Moje práce mě posouvá dál, říká kandidát na titul Nej sestřička

  8:38aktualizováno  8:38
Usměvavý, pozitivní, příjemný a skromný člověk. Takový je Jiří Medek, který už třináct let pracuje jako zdravotní sestra v Karlovarské krajské nemocnici. Nyní zastupuje Karlovarský kraj v soutěži Nej sestřička 2018.

Jiří Medek pracuje na chirurgické JIP Karlovarské krajské nemocnice a v současnosti je nominován na cenu Nej sestřička 2018. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Jsem skutečně zdravotní sestra. Termín zdravotní bratr neexistuje. Je tu ještě výraz všeobecný ošetřovatel, ten ale není úplně v oblibě,“ vysvětlil název své pracovní pozice Medek.

Díky přístupu a oblíbenosti sestry Medka mezi pacienty ho ředitelka nemocnice Jitka Samáková spolu s náměstkyní Gabrielou Fritsch Píchovou nominovaly do soutěže Nej sestřička 2018, kde jako jediný zastupuje Karlovarský kraj. V defilé žen mu dělá sekundanta ještě jeden muž, ten je ale z nemocnice Na Bulovce.

Přitom hrozilo, že si Jiří ke zdravotnictví ani nepřičichne. Původně totiž studoval průmyslovou školu.

„K téhle práci jsem se dostal úplně náhodou. Průmyslovka mě vůbec nebavila, takže jsem chtěl zkusit něco naprosto odlišného. Myslel jsem si, že mi to pomůže na medicínu. Ale nepomohlo, a nakonec jsem ani nechtěl, protože mě tahle práce baví mnohem víc. Člověk je blíž lidem, a tak jsem u toho zůstal,“ popsal nečekanou cestu k vysněné práci Medek.

Práce jako hnací motor

O svém zaměstnání mluví s lehkostí a nadhledem jako o poslání. Práce s lidmi je ostatně jeho hnací motor.

„Kromě kontaktu s lidmi mě na téhle práci baví hlavně intenzivní péče, ve které pracuji. S tím je spojená i neustálá možnost se vzdělávat. Stále totiž vznikají nové postupy. Svou roli hraje i adrenalin a skutečnost, že mě tahle práce posouvá dál,“ popsal Medek.

To, co ho na jeho práci nejvíc baví, je prý i to nejtěžší. „Nejnáročnější je práce s lidmi. Musíte umět vypnout a přepínat mezi osobním a pracovním životem. Nenosit si domů strasti z práce. Přece jen se tady setkáváme se smrtí, agresí, ale i arogancí ostatních lidí. Není to kolikrát příjemné, proto je důležité tohle všechno překročením čáry nechat venku,“ vysvětlil.

Za léta, která strávil na jednotce intenzivní péče v Karlovarské krajské nemocnici, prošly Jiřího rukama tisíce pacientů. Přesto stále vnímá jako svůj největší úspěch skutečnost, že svou práci dělá správně a je hodný na pacienty.

Stejně tak ho těší i jeho soukromý život. „Jsem naprosto spokojený. Nechávám vše volně plynout. Navíc mám zdravého syna a úžasnou manželku,“ svěřil se Medek. Největší radost mu kromě rodiny udělá, když potká svého bývalého pacienta, který je zdravý a hlásí se k němu.

„Rád si vzpomenu, když máme těžce nemocné pacienty a oni se z toho navzdory všem očekáváním dostanou. Najednou je potkáte na ulici a pozdraví vás. Nebo narazíte na paní, kterou byste nepoznala. Načančaná dáma. A až ve chvíli, kdy se představí, si vzpomenete, že vám ležela na oddělení. To je asi to nejhezčí. Když vidím, že se jim daří dobře,“ řekl Medek.

Když má padla, tak si nasadí sluchátka a jde se projít. „Zakládám si na psychohygieně. Když se nejdu projít, tak si pustím dobrý film. Nebo i špatný film. U toho si možná odpočinu lépe než u toho dobrého,“ dodal.

Hlasy mohou lidé Jiřímu Medkovi na stránkách soutěže Nej sestřička posílat do pátku.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

VIDEO: Poutník ležel desítky let pod zemí, teď putuje do muzea

Archeolog Jiří Klsák při vykopávání sochy Poutníka na Dianě

Přibližně metr pod zemí a rozdělená na kusy odpočívala desítky let litinová socha Poutníka pod rozhlednou Diana v...

Další z rubriky

Definitivní rozpočet schválíme v lednu, říká nová karlovarská primátorka

Ustavující jednání Zastupitelstva města Karlovy Vary v sále Lidového domu v...

Mezi nejbližší úkoly pro nové vedení Karlových Varů bude patřit schválení rozpočtu na příští rok. Uvedla to Andrea...

Zloděj se v lázních vloupal do budovy s prameny, z kašny vybral mince

Ilustrační snímek

Policie chytila zloděje, který se ve Františkových Lázních vloupal do budovy s prameny. Zaměřil se hlavně na kašnu, z...

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Technolog / konstruktér - Praha, 35-40 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz