Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stovky učitelů musí od stupínku zpátky do lavic. Chybí jim vzdělání

  11:44aktualizováno  11:44
Pomocnou ruku nabídla nekvalifikovaným učitelům v Karlovarském kraji Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni. Podle krajského odboru školství učí v regionu téměř 20 procent kantorů bez potřebné kvalifikace, tedy 697 učitelů. Děkanka fakulty Jana Coufalová míní, že jich je ještě více.

Děkanka Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni Jana Coufalová. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Když se podívám na absolutní čísla, tak v Karlovarském kraji se podle podkladů ministerstva školství jedná o 804 učitelů," upozorňuje.

Co na takové číslo říkáte?
To je opravdu hodně. Nemůžeme ale říct, že vedení kraje o tom nevědělo, nebo celou záležitost zanedbávalo. Řekla bych, že naopak, protože se naše fakulta už několik let s vedením kraje snažila tuto situaci řešit. Vypracovali jsme návrh, ze kterého vyplývá i to, že z počtu nekvalifikovaných již 338 učitelů studuje. Značná část na naší fakultě.

Jak vypadá nové řešení, které jste navrhla?
Protože máme zkušenosti se spoluprací s Karlovarským krajem a s učiteli, kteří v něm působí, víme, že je velmi náročné skloubit studium s povinnostmi pracovními a rodinnými. Snažili jsme se navrhnout možnost získání kvalifikace pro různé skupiny učitelů. Pokud jich bude dostatečný počet, jsme připraveni jim poskytovat vzdělání co nejblíže, tedy přímo na území Karlovarského kraje, a vyjít jim vstříc i co se týká termínu. Vzdělávání by se mohlo konat v některých oborech rovněž formou hromadných konzultací v sobotu.

Navrhla jste, aby se vyučovalo v Sokolově, Chebu a Karlových Varech. Za jakých podmínek?
Musíme rozlišovat učitele podle jednotlivých stupňů a podle jednotlivých oborů. Pokud o to bude širší zájem, budeme vzdělání poskytovat v budově integrované školy v Sokolově, v budově Fakulty ekonomické v Chebu a v prostorách Střední pedagogické školy v Karlových Varech. Musím říct, že to neznamená, že v místě bude jeden zájemce o studium například biologie - chemie a za ním bude z Plzně jezdit deset učitelů. To je asi každému jasné.

Kolik musí být zájemců?
Musí jich být v místě minimálně dvacet o ten daný obor. Myslím, že reálné je to u učitelství pro první stupeň. Nebo je možné jednat o tom, že část studia, která je pro jednotlivé aprobace společná, například předměty z pedagogicko-psychologického základu, také mohou být odpřednášeny na místě.

Co má nyní udělat nekvalifikovaný učitel, který má zájem vzdělání si doplnit?
My i vedení Karlovarského kraje už jsme udělali několik opatření. Především jsme prodloužili možnost podávání přihlášek až do konce dubna. Termín už bohužel nemůžeme dále prodlužovat, protože musíme dodržet všechny zákonné normy pro přijímání studentů. Nabídli jsme i některé obory, u kterých předpokládáme, že o ně bude vyšší zájem, ačkoli jsme o nich původně neuvažovali. Například jsme nabízeli studium učitelství pro mateřské školy pouze v prezenční formě, nyní jsme ho dodatečně vyhlásili ve formě kombinované. U něj je termín přihlášek ještě posunut, protože je nově vyhlašovaný.

Co když si nejsou učitelé jisti, na jaké studium z nabídky se přihlásit?
Pokud si nejsou jisti, co by měli studovat, aby získali potřebnou kvalifikaci, mohou se obrátit na naše studijní oddělení. Pracovnice jim poradí a pomohou jim zorientovat se v nabídce. Samozřejmě ideální formou pro doplnění kvalifikace je studium kombinované, dřív se říkalo dálkové. My jej nenabízíme u všech oborů, ale tam, kde je pouze studium prezenční, jsme vytvořili takové podmínky, aby učitelé z praxe měli možnost formou individuálního plnění jednotlivých předmětů v souladu se zkušebním řádem ZČU vzdělání získat.

Kdo studium nekvalifikovaných učitelů zaplatí?
Studium je řádné, ať už prezenční nebo kombinované. Ministerstvo školství přislíbilo, že bude situaci řešit, a to navýšením kvóty pro přijímání a financování studentů. V uplynulých letech byl vyvolán tlak na učitele, aby si kvalifikaci doplnili. Ale fakultám, které ji mohou poskytovat, se snížila kvóta na přijímání studentů. U nás to byl pokles velmi výrazný. I na tom jsme se ale s panem ministrem domluvili. Přislíbil nám finanční podporu. Všechny kroky samozřejmě musejí být v souladu se zákonem, přijímací řízení jako takové musí být legislativně čisté a transparentní. Musíme říct, že přijetí neznamená automatické získání diplomu. K tomu je ještě hodně dlouhá a náročná cesta.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Babky vymřely, dcery nechtějí. V Kraslicích batikují vejce muži

Výstava kraslic se koná od čtvrtka do neděle v malém sále Domu kultury Kraslice...

Otec a syn udržují při životě tradici, o kterou ženy ztratily zájem. Batikují velikonoční kraslice včelím voskem. Pavel...

Hygienici rozdali pokuty hospodským za to, že dovolili hostům kouřit

(Ilustrační snímek)

Osm tisíc korun zaplatili nebo teprve zaplatí provozovatelé restaurací v Karlovarském kraji, kteří nerespektují zákonem...

Studenti si vyzkoušeli policejní přijímačky, neodradil je ani běh v mrazu

Studenti čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarska a Sokolovska si v úterý...

Více než padesát studentů třetích a čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarského kraje si vyzkoušelo, zda by měli...

Najdete na iDNES.cz