Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice v Mariánských Lázních obnoví chirurgickou pohotovost

  8:38aktualizováno  8:38
Nemocnice v Mariánských Lázních na Chebsku změnila majitele. Ten zde chce vzkřísit chirurgickou pohotovost. Služba by mohla pomoci obyvatelům a návštěvníkům regionu, ale i lidem z nedalekého Tachovska.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Obyvatelé Mariánských Lázní mají konečně naději, že se s tržnou ránou nebo zlomeninou, která se jim stala mimo ordinační hodiny ambulance, nebudou muset trmácet do Chebu. Nový majitel tamní nemocnice Jakub Zavoral, který vlastní i část nemocnice v Roudnici nad Labem, plánuje od 10. června v Mariánských Lázních vzkřísit chirurgickou pohotovost.

„A to včetně rentgenu,“ slíbil Zavoral. „Čekáme jen na vyjádření pojišťovny. Snad přijde včas. V opačném případě se termín otevření chirurgické pohotovosti bude muset posunout,“ řekl.

Otevření pohotovosti má být jedním z prvních kroků, kterými chce nový majitel tamní nemocnici stabilizovat.

Nemocnici chybí operační sály

„Těch kroků je před námi hodně. Z nemocnice zůstalo jen torzo. Nejdůležitějším musí být návrat důvěry zaměstnanců. Lidé musí vědět, že má význam tady pracovat. Současně je třeba stabilizovat současný stav a zavést chirurgickou pohotovosti s rentgenem. Dalším krokem bude otevření interní pohotovosti a v další fázi plánujeme návrat akutní interny s přibližně dvaceti lůžky,“ nastínil svou představu nový majitel.

Problémy podle jeho slov přinese nemocnici velikost stávajících prostor. Už teď je jasné, že se do nich zařízení nevejde. „Stavební úpravy budou nevyhnutelné. Zatím nevíme, zda ve stávající budově nebo v budově Taormína,“ přiblížil Zavoral.

Dalším problémem jsou operační sály. „Ty v nemocnici v současnosti nejsou a podle mého se nedají obnovit. Musely by se vybudovat úplně znovu. Výhledově bychom tento problém chtěli řešit ve spolupráci s nemocnicí v Plané,“ řekl Zavoral.

Další plány do budoucna ale prozradit nechtěl. „Ztráta nemocnice za rok 2014 byla 19,2 milionu korun. Pevně doufám, že už za červen budeme mít kladný provozní výsledek,“ dodal.

Přispět by mohla i radnice

Město se ke snahám nového majitele staví optimisticky. „Vím, že to v tuto chvíli vypadá hodně minimalisticky, ale budeme rádi, když nemocnice konečně začne fungovat. Předpokládám, že nový majitel vyvine veškerou snahu, aby se postupně nemocnice rozšířila i o další obory,“ doufá starosta Petr Třešňák.

Město Mariánské Lázně podpořilo v roce 2013 nemocnici částkou 3,5 milionu korun. Bývalí majitelé požadovali už čtyři miliony korun. Kolik město nemocnici v letošním roce dá, však starosta neřekl. „Jednání o finanční pomoci se neustále vyvíjejí. Chtěli bychom v této souvislosti požádat kraj o nějakou spolupráci,“ přiblížil starosta.

Otevření chirurgické pohotovosti by pomohlo lidem i v sousedním Plzeňskému kraji. Například městu Planá nemocnice okresního typu a zejména chirurgická pohotovost citelně chybí.

„Uvítáme jakýkoli krok, který pomůže zlepšit zdravotní péči. Není tu akutní lůžková péče, nemáme ani další základní věci. Mezi Chebem a Plzní, sto deset kilometrů vzdušnou čarou, není nic,“ zdůrazňuje starostka Plané u Mariánských Lázní Martina Němečková.

Ta se však na plány nového majitele dívá s notnou dávkou skepse. „V posledních letech se majitelé často střídali a nemocnici to bylo spíš ke škodě. Nechci být pesimistická, ale docela by mne zajímalo, jak soukromý subjekt ztrátové pohotovosti zaplatí. Pokud vím, kraj o tom před časem nechtěl ani slyšet. Ale počkáme a uvidíme,“ doplnila Němečková.

Většinový podíl mariánskolázeňské městské nemocnice město v roce 2008 prodalo firmě Asklepion SG Hospital Romana Šmuclera. Ten nemocnici později prodal společnosti Západní zdravotní. Došlo k utlumení akutní péče.

Od 1. 6. 2015 vlastní většinový podíl Jakub Zavoral z Ústí nad Labem. Nemocnice nyní disponuje 57 lůžky následné péče, 46 ošetřovatelskými a 20 sociálními lůžky. Provozuje sedm odborných ambulancí.
Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Tragická nehoda autobusu vryla před 15 lety lidem do paměti název Nažidla

Havarovaný patrový autobus, ve kterém v březnu 2003 u Nažidel zemřelo 20 lidí.

Ten název nahání husí kůži dodnes. Nažidla. U - do té doby nijak zvlášť známé - osady na Českokrumlovsku havaroval 8....

Opilý řidič zapadl s autem. Zavolal na linku 158, aby mu pomohli

Policista zastavuje na pražské magistrále auto během bezpečnostní akce.

Nezvyklým způsobem se snažil vyřešit svízelnou situaci opilý muž, který zapadl se svým autem v zahrádkářské kolonii na...

Další z rubriky

Podvodnice připravila svého partnera ve vězení o peníze

(Ilustrační snímek)

Jako podvod ohodnotili chebští kriminalisté počínaní padesátileté ženy z Chebska. Ta připravila svého partnera o 40...

VIDEO: Zámecká sezona se ponese v duchu diplomacie

Kurátorka Petra Jadlovská ukazuje na kynžvartském zámku část předmětů z...

Návštěvnost památek v Bečově, Kynžvartu a Valči stále roste. Vloni navštívilo státní zámky a hrady v kraji více než 120...

VIDEO: Trojice mužů okradla hosty karlovarských restaurací o milion a půl

Policie hledá trojici mužů, kteří okrádali hosty karlovarských restaurací....

Policie hledá trojici mužů, kteří okrádají hosty karlovarských restaurací. Přestože policisté zatím vědí jen o dvou...

Najdete na iDNES.cz