Sestra Miroslava Nedvědová nasazuje pacientce identifikační náramek, který

Sestra Miroslava Nedvědová nasazuje pacientce identifikační náramek, který používají od začátku září také v Nemocnici Ostrov. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nemocnice v Ostrově jako poslední v kraji okroužkovala svoje pacienty

  • 0
Od září už nosí na rukou umělohmotné náramky na rukou také pacienti soukromé nemocnice v Ostrově. Náramky mají zajistit bezpečnější péči. Nemocnice k tomuto kroku přistoupila jako poslední v Karlovarském kraji, jinde už takové praxe funguje delší dobu.

"Otevřeně se o tom příliš nemluví, ale existuje jisté procento klientů poškozených při poskytování zdravotní péče v nemocnicích. Identifikační náramky jsou jedním z prostředků, jak omezit riziko, že se stane chyba," uvedla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči v ostrovské nemocnici Helena Piškaninová.

Lékaři a sestry teď mají jistotu, že si nespletou nemocné v mimořádně důležitých chvílích. Třeba při podávání léků nebo celkové anestezii.

Na novorozeneckém oddělení používá ostrovská nemocnice náramky už delší dobu. Teď je zavedla plošně. Jsou na jedno použití, nedají se rozepnout, jen přestřihnout a tím zničit. Zatím jsou bez čárových kódů.

Pacienti mohou náramek odmítnout, ale v praxi se to nestává

S pomocí čipu v některých nemocnicích okamžitě zjistí bližší data o pacientovi a jeho léčbě. "O čárové kódy se chceme zajímat do budoucna. Bylo by to dražší, každé oddělení by potřebovalo čtečku a nemocnice by musela mít přizpůsobený informační systém," dodala náměstkyně.

Pacient může identifikační náramek odmítnout, v praxi se to ale téměř nestává. Lidé vědí, že s páskem na ruce jsou ve větším bezpečí.

Ostrovská nemocnice je poslední v kraji, která náramky zavádí. V Karlovarské krajské nemocnici (K. Vary a Cheb) dostávají ženy umělohmotný proužek se jménem, příjmením a názvem oddělení v růžovém provedení, muži v modrém. V sokolovské nemocnici nosí náramky pacienti na všech lůžkových odděleních od roku 2009.