Komíny paroplynové elektrárny společnosti Sokolovská uhelná ve Vřesové u Chodova. (ilustrační snímek)

Komíny paroplynové elektrárny společnosti Sokolovská uhelná ve Vřesové u Chodova. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Chodovu dal soud šanci na levnější teplo od jiného dodavatele

  • 0
Rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zamítl v letité kauze dovolání teplárenské společnosti Marservis, dalo lidem v Chodově na Sokolovsku naději na levnější teplo. Firma, která dodává do města teplo, může přijít o licenci. Pak by ji nahradila o 15 procent lacinější Sokolovská uhelná.

"Rozsudek Nejvyššího soudu je velmi vážný dokument pro to, aby Marservis přišel o licenci. Informovali jsme už předsedkyni Energetického regulačního úřadu. Je to velký kroku kupředu, aby se nájemce o městský teplárenský majetek řádně staral a dodával teplo levněji," prohlásil starosta Chodova Josef Hora.

Pokud by Energetický regulační úřad odebral Marservisu licenci pro Chodov, musela by firma skončit a správu tepelných rozvodů a výměníků by potom převzala Sokolovská uhelná. Tu si zastupitelé vybrali jako nového dodavatele tepla už loni v srpnu.

Uhelná společnost slíbila chodovským zákazníkům cenu 442 korun za gigajoule. Marservis si účtuje 526 korun. Lidé kvůli tomu podepisovali i petici. "Nechceme být dlouhodobě okrádáni," argumentoval organizátor akce Alfons Skokan.

Jenže Marservis se nehodlá vzdát. Jeho právní zástupce Petr Orct považuje verdikt Nejvyššího soudu za "zmetek", který navíc pro firmu nemá žádné důsledky. U soudu leží další čtyři její žaloby.

Dvěma žalobami se Marservis domáhá toho, že městské potrubí a výměníky za posledních osmnáct let opravil, zmodernizoval a majetek už z velké části patří jemu. Chce také dosáhnout obnovy soudního řízení o platnosti nájemní smlouvy a napadl smlouvu uzavřenou mezi městem a Sokolovskou uhelnou.

"Majetek města jsme zhodnotili. Pokud bychom ho měli předčasně opustit, domáhali bychom se náhrady škody a ušlého zisku. Město bychom žalovali o osmdesát milionů korun," pohrozil právník firmy Petr Orct.

Je si jistý, že regulační úřad nesebere Marservisu licenci, dokud soud nerozhodne, jaká část teplárenského majetku patří firmě a jaká městu. Pře ještě nezačala. "Při rychlosti našich soudů v Chodově v pohodě zůstaneme do roku 2018, kdy pětadvacetiletá smlouva vyprší," prohlásil Orct.

Spor s firmou, která dodává teplo, se vleče od roku 2004

Celý spor o neplatnost nájemní smlouvy se vleče od roku 2004 a je zvláštní. Město tvrdí, že když se v roce 1993 chystalo potrubí pronajmout, záměr nevyvěsilo na úřední desce. Tím porušilo zákon, a smlouva tedy neplatí.

"Město se nemůže dovolávat vlastního pochybení a těžit z toho. Tedy pokud je vůbec pravda, že záměr nevyvěsilo. Smlouvy se mají dodržovat," tvrdí advokát Orct.

Podle něho tím starosta Hora vzkazuje všem, kteří si kdy od radnice něco koupili nebo pronajali, že jejich majetek je v ohrožení. 

Důkazy o tom, zda radnice vyvěsila záměr pronajmout tepelné rozvody, jsou už dávno skartovány. Soud podle Orcta zkoumal jen kopii sešitu, který začínal až rokem 1993.

Objevil se ale i originál, o němž právník tvrdí, že obsahuje zmínku o výběrovém řízení na teplofikace z října 1992. "Soud se tímto důkazem vůbec nezabýval," řekl Petr Orct.

Starosta Hora tvrdí, že se město několik let snažilo narovnat majetkové vztahy s Marservisem. "Firma se ale bohužel zcela odmlčela a majetková otázka je na mrtvém bodě. Byli jsme velmi vstřícní, ale už nejsme v roli, abychom Marservisu něco neustále nabízeli," dodal Hora.