Ostrovská průmyslová zóna, kde měla stát továrna Behr pro více než 1 700

Ostrovská průmyslová zóna, kde měla stát továrna Behr pro více než 1 700 zaměstnanců. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Německá firma smí koupit pozemky v Ostrově, ačkoli továrnu stavět nechce

  • 0
Sice jen kvůli jedinému, o to však zásadnějšímu bodu se ve středu odpoledne sešli ostrovští zastupitelé. Rozhodovali, zda město prodá dvacet hektarů pozemků z rozšířené průmyslové zóny společnosti Behr. Výrobce klimatizací tam plánoval stavbu svého největšího závodu v Čechách.

Vedení firmy přitom koncem srpna oznámilo, že gigantický projekt v ostrovské průmyslové zóně odloží na neurčito (více čtěte zde). Pro to, aby město pozemky prodalo, zvedli ruku všichni přítomní zastupitelé. Pokud by to neudělali, porušil by Ostrov předkupní smlouvu.

"Nevidím důvod, proč prodej blokovat. Pokud bychom jej neodsouhlasili, dovedu si živě představit, co by se mohlo dít, a jaké sankce by z toho vyplývaly. Dělejme vše podle smlouvy," vyzval své kolegy zastupitel Petr Nedvěd.

Německá firma Behr přitom ještě v létě čile pokračovala v terénních pracích, které měly průmyslovou zónu na továrnu pro více než 1 700 lidí připravit (více čtěte zde).

Těžkou techniku vyslala nad Ostrov rok poté, co oznámila, že by tam ráda postavila závod na výrobu klimatizací do aut. Měl být tak rozlehlý, že kvůli němu musel Ostrov svou průmyslovou zónu o polovinu zvětšit a směnit s Pozemkovým fondem 10 hektarů půdy.

Nyní si je může Behr díky souhlasu zastupitelů od města za zhruba deset a čtvrt milionu korun koupit - tak, jak firmě ukládá předkupní smlouva.

Když do dvou let nepostaví, půdu vrátí

"Schválili jsme ji začátkem roku, tedy v okamžiku, kdy se město stalo majitelem pozemků. Nyní jsme před vydáním stavebního povolení. Behr musí do dvou let začít stavět," vysvětloval starosta Ostrova Pavel Čekan.

Vedení Behru pozastavení své investice zdůvodnilo špatnou ekonomickou situací v Evropě. Podle jednatele Ladislava Kröbla začne společnost stavět teprve ve chvíli, kdy se umoudří evropské trhy. To však může trvat déle než jen dva roky. A vedení Ostrova je na to prý připravené.

"Máme smlouvou dané, že pokud Behr stavět nezačne, musí nabídnout Ostrovu pozemky k odkupu. Nemohou je tedy prodat nikomu jinému, například třetí firmě," uvedl místostarosta Milan Matějka (ČSSD).

Radní přitom počítají s tím, že by po nich mohl Behr chtít také peníze za zhodnocení pozemků, což by pro městskou kasu znamenalo mít v rezervě až 40 milionů na jejich nákup. Pak by pozemky dál nabízelo jiným investorům.

"Pokud by měli zájem, jsme připravení zónu ještě rozšířit. A kdyby se objevila menší firma, jsou prázdné zhruba čtyři hektary v její dolní části. Bez ohledu na to, zda by závod Behru stál nebo nikoli," řekl starosta.

První linka závodu měla být hotova letos v prosinci. Zatímco město vyšel projekt přibližně na osm milionů, německá firma do něj podle odhadů Pavla Čekana nalila milionů sto.

Továrna měla být kompletně hotová do pěti let. Vedení Behru už nabíralo i první zaměstnance. V září však ohlásilo, že v plánovaném termínu do Ostrova nenastoupí.