Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejdek dostal pokutu za kritizovanou obří zakázku na úklid města

  15:48aktualizováno  15:48
Pokutu tři čtvrtě milionu korun vyměřil antimonopolní úřad Nejdku na Karlovarsku. Platit má kvůli kritizovanému tendru na svoz odpadu a úklid města. Radnice se ještě zkusí bránit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Rok uplyne v polovině června od rozhodnutí někdejších nejdeckých zastupitelů zadat tendr na svoz odpadu a úklid města za více než půl miliardy korun.

Kolem zakázky se tehdy točila bouřlivá debata, která ještě není u konce. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž kvůli chybám v tendru vyměřil městu pokutu, a to 750 tisíc korun.

„Zákon o veřejných zakázkách byl porušen tím, že zadavatel vymezil příliš široce předmět plnění veřejné zakázky, čímž porušil zásadu zákazu diskriminace. Kromě svozu a likvidace odpadu totiž zakázka zahrnovala také zimní a letní opravu silnic. Okruh uchazečů schopných plnit takto vymezenou zakázku byl značně omezen,“ vysvětlil Martin Švanda, mluvčí antimonopolního úřadu.

Pokuta přitom mohla dosáhnout až 50 milionů, avšak úřadu šlo spíše o její preventivní účinek, proto nebyl k městu tak tvrdý. Radnice se přesto zkusí bránit. Podle starosty Lubomíra Vítka, který se zadáním tendru v předchozím funkčním období ještě coby běžný zastupitel nesouhlasil, vedení města ani nic jiného nezbývá.

„Musíme principiálně usilovat o pokutu nižší. Už jsme ji projednávali v radě a konstatovali jsme, že bychom měli podat takzvaný rozklad, na němž pracuje právní zástupce,“ řekl.

Soutěž provázela silná kritika

Zakázku vyhrála nejdecká společnost AVE, která tyto služby dělala pro město už předtím. Ještě před jejím vypsáním mnozí zastupitelé upozorňovali, že zadání je diskriminující, přičemž právě AVE je jedinou firmou, která může podmínky splnit.

Tehdejší vedení radnice argumentovalo, že mu jde jen o to, aby si v Nejdku vítězná firma mohla vybudovat zázemí a aby neklesla kvalita služeb, na kterou už jsou všichni zvyklí. Společnost tak získala dvacetiletou smlouvu s Nejdkem, kterou je možné vypovědět nejdříve po devíti letech.

„Rozhodnutí antimonopolního úřadu říká, že město jako zadavatel spáchalo správní delikt. Do smlouvy se společností AVE ale žádným způsobem nezasahuje. Bude otázkou dalšího projednání a promyšlení, co to všechno může vůbec pro město ještě znamenat,“ řekl starosta.

Osud sporného tendru sleduje od začátku také nevládní organizace Transparency International, jejímž posláním je mapovat korupci a zabraňovat jí. Podle jejího právního asistenta Ondřeje Srba je závažnost deliktu dána dvěma body.

„Zaprvé jde o nastavení diskriminačních požadavků na předmět plnění. Zadruhé o nastavení diskriminačních technických kvalifikačních předpokladů. Z materiálů, které mám k dispozici, vyplývá, že tato porušení zákona neměla pouze formální charakter, ale že ze soutěže fakticky vylučovala drtivou většinu uchazečů,“ uvedl. Sankci, kterou antimonopolní úřad uložil, proto považuje za opravdu velmi nízkou.

Firma AVE o uložené pokutě do pondělka nic nevěděla. „Naše společnost se přihlásila do vypsaného výběrového řízení, řádně doložila veškeré kvalifikační předpoklady požadované zadávací dokumentací a zákonem o veřejných zakázkách a předložila nabídku,“ uvedla mluvčí Jana Vondráková.

Starosta a jeho zástupkyně po volbách balili kanceláře

Rozruch v krušnohorském městě vyvolal i samotný podpis smlouvy s vítěznou společností, neboť se uskutečnil dvaačtyřicet hodin po podzimních komunálních volbách.

Starostu k němu tehdy pověřili přítomní dosluhující radní, přičemž do nového zastupitelstva se dostali jen dva z nich - exstarosta a exstarostka, kteří nyní skončili v opozici.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Najdete na iDNES.cz