8:53aktualizováno  8:53
Až tři tisíce pacientů připadá v Karlovarském kraji na jednoho praktického lékaře. Část obvoďáků je navíc v důchodovém či předdůchodovém věku, podle odborníků je jen otázka času, kdy začne být situace ještě více kritickou. Problém se pokouší řešit kraj také příspěvky čerstvě vystudovaným doktorům.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Ve velkých městech regionu není až tak velký problém najít si svého lékaře, horší už je to v menších obcích. Jen v Hroznětíně hledali svého obvodního lékaře tři čtvrtě roku. Nakonec zachránil Podkrušnohoří Jan Jedelský z Mostu.

„O našem problému slyšel z rádia a sám se ozval, že by měl zájem. Pochází z Mostu a nyní se sem stěhuje s celou svojí rodinou. Jeho manželka je dokonce zdravotní sestra, tak budou spolu i v ordinaci,“ oddechl si starosta Hroznětína Martin Maleček.

Karlovarský kraj vycházel i z těchto zkušeností, a proto nyní bude přispívat čerstvě vystudovaným lékařům na akreditaci na praktika.

„Všimli jsme si, že řada současných praktických lékařů, kteří mohou atestovat své mladé kolegy, o to nemá zájem. Rádi bychom je tedy chtěli podpořit finančně, a to jak školitele, tak i uchazeče, protože právě oni si to do dnešních dnů museli celé platit ze svého,“ uvedl krajský náměstek pro zdravotnictví Jakub Pánik.

Měsíčně kraj podpoří vyučujícího 10 tisíci korunami a budoucí praktiky také 10 tisíci. Vše je zabezpečeno tím, že je dotace vratná, proto se mladí lékaři musí upsat na tři roky, kdy budou sloužit v Karlovarském kraji.

„Už se nám ozvali dva školitelé, kteří o to mají zájem,“ dodal Pánik. Jedním z nich je i dalovická doktorka Petra Mestická.

„V současné době je o to jen minimální či až nulový zájem. Zpět do kraje se vrací lékaři po fakultě jen v případě, že tu mají rodiny a pevné vazby. Věřím, že se díky této nadstandardní nabídce, která se v republice vyskytuje jen výjimečně, podaří zvrátit úbytek praktických lékařů. Snad se to dostane do širšího povědomí, ale je to dlouhá cesta,“ sdělila Mestická.

S tím, že se současná situace nezlepší ze dne na den, souhlasí i krajská zástupkyně České lékařské komory Jaroslava Švandrlíková.

„Stav je kritický. Máme hodně lékařů důchodového, nejen předdůchodového věku. Podle mne je hrozivá situace především v oboru pediatrů v celém kraji, v oboru praktických lékařů pro dospělé na Chebsku a Sokolovsku,“ řekla Švandrlíková.

Najít pediatra je téměř nemožné

Sehnat pediatra v kraji, jenž přijímá nové pacienty, je téměř nadlidský úkol.

„Byla zrušena pediatrická fakulta, která od začátku vychovávala lékaře pro dětské pacienty. Nemůžeme se tedy divit, že pediatři chybějí nejvíce a současnou praxi provozují pouze padesáti až sedmdesátiletí lékaři, kteří tuto fakultu vystudovali,“ vysvětlila zástupkyně krajské České lékařské komory.

Problémem jsou i byrokratické zásahy do studia lékařů. „Než se někdo stane lékařem a než může samostatně pracovat, trvá to 10 až 15 let. Na to se v porevoluční době kašlalo a nyní sklízíme trpké ovoce. A tato hluboká krize není i nadále systémově řešená. Politici bohužel vymýšlejí jen rychlé záplaty, bez výhledu do budoucnosti. A to samozřejmě dále odrazuje mladé lidi od práce ve zdravotnictví,“ vidí nepříliš světlou budoucnost Švandrlíková.

V kraji připadá průměrně 1 800 až 3 tisíce pacientů na jednoho obvodního lékaře.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz