Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Německé firmy loví v pohraničí českou pracovní sílu

  • 0
Zástupci německých firem stále častěji přijíždějí do pohraničí a hledají nové pracovní síly. Po 1. květnu totiž i pro Čechy padnou omezení na německém trhu práce. Invaze do Německa se ale rozhodně nečeká, přesto se dá předpokládat, že zájemců o výdělky v eurech přibude.

Zájem o pracovníky z České republiky má například firma Galvanotechnik Baum z města Zwönitz, které leží 70 kilometrů od Karlových Varů.

Co se změní?

1. května vyprší sedmiletá přechodná lhůta, kterou si při vstupu České republiky do Evropské unie vymohlo Německo s Rakouskem z obavy přílivu levné pracovní síly. Od května tedy už čeští zájemci o práci v Německu nebudou potřebovat pracovní povolení od Spolkové agentury práce.

"Sháníme lidi do pomocných profesí galvanizační linky. Potřebujeme dvacet zaměstnanců, kterým nabízíme nástupní plat 6,50 eur (zhruba 160 korun) na hodinu a k tomu prémie," uvedl zástupce firmy Josef Reichel při setkání s nezaměstnanými na karlovarském úřadu práce.

Se šesti lidmi se předběžně dohodl na návštěvě závodu v Německu, aby si mohli o práci udělat obrázek. Podobné dopadly i náborové akce v Ostrově a v severočeském Jirkově.

Velké přesuny pracovníků přes hranici se ale čekat nedají. Rozdíl reálné mzdy se přece jen od pádu železné opony výrazně snížil.

Minimální mzda

stavební dělník 10,80 (9,25)

elektrořemesla 9,60 (8,20)

údržba, úklid 8,40 (6,83)

důlní dělník 11,17 (11,17)

listonoš 9,80 (9,80)

pokrývač 10,60 (10,60)

Pozn.: první údaj znamená minimální mzdu ve starých, v závorce pak v nových spolkových zemích (bývalé NDR)

"Kdyby podmínky v Německu byly výrazně lepší i po odečtení nákladů na dopravu nebo ubytování, bylo by to pro mě zajímavé. Co je to ale deset euro za hodinu? Za takové peníze bych do Německa nešel," prohlásil jeden z účastníků jednání, který chtěl za hranicemi pracovat jako zámečník.

"Narozdíl třeba od Poláků nejste za prací příliš ochotní cestovat," doplnil Michael Schroeter z úřadu práce ve městě Annaberg-Buchholz, podle něhož hledají německé firmy zejména obráběče, svářeče, dále řemeslná povolání jako malíře či truhláře, ale například i lékaře či ošetřovatele.

V Německu neexistuje jednotná minimální mzda, je stanovena zvlášť v profesích.