VZP nemocnici nabídla možnost převést všech 87 akutních lůžek na lůžka následné péče. Ilustrační foto

VZP nemocnici nabídla možnost převést všech 87 akutních lůžek na lůžka následné péče. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nemocnice v Mariánských Lázních zřejmě přijde o akutní lůžka

  • 3
Zdravotní pojišťovny navrhují, aby nemocnice v Mariánských lázních převedla svých 87 akutních lůžek na ošetřovatelská. Změna by se nedotkla ambulancí, které v nemocnici zůstanou. Přesto zřejmě dostanou desítky zdravotníků výpověď. Uplatnění můžou najít v Chebu.

Z vyhlášené lázeňské nemocnice se v případě zrušení akutních lůžek stane jen místo pro doléčování pacientů. Nemocnice má 127 lůžek, z toho 87 akutních, urologických a chirurgických.

"Jednali jsme spolu se zástupci města s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Dozvěděli jsme se, že nám nebude prodloužena smlouva na akutní lůžka urologie," řekl jednatel nemocnice Antonín Strolený.

Podle něho je přitom právě urologické oddělení pro nemocnici klíčové. Zákroky na něm tvoří více než polovinu všech operací, které lékaři ve špitálu provedou.

"Tím jsme se dostali do situace, kdy už nebylo možné provést úpravy operačních sálů s odhadovaným nákladem 70 až 80 milionů korun," uvedl Strolený.

VZP nemocnici nabídla možnost převést všech 87 akutních lůžek na lůžka následné péče. "Nakonec jsme na to kývli. Je to jediná alternativa, jak přežít. Jinak bychom zkrachovali do dvou let," vysvětlil jednatel.

Peníze z investic vyletěly komínem

Vedení špitálu i zástupci města, které je menšinovým vlastníkem, se snaží s pojišťovnami dál jednat. Šance na úspěch jsou však podle Stroleného minimální. Ještě v květnu přitom pojišťovny nemocnici slíbily, že všechna akutní lůžka zůstanou.

"Investovali jsme asi deset milionů. Teď je všechno jinak, dá se říct, že peníze vyletěly komínem," posteskl si Antonín Strolený

Podle starosty Mariánských Lázní Zdeňka Krále se ve městě spoléhali na to, že jejich špitál nebyl na seznamu utlumovaných nemocnic. Situace se však změnila. "To, že nám nechtějí dát akutní lůžka se nám samozřejmě ani trochu nelíbí."

Jejich převedení na ošetřovatelská a zachování ambulancí starostovi připadá málo. "V podstatě je to diktát, přiložili nám nůž na krk. Pojišťovny chtějí, aby se v našich podmínkách daly dělat například operace ledvin. My ale nemáme záruku, že pokud splníme jejich požadavky, tak nám pojišťovny smlouvy skutečně dají," vysvětlil Král.

O práci zřejmě přijde 35 zdravotníků

Primář mariánskolázeňské urologie a vyhledávaný operátor Said Umer jen těžko hledal slova.

"Pro mě to znamená, že v nemocnici zůstane jen ambulance, operovat budu muset jezdit do okolních špitálů, Do Plané, do Chebu a pokud bude zájem i do Sokolova," hodnotí dopad opatření primář.

Myslí si, že problém není jen v přístupu zdravotních pojišťoven. "Pro majitele je to možná způsob, kdy nebudou muset do nemocnice tolik investovat," naznačil Said Umer.

Primář ale své pacienty, kteří do Mariánských Lázní jezdí na kontroly, nechce nechat na holičkách. "Na ambulanci bych chtěl sloužit dál," plánuje urolog.

Viktor Lavička ze Všeobecné zdravotní pojišťovny tvrdí, že na jednáních s majiteli nemocnice i zástupci města panovala shoda. "V žádném případě se nedá hovořit o nějakém rušení nemocnice v Mariánských Lázních," ujistil Lavička.

Jisté je, že část zaměstnanců bude muset lázeňský špitál opustit. "Přebývá nám asi 35 zaměstnanců. Dobrá zpráva je, že nemocnice v Chebu je schopná většinu z nich, možná i všechny přijmout. Budou ale muset dojíždět do Chebu," dodal jednatel Antonín Strolený.