Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Úbytek praktických lékařů mají zmírnit příspěvky čerstvým doktorům

  • 0
Až tři tisíce pacientů připadá v Karlovarském kraji na jednoho praktického lékaře. Část obvoďáků je navíc v důchodovém či předdůchodovém věku, podle odborníků je jen otázka času, kdy začne být situace ještě více kritickou. Problém se pokouší řešit kraj také příspěvky čerstvě vystudovaným doktorům.

Ve velkých městech regionu není až tak velký problém najít si svého lékaře, horší už je to v menších obcích. Jen v Hroznětíně hledali svého obvodního lékaře tři čtvrtě roku. Nakonec zachránil Podkrušnohoří Jan Jedelský z Mostu.

„O našem problému slyšel z rádia a sám se ozval, že by měl zájem. Pochází z Mostu a nyní se sem stěhuje s celou svojí rodinou. Jeho manželka je dokonce zdravotní sestra, tak budou spolu i v ordinaci,“ oddechl si starosta Hroznětína Martin Maleček.

Karlovarský kraj vycházel i z těchto zkušeností, a proto nyní bude přispívat čerstvě vystudovaným lékařům na akreditaci na praktika.

„Všimli jsme si, že řada současných praktických lékařů, kteří mohou atestovat své mladé kolegy, o to nemá zájem. Rádi bychom je tedy chtěli podpořit finančně, a to jak školitele, tak i uchazeče, protože právě oni si to do dnešních dnů museli celé platit ze svého,“ uvedl krajský náměstek pro zdravotnictví Jakub Pánik.

Měsíčně kraj podpoří vyučujícího 10 tisíci korunami a budoucí praktiky také 10 tisíci. Vše je zabezpečeno tím, že je dotace vratná, proto se mladí lékaři musí upsat na tři roky, kdy budou sloužit v Karlovarském kraji.

„Už se nám ozvali dva školitelé, kteří o to mají zájem,“ dodal Pánik. Jedním z nich je i dalovická doktorka Petra Mestická.

„V současné době je o to jen minimální či až nulový zájem. Zpět do kraje se vrací lékaři po fakultě jen v případě, že tu mají rodiny a pevné vazby. Věřím, že se díky této nadstandardní nabídce, která se v republice vyskytuje jen výjimečně, podaří zvrátit úbytek praktických lékařů. Snad se to dostane do širšího povědomí, ale je to dlouhá cesta,“ sdělila Mestická.

S tím, že se současná situace nezlepší ze dne na den, souhlasí i krajská zástupkyně České lékařské komory Jaroslava Švandrlíková.

„Stav je kritický. Máme hodně lékařů důchodového, nejen předdůchodového věku. Podle mne je hrozivá situace především v oboru pediatrů v celém kraji, v oboru praktických lékařů pro dospělé na Chebsku a Sokolovsku,“ řekla Švandrlíková.

Najít pediatra je téměř nemožné

Sehnat pediatra v kraji, jenž přijímá nové pacienty, je téměř nadlidský úkol.

„Byla zrušena pediatrická fakulta, která od začátku vychovávala lékaře pro dětské pacienty. Nemůžeme se tedy divit, že pediatři chybějí nejvíce a současnou praxi provozují pouze padesáti až sedmdesátiletí lékaři, kteří tuto fakultu vystudovali,“ vysvětlila zástupkyně krajské České lékařské komory.

Problémem jsou i byrokratické zásahy do studia lékařů. „Než se někdo stane lékařem a než může samostatně pracovat, trvá to 10 až 15 let. Na to se v porevoluční době kašlalo a nyní sklízíme trpké ovoce. A tato hluboká krize není i nadále systémově řešená. Politici bohužel vymýšlejí jen rychlé záplaty, bez výhledu do budoucnosti. A to samozřejmě dále odrazuje mladé lidi od práce ve zdravotnictví,“ vidí nepříliš světlou budoucnost Švandrlíková.

V kraji připadá průměrně 1 800 až 3 tisíce pacientů na jednoho obvodního lékaře.