Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německá firma dá v Ostrově do roku 2018 práci více než tisícovce lidí

  17:13aktualizováno  17:13
Německá společnost Behr by měla do roku 2018 vybudovat v ostrovské průmyslové zóně svůj největší závod v Čechách. Práci dá stovkám lidí, kromě dělnických profesí tady najdou uplatnění i odborníci a administrativní pracovníci. Starosta Ostrova Pavel Čekan podepsal ve čtvrtek se zástupci německé firmy budoucí kupní smlouvu.

Průmyslová zóna v Ostrově. Místo, kde by do roku do 2018 mělo v továrně firmy Behr práci více než tisícovka lidí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Předpokládáme, že celý záměr dostane definitivní podobu do konce června letošního roku," uvedl starosta Ostrova Pavel Čekan.

Starosta Ostrova Pavel Čekan podepisuje smlouvu o budoucí kupní smlouvě na

Městská průmyslová zóna mohla budoucímu investorovi nabídnout pouze deset hektarů, společnost ale potřebuje dvakrát tolik. Proto zastupitelé jednomyslně odklepli směny a prodeje pozemků, čímž prostor rozšířili o potřebné hektary.

Společnost Behr

Vyrábí klimatizační a chladicí systémy.

Vznikla roku 1905 ve Stuttgartu, má kolem 16 500 zaměstnanců.

Závody firmy jsou po celém světě, v Evropě působí v Německu, na Slovensku a Čechách, působí i v Asii, USA, Mexiku či jižní Americe.

V Ostrově by mohla začít stavět v druhém pololetí letošního roku.

První zaměstnance by do ostrovského závodu mohla přijmout v roce 2013. Závod by měl být plně dokončený o pět let později.

Práci v něm by našlo 1700 lidí, a to od vysokoškoláků až po dělníky.

Ostrovský závod bude největším, jaký společnost v Čechách má.

Německá společnost bude třetí firmou v ostrovské průmyslové zóně, která zde postaví své sídlo.

Roku 2018, kdy chce společnost naplno rozjet ostrovský závod, počítá s obratem 300 milionů eur.

"Už od srpna loňského roku mění město Ostrov svůj územní plán. Pokud vše dopadne tak, jak má, bude změna završena souhlasem zastupitelů v polovině dubna," popisuje Čekan.

Závod plánuje, že vyrábět začne už za rok touto dobou. Jeho rozvoj bude mít několik etap, v té první zaměstná zhruba stovku lidí.

Zástupci společnosti předpokládají, že do roku 2018 najde v továrně uplatnění 10 procent vysokoškoláků, 30 procent středoškoláků, 50 procent lidí odborných profesí a zbylá procenta obsadí dělníci.

Významný vliv bude mít továrna na snížení nezaměstnanosti na Ostrovsku, která se momentálně pohybuje od 11 do 13 procent. Kromě přímé zaměstnanosti v závodu se mohou Ostrovští těšit i na další rozvoj, třeba v podobě služeb nebo trhů s byty.

Vracet zpět do kraje by se díky investorovi mohli také vysokoškoláci, kteří rádi prchají za lepší budoucností jinam.

Jako o malém zázraku mluví o příchodu německé společnosti i zástupci regionální kanceláře agentury pro podporu podnikání a investic Czechinvest.

"Do Karlovarského kraje přicházejí spíše menší investoři, kteří zaměstnávají od padesáti do sto lidí. Nebo sem expandují firmy, ale vytvoří místa pro sto nebo dvě stě zaměstnanců. Získat do Ostrova takový gigant stálo hodně úsilí. Je to naprostá bomba," raduje se Barbora Krejčová, ředitelka regionální kanceláře Czechinvest.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz