Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nekvalifikovaní učitelé z kraje chtějí do školy, hlásí se jich třetina

  12:14aktualizováno  12:14
Třetina nekvalifikovaných kantorů v Karlovarském kraji se chce přihlásit k řádnému studiu na Fakultě pedagogické Západočeské univerzity v Plzni. Vyplývá to z předběžných údajů krajského úřadu. Region má nejvíc učitelů bez odpovídajícího vzdělání v republice a ZČU jim nabídla pomoc.
Zhruba třetina nekvalifikovaných učitelů z Karlovarského kraje se chce přihlásit k dalšímu studiu. Ilustrační snímek

Zhruba třetina nekvalifikovaných učitelů z Karlovarského kraje se chce přihlásit k dalšímu studiu. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pedagogická fakulta by v případě dostatečného zájmu o studium otevřela od příštího akademického roku až tři konzultační střediska přímo v regionu. Z 697 nekvalifikovaných učitelů, které eviduje krajský úřad, by možnosti doplnit si na ZČU vzdělání využilo 218 nebo 221 z nich.

Konec desetileté výjimky

Nekvalifikovaní učitelé musejí od příštího akademického roku zahájit studium, neboť jim končí výjimka, která trvala deset let.

Čas na podání přihlášky na pedagogickou fakultu ZČU mají do 30. dubna. Pokud letos studium nezahájí, musejí si hledat jinou práci. Ředitelé škol se však nemusejí bát, že děti nebude mít kdo učit.

Ministerstvo školství připravilo novelu zákona o pedagogických pracovnících, podle které si nekvalifikovaného učitele smějí nechat do doby, než za něj seženou náhradu. Podle mluvčí ministerstva Kláry Bílé by mohli poslanci novelu schvalovat na přelomu května a června.

"Jsem hrozně rád, že k tomu ti lidé takto přistoupili a mají zájem si vzdělání doplnit. Velmi to vítám, protože jejich studiem se zvýší kvalita na školách," řekl hejtman Josef Novotný.

V úterý chce volat děkance plzeňské pedagogické fakulty Janě Coufalové, aby se s ní sešel. Chtějí se domluvit, kde univerzita konzultační středisko od nového akademického roku otevře. "Jasně si řekneme, zda to bude v Karlových Varech, v Sokolově i Chebu, aby to měli zájemci co nejblíže ze svého místa působení nebo bydliště," uvedl.

Krajský odbor školství se údaji ze škol probírá a zjišťuje, o které obory a aprobace mají učitelé největší zájem. Podle Jany Coufalové by mělo být v jednom místě o daný obor alespoň dvacet zájemců.

"Myslím, že reálné je to u učitelství pro první stupeň. Nebo je možné jednat o tom, že část studia, která je pro jednotlivé aprobace společná, například předměty z pedagogicko-psychologického základu, také mohou být odpřednášeny na místě," uvedla v rozhovoru pro MF DNES (celý rozhovor najdete zde).

Učitelé se zajímají hlavně o angličtinu

Učitelství pro první stupeň, což je magisterský program, zajímá podle údajů ze škol něco málo přes 30 kantorů a skutečně patří k těm populárním. Zdaleka největší poptávka v kraji je ovšem po bakalářském učitelství 2. stupňů základních a středních škol. Přihlásit se na něj chce 77 lidí, kteří mají pouze maturitu. Nejvíc z nich touží po aprobaci pro výuku angličtiny.

Dalším hojně poptávaným je navazující magisterský program pro 2. stupně základních, středních škol a základních uměleckých škol, který je určený absolventům neučitelského magisterského studia či bakaláře. Zájem celkově projevilo téměř 50 lidí. Ředitelům některých škol se přitom ozvali i ti, kteří neučí a rádi by využili možnosti doplnit si vzdělání přímo v regionu.

Jana Coufalová zhruba před měsícem nabídla, že by se výuka konala v prostorách karlovarské pedagogické školy, sokolovské integrované školy a v budově chebské ekonomické fakulty.

"Musíme říct, že to neznamená, že v místě bude jeden zájemce o studium například biologie - chemie a za ním bude z Plzně jezdit deset učitelů. To je asi každému jasné," podotkla.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz