Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb zkusí zvrátit krizi ve školství, kantorům nabídne městské byty

  8:45aktualizováno  8:45
Chebu hrozí do pěti let kritický nedostatek učitelů. Upozornila na to zpráva tamní školské komise. Radnice teď hledá cesty, jak nové kantory do města přilákat. Problém se bude v budoucnu týkat celého kraje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Odborníci konstatují, že už v současnosti pracuje na chebských školách 18 učitelů – důchodců. V průběhu následujících čtyř let se do důchodového věku dostane dalších sedmnáct kantorů. Nové posily však nepřicházejí.

„To je ohromné množství kvalifikovaných pedagogů. Kdybychom to sečetli, je to jedna středně velká škola. Namátkou vezmu třeba 1. ZŠ, kde se jedná o sedm pedagogů,“ konstatoval chebský starosta Zdeněk Hrkal. Město může podle jeho slov školám pomoci tím, že učitelům, stejně jako zdravotníkům, nabídne přednostně byt.

„Nájemné je v městských bytech levnější, než v soukromí. Navíc si myslíme, že je to lepší benefit než třeba padesátitisícový náborový příspěvek, což je pouze jednorázová částka,“ doplnil Hrkal.

Co se týče mezd, město podle něj nemá příliš možností, jak v této oblasti učitelům pomoci. „Mzdy učitelům vyplácí stát. Je proto obtížné dotovat výplaty z městského rozpočtu. I když vím, že řada obcí kolem Prahy to dělá, když si chce učitele udržet. Výhledově o tom zřejmě budeme muset také začít uvažovat,“ uvedl Hrkal.

Sokolovští budou přesvědčovat studenty vysokých škol

Podobná situace panuje v Sokolově. „U nás to není až tak alarmující. Nezastírám, že i tady učí lidé v důchodovém věku a my jsme za to vděční. Určitě to budeme sledovat, nechtěl bych, aby nás to zaskočilo. A pokud by se nedostatek učitelů prohloubil, samozřejmě budeme uvažovat i o náborovém příspěvku. Jsme také rozhodnuti vyjet přímo na pedagogické vysoké školy a přesvědčovat budoucí učitele, aby nastoupili u nás,“ uvedl sokolovský starosta Jan Picka, který si myslí, že to, co by mohlo učitele přilákat, je i moderní prostředí.

„Město za poslední čtyři roky investovalo do svých škol a školek přes 70 milionů korun. Také už dlouhodobě upřednostňujeme žadatele o byt z řad učitelů, vojáků, policistů a zdravotníků,“ doplnil Picka.

Učitelé některých aprobací jsou nedostatkovým zbožím i v Karlových Varech. Zatím se ale nestalo, že by některá škola nedokázala postavit potřebný učitelský tým.

„Víme od našich ředitelů, že získat učitele některých aprobací je problémovější, nejsou to ale problémy neřešitelné. Nicméně sami ředitelé připouštějí, že jejich sbory mají věkovou strukturu, která předpokládá za zhruba pět až deset let potřebu obměnit jejich významnou část,“ řekl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Jak uvedl, co se týče náborových nebo stabilizačních pobídek pro učitele, ty zatím město řešit nemusí. „Určité možnosti mají někteří ředitelé v rámci svých pravomocí, například služební byty při škole a podobně. Pokud by problém vznikl, samozřejmě by město jako zřizovatel škol další cesty hledalo,“ dodal.

Jenže podle krajského radního pro oblast školství Jaroslava Bradáče se doba krize nezadržitelně blíží. Už ve školním roce 2023–24 bude podle něj v kraji chybět na základních a středních školách více než tisícovka učitelů.

„Byty? Ano, to je to základní, co jim můžeme nabídnout. Ale jen to nestačí. Jedna z možností je i náborový příspěvek. To může hrát roli a má to smysl, ale není to samospasitelné,“ konstatoval Bradáč.

Podle něj by se s budoucími adepty na učitele mělo pracovat už od střední školy.

„Obec by si měla vytipovat někoho, kdo chce studovat tento obor, podpořit jej a nějakým způsobem jej k městu připoutat. Chce to systematickou práci. Dnes se jen čeká, kdo přijde,“ dodal Bradáč. Kraj v současné době učitelům náborové příspěvky nevyplácí. Finančně ale podporuje ty pedagogy, kteří se rozhodli doplnit si vzdělání při práci.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Na nejstarší pravoslavný chrám v Česku se vrátily zrestaurované kříže

Usazování zrestaurovaného kříže na jednu z věží chrámu svaté Olgy ve...

Tři kříže, které zdobily věže chrámu svaté Olgy, nejstaršího pravoslavného chrámu v Čechách, se po úpravách v...

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska.

Karlovy Vary podaly správní žalobu na ministerstvo životního prostředí. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc...

Muž hrozil v obci kdekomu, s nožem v ruce šel i na policisty

Soudce poslal muže do vazby

Kriminalisté stíhají muže, který v malé obci na Karlovarsku vyhrožoval komu mohl. S nožem v ruce například děsil hosty...

Najdete na iDNES.cz