Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zadlužená nemocnice potřebuje peníze. Místo nich ale dostane pozemky

  14:22aktualizováno  14:22
Překvapivě ne peníze, ale pozemky vloží kraj do vlastní čím dál zadluženější Karlovarské krajské nemocnice. Krajská vláda ČSSD a KSČM rozhodla, že základní jmění nemocnice, které už se kvůli ztrátovosti v posledních letech blíží k nule, zvýší díky nemovitostem.

Karlovarská nemocnice peníze na snížení dluhu nedostane. Místo toho navýší kraj její základní jmění převodem pozemků. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jde o to, aby špitál měl aspoň nějaký majetek na obranu před nervozními věřiteli, kteří by se případně rozhodli poslat ji do insolvence.

"Chceme tím uklidnit situaci a posílit kapitál nemocnice. Aby nehrozila předluženost a zpochybňování jejího finančního zdraví," řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Miloslav Čermák.

Generálního ředitele nemocnice Petra Svobodu politici nepotěšili. Základní jmění se zvýší jen formálně účetně. Špitál dál bude dlužit dodavatelským firmám za materiál a léky osm měsíců po lhůtě splatnosti. Svoboda požadoval od kraje celkem 89 milionů korun, které by použil na provoz a snížení dluhu.

Nemocnice se dostala do těžké pozice, tlačí na ni firmy

Firmy podle ředitele tlačí na nemocnici mnohdy i velmi nevybíravým způsobem. A dostávají ji do těžké pozice, kdy od nich musí kvůli podepsaným dlužním úpisům odebírat i výrobky, které ani nechce.

"Tyto firmy nás tlačí ke zdi, nemůžeme se od nich odstřihnout. Setkávám se poprvé se situací, že nás má někdo v hrsti. Takhle se hospodařit nedá. Ostatní kraje své nemocnice dotují," řekl Svoboda.

V úterý jel znovu na krajský úřad přesvědčovat politiky, aby nemocnici poskytli hotové peníze. "Do našeho cash flow také musí něco nalít. K tomu se krajská rada stále nemůže rozhoupat. Pokud to neudělá, nebude to dobré," podotkl Svoboda.

Obává se navíc, že pozemky jako vklad do základního jmění (to kleslo z původních asi 500 milionů na nynějších 52 milionů korun) nebudou mít příliš vysokou odhadní cenu.

Ztrátu nemocnice zmírní i vnitřními úsporami

Letošní ztráta krajské nemocnice je naplánována na 118 milionů korun. Z toho asi 30 milionů se podaří ušetřit vnitřními úsporami. Svoboda to považuje za velký úspěch a lituje, že to politici nedokážou ocenit.

"Jsem tu už pět měsíců a zatím jsem od kraje nedostal ani korunu," stýská si ředitel. Není prý z těch, kteří by se brzy vzdávali a funkci po prvním nezdaru opouštěli. "Ještě ne."

Za krizi nemůže vedení nemocnice ani kraje. Od letoška změnilo ministerstvo zdravotnictví úhradovou vyhlášku a pojišťovny platí za péči méně. Krajská vláda spoléhá na premiéra Rusnoka, že pošle do zdravotnictví víc peněz a že vyhlášku změní ve prospěch nemocnic.

Náměstek hejtmana Čermák v úterý poprvé připustil, že když stát situaci nenapraví, může to znamenat i omezení péče. Kraj by si například vybral důležitá ztrátová oddělení, která by dotoval.

"Domluvili bychom se, jakou péči si od roku 2014 kraj objedná a kterou omezí, aby nemocnice nebyla v tak hrozivé ztrátě," uvedl Čermák. Pak svá slova zmírnil s tím, že jde jen o úvahu a o snížení počtu lůžek na některých odděleních.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz