Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vraťte nám tři hektary, chce biskupství od krušnohorského Nejdku

  17:16aktualizováno  17:16
Další nepříjemnost čeká vedení Nejdku na Karlovarsku, který má několik dní novou koalici. Biskupství plzeňské se v krušnohorském městě přihlásilo s nárokem na historický církevní majetek. Jde o téměř 30 tisíc metrů čtverečních pozemků.

O část Limnického údolí v Nejdku se s restitučním nárokem jako o svůj historický majetek přihlásilo Biskupství plzeňské. Lokalita je oblíbeným cílem procházek pejskařů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Část Limnického údolí označenou jako U Koupaliště či parcely pod třemi bytovými domy, kterým místní přezdívají Jáchymovské, by v Nejdku ráda opět získala do svého majetku církev. Katastr nemovitostí sice říká, že patří městu, ale Biskupství plzeňské je jiného názoru.

Podle vedoucího jeho právního oddělení Jana Klaila nemá Nejdek na požadované nemovitosti právo, protože nebyly splněny předpoklady přechodu majetku na obec. Starostu Lubomíra Vítka (SZ) proto vyzval k jednání.

„Na katastrálním úřadě jsme zjistili, že vklad byl proveden správně, ale ony jsou tam dva zákony, trochu jdoucí proti sobě. Je to složité, a kdybychom se chtěli dobrat práva, asi by to byla otázka rozhodnutí soudu,“ uvedl starosta.

Biskupství se chce vyhnout soudu

Soudní cestě s následným správním řízením se však chce biskupství pokud možno vyhnout a hledá jiné způsoby, jak celou věc vyřešit.

„Za tento vzniklý stav není jakkoli odpovědná příslušná církevní instituce. Jsem si současně vědom, že ke vzniku tohoto protiprávního stavu nedošlo ani v období vašeho vedení obce, nicméně nezbývá mi, než se obrátit na současné vedení obce,“ zmínil ve výzvě určené starostovi Jan Klail s tím, že smyslem zákona je křivdy vypořádat, nikoli působit křivdy další.

Lubomír Vítek jej již na biskupství navštívil, a to s tím, že bez rozhodnutí nejdeckých zastupitelů nemůže vůbec nic slíbit. „Požadavek pana doktora Klaila dávám do rady, aby si to radní srovnali v hlavě a získali k tomu informace. Pak k tomu určitě jako rada uděláme nějaké usnesení, ale musí být směrem k zastupitelstvu,“ ujistil starosta.

Proti tomu, aby město pozemky o velikosti přibližně pěti fotbalových hřišť pro mezinárodní zápasy církvi vydávalo, bude nejspíš celá současná opozice. Například bývalý radní Štěpán Cingroš (ČSSD) si nemyslí, že je povinností měst a kraje vracet církvi majetky.

„Nevnímal jsem to tak při projednávání zákona v poslanecké sněmovně ani při jednání mezi církví a obcemi, kde sama církev zdůraznila, že nebude žádat majetky po obcích a krajích,“ řekl.

Města by se teď podle něj měla rozvíjet a nikoli se opět zabývat nároky na církevní historický majetek, případně hledat nějaké další pozemky na výměnu.

Biskupství označilo za historický církevní majetek v Nejdku pozemky vedené jako neplodnou půdu a manipulační plochu. Na části té největší v Limnickém údolí, která leží naproti hasičské nádrži, se kromě luk a křovin nachází také několik desítek garáží. Z její celkové výměry 50 tisíc metrů čtverečních však biskupství vzneslo nárok na zhruba polovinu.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

(Ilustrační snímek)

Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem...

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Další pohroma pro zadlužené Prameny, čeká je dražba části majetku

Obec Prameny s dluhem kolem sta milionů korun a téměř bez majetku, který by se...

Prameny na Chebsku se opět řítí do spirály dluhů. Čeká je dražba části majetku. Poté, co ztroskotala dohoda s...

LUŽEC servis s.r.o.
Financial Controller

LUŽEC servis s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz