Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přežila těžký kolaps jen díky svým zachráncům. Teď jim sama poděkovala

  7:16aktualizováno  7:16
Na jednom pódiu se tváří v tvář setkala se svými zachránci mladá žena, kterou postihla loni v létě srdeční zástava. Předala jim cenu při vyhlašování nejlepších záchranářů v Karlovarském kraji a nezapomněla na to podstatné, osobně poděkovat za záchranu života.

Miloslava Rumlová, její otec Miloslav, Vladimír Melničuk, lékařka Adriana Kotrchová (zleva). | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nádraží v Lubech, srpnový den 2013. Vystrašený a zchvácený Miloslav Ruml se pokouší oživovat svou teprve čtyřiadvacetiletou dceru Miloslavou, kterou postihla srdeční zástava. Přidává se k němu policista Vladimír Melničuk.

Ceny Zdravotnické záchranné služby

Záchranář roku 2013 - Jiří Polák.
Celý život řídí sanitku u záchranné služby.
Spolupráce IZS - záchrana života dívky, kterou na nádraží v Lubech postihla srdeční zástava. Posádka záchranky ve složení - Romana Klímová, Tomáš Kožík, Adriana Kotrchová, Tomáš Malec. Policista -Vladimír Melničuk

Výjezd roku 2013 - dopravní nehoda osobního auta s traktorem 31. 10. 2013 u Dolního Žandova. Řidič převráceného stroje vypadl z kabiny, stěžoval si na bolest na pravé straně těla (podezření na zlomeniny a poranění páteře). Vážil ale kolem 200 kilogramů a už jeho vyšetření bylo problematické. Bylo nutné přivolat vrtulník a dopravit pacienta do nemocnice v Plzni. Ani transport se neobešel bez komplikací. Kvůli nadváze pacienta musel pilot nechat na místě nehody část vybavení helikoptéry, aby vůbec mohl odletět.

Zdravotníci loni v kraji vyjížděli ke 32 tisícům případů a ošetřili 35 tisíc lidí.

Střídají se při náročné masáži srdce, čekají na sanitku a po telefonu se zatím nechávají dirigovat záchranářskou dispečerkou. Až po dlouhých třiceti minutách se dívčino slabé srdce umoudří a naskočí. Už zásluhou posádky záchranné služby, která mezitím přijíždí.

Střih: konce března 2014, chebský kulturní dům, slavnostní vyhlašování nejlepších záchranářů v kraji. Na pódium v dojemné chvíli nastoupí záchranářská posádka a policista. Cenu jim předává a za záchranu života děkuje Miloslava Rumlová osobně. "Díky, už se mi daří dobře," odvětí na otázku moderátora.

Otec s hrůzou sledoval, jak jeho dcera kolabuje

Před sedmi měsíci se vracela od tety domů do Lubů vlakem a ani nežádala, aby pro ni otec na nádraží přijel. On měl ale divné tušení a chtěl pomoci s těžkým kufrem. Dal jí na přivítanou pusu a pak už jen hrůzou sledoval, jak jeho dcera kolabuje a bezvládně leží na ulici.

Jako zkušený skaut se zdravotnickými zkouškami zaklekl a pustil se do masáže srdce.

"Zachránil jsem už devět lidí, moje dcera měla být desátá. Pumpoval jsem celou dobu, než přijel policista Melničuk. Nevím, jestli bych to bez jeho pomoci a střídání vydržel. Holce jsme při tom zlomili žebro a propíchli plíci. Záchranka přijela asi za dvacet minut a pak ještě zdravotníkům snad deset minut trvalo, než s pomocí přístrojů srdce nahodili," vzpomínal už s úlevou Miloslav Ruml.

To on přispěl k tomu, že i praporčík Melničuk z oddělení v sousední Plesné dostal za spolupráci se záchranáři cenu.

"Jako jediný mi pomohl, tak jsem zavolal jeho vedoucímu. Kolem tehdy chodila spousta lidí a nikdo si nás nevšímal."

Na kolemjdoucí se zlobí i policista. "Já mít kameru, tak je ženu k odpovědnosti za neposkytnutí pomoci. To bylo neskutečné. My se střídali při masáži srdce a jim to bylo jedno. Přitom viděli, o co jde."

Podle Miloslava Rumla je jeho dcera už zdravá. Pracuje na poště, dostala kardiostimulátor. Jen některé její reakce jsou zatím trochu zpožděné. "Ale to se spraví," věří šťastný otec.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz