Vrátnice sokolovské nemocnice.

Vrátnice sokolovské nemocnice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Sokolovský špitál je ve ztrátě, od května sníží platy o sedm procent

  • 0
O sedm procent sníží od května sokolovská nemocnice platy většině zaměstnanců. Vedení špitálu sáhlo k nepopulárnímu opatření, protože narazilo ve vnitřních úsporách na strop a nemá už kde šetřit.

Například zdravotník, který nyní bere základ 15 tisíc korun a k tomu pět tisíc osobního ohodnocení, dostane od května na osobním už o 1 400 korun méně.

Špitál se dostal do ztráty kvůli nové úhradové vyhlášce ministerstva zdravotnictví. Na jejím základě pojišťovny posílají nemocnicím oproti dřívějšku jen 95 procent peněz, ale i méně.

Snížení mezd se týká asi 500 z celkového počtu 800 lidí v Nemocnici Sokolov. Ti zbývající už jsou na minimálních mzdách nebo by se změna jejich platových výměrů směrem dolů dostala do kolize s kolektivní smlouvou.

"Úhradová vyhláška nás dostala do kritické situace. Mzdy musíme snížit, abychom zvládli hradit všechny závazky. Věřím, že je to jen dočasné,“ řekl David Soukup, jednatel společnosti Nemos Sokolov, která má nemocnici od kraje v pronájmu.

Doufá, že pojišťovna platby v polovině roku opět zvýší. Na to se však nedá spoléhat. "Neměli jsme jinou možnost. Vysvětlujeme to zaměstnancům. Prosíme je o pochopení a o podporu, aby nevznikla špatná atmosféra a aby ji pacient nepocítil," apeluje Soukup na lékaře a sestry.

Ve hře bylo i uzavírání některých oddělení

Podle Josefa Trnky z Lékařského odborového klubu v sokolovské nemocnici je nálada personálu skleslá. Lékaři a sestry si prý ale uvědomují, že jde o celorepublikový problém.

"Úhradová vyhláška je pro nemocnice likvidační. Jestliže poskytujeme oproti minulosti 120 procent péče a dostáváme za to od VZP 90 procent, tak co si máme myslet? Vím z okolí, že někteří lékaři zvažují odchod do zahraničí," uvedl Trnka.

Když se manažeři dostali finančně na hranu únosnosti, uvažovali i o restrukturalizaci péče a tedy o zavírání některých oddělení. To by ale byla ještě horší a nevratná možnost. Proto ji škrtli. "I takhle je to nepříjemné, nestandardní, šílené," pravil jednatel Soukup.

Nemocnice letos dostane od pojišťoven o 40 milionů méně než v minulosti. Většinu nepříjemného výpadku v příjmech pokryje vnitřními úsporami. I přesto ztráta naskakovala o 1,2 milionu korun měsíčně. Sedmiprocentní snížení platů přinese každý měsíc úsporu 800 tisíc. Zbývající dluh už prý vedení nějak zvládne. Nebude mít ale žádné rezervy.

Zdravotníci v sesterské soukromé Nemocnici Ostrov (také ji spravuje firma Nemos) se o výplaty bát nemusí. Zatím. Jejich seškrtání by byla jen krajní varianta, Ostrov je na tom ekonomicky lépe.

V nouzi je ale Karlovarská krajská nemocnice. Žádá svého zřizovatele, jímž je Karlovarský kraj, o provozní dotaci 80 milionů korun, aby se s propadem příjmů od pojišťoven vůbec vyrovnala. Politici se ale zdráhají sáhnout do rozpočtu.

"Je to zodpovědnost ministerstva zdravotnictví a VZP. Nemocnice by měla hlavně atakovat stát a třeba také víc šetřit," zopakoval hejtman Josef Novotný.