Cheb zkusí zvrátit krizi ve školství, kantorům nabídne městské byty

  8:45aktualizováno  8:45
Chebu hrozí do pěti let kritický nedostatek učitelů. Upozornila na to zpráva tamní školské komise. Radnice teď hledá cesty, jak nové kantory do města přilákat. Problém se bude v budoucnu týkat celého kraje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Odborníci konstatují, že už v současnosti pracuje na chebských školách 18 učitelů – důchodců. V průběhu následujících čtyř let se do důchodového věku dostane dalších sedmnáct kantorů. Nové posily však nepřicházejí.

„To je ohromné množství kvalifikovaných pedagogů. Kdybychom to sečetli, je to jedna středně velká škola. Namátkou vezmu třeba 1. ZŠ, kde se jedná o sedm pedagogů,“ konstatoval chebský starosta Zdeněk Hrkal. Město může podle jeho slov školám pomoci tím, že učitelům, stejně jako zdravotníkům, nabídne přednostně byt.

„Nájemné je v městských bytech levnější, než v soukromí. Navíc si myslíme, že je to lepší benefit než třeba padesátitisícový náborový příspěvek, což je pouze jednorázová částka,“ doplnil Hrkal.

Co se týče mezd, město podle něj nemá příliš možností, jak v této oblasti učitelům pomoci. „Mzdy učitelům vyplácí stát. Je proto obtížné dotovat výplaty z městského rozpočtu. I když vím, že řada obcí kolem Prahy to dělá, když si chce učitele udržet. Výhledově o tom zřejmě budeme muset také začít uvažovat,“ uvedl Hrkal.

Sokolovští budou přesvědčovat studenty vysokých škol

Podobná situace panuje v Sokolově. „U nás to není až tak alarmující. Nezastírám, že i tady učí lidé v důchodovém věku a my jsme za to vděční. Určitě to budeme sledovat, nechtěl bych, aby nás to zaskočilo. A pokud by se nedostatek učitelů prohloubil, samozřejmě budeme uvažovat i o náborovém příspěvku. Jsme také rozhodnuti vyjet přímo na pedagogické vysoké školy a přesvědčovat budoucí učitele, aby nastoupili u nás,“ uvedl sokolovský starosta Jan Picka, který si myslí, že to, co by mohlo učitele přilákat, je i moderní prostředí.

„Město za poslední čtyři roky investovalo do svých škol a školek přes 70 milionů korun. Také už dlouhodobě upřednostňujeme žadatele o byt z řad učitelů, vojáků, policistů a zdravotníků,“ doplnil Picka.

Učitelé některých aprobací jsou nedostatkovým zbožím i v Karlových Varech. Zatím se ale nestalo, že by některá škola nedokázala postavit potřebný učitelský tým.

„Víme od našich ředitelů, že získat učitele některých aprobací je problémovější, nejsou to ale problémy neřešitelné. Nicméně sami ředitelé připouštějí, že jejich sbory mají věkovou strukturu, která předpokládá za zhruba pět až deset let potřebu obměnit jejich významnou část,“ řekl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Jak uvedl, co se týče náborových nebo stabilizačních pobídek pro učitele, ty zatím město řešit nemusí. „Určité možnosti mají někteří ředitelé v rámci svých pravomocí, například služební byty při škole a podobně. Pokud by problém vznikl, samozřejmě by město jako zřizovatel škol další cesty hledalo,“ dodal.

Jenže podle krajského radního pro oblast školství Jaroslava Bradáče se doba krize nezadržitelně blíží. Už ve školním roce 2023–24 bude podle něj v kraji chybět na základních a středních školách více než tisícovka učitelů.

„Byty? Ano, to je to základní, co jim můžeme nabídnout. Ale jen to nestačí. Jedna z možností je i náborový příspěvek. To může hrát roli a má to smysl, ale není to samospasitelné,“ konstatoval Bradáč.

Podle něj by se s budoucími adepty na učitele mělo pracovat už od střední školy.

„Obec by si měla vytipovat někoho, kdo chce studovat tento obor, podpořit jej a nějakým způsobem jej k městu připoutat. Chce to systematickou práci. Dnes se jen čeká, kdo přijde,“ dodal Bradáč. Kraj v současné době učitelům náborové příspěvky nevyplácí. Finančně ale podporuje ty pedagogy, kteří se rozhodli doplnit si vzdělání při práci.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

Archeolog Jiří Klsák při vykopávání sochy Poutníka na Dianě

Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v...

Další z rubriky

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Karlovarští zastupitelé se postavili proti škole civilních pilotů F Air

Letiště v Karlových Varech.

Po petici obyvatel i nesouhlas Karlových Varů. Takové reakce vyvolal ohlášený příchod letecké školy pro civilní piloty...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz