Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme v nemocnici ošetřovat i Čechy, bude prosazovat radnice v Selbu

  18:32aktualizováno  18:32
Je to paradox. Obyvatelé ašského výběžku mají doslova za humny moderní nemocnici, kterou nemohou využívat. Důvod? Leží v sousedním státě. V budoucnu by to však mohlo být jinak. Město Selb oznámilo, že hodlá bojovat o změnu legislativy.
Počet lidí, kteří v Selbu trvale žijí, se za posledních patnáct let snížil přibližně o třetinu. Vzhledem k tomu i reálně pokleslo množství výkonů v tamní nemocnici. (ilustrační snímek)

Počet lidí, kteří v Selbu trvale žijí, se za posledních patnáct let snížil přibližně o třetinu. Vzhledem k tomu i reálně pokleslo množství výkonů v tamní nemocnici. (ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, MAFRA

Chce, aby služby tamní nemocnice mohli využívat i lidé z českého pohraničí. "O podporu záměru požádáme radnice ostatních měst a obcí, sdružených ve svazku Přátelé v srdci Evropy," informoval selbský starosta Ulrich Pötzsch.

V Aši mají Selbští podporu jistou. Podle tamního místostarosty Pavla Klepáčka by to místní obyvatelé uvítali s otevřenou náručí.

"Nabídka je to pro naše občany nesmírně zajímavá a myslím, že by většina tuto možnost přivítala. Z Aše jste v německém Selbu do pěti minut, do nejbližší české nemocnice v Chebu je to autem půl hodiny," naznačil místostarosta Klepáček.

Podle něho je nemocnice v Selbu moderní, plně vybavená a poskytuje všechny standardní služby. "Problém by neměl být ani s jazykovou bariérou, protože tam pracuje spousta českých lékařů," podotkl místostarosta.

A netají se názorem, že v rámci Evropské unie by lidé tuto možnost mít měli. Bylo by to výhodné jak při běžném ošetření, tak například při akutních nehodách, kdy jde o minuty. "Máme v Aši sice výjezdové místo záchranky, ale bez lékaře. Ten míří ke složitějším případům z chebské nemocnice," doplnil Klepáček.

Příliv pacientů z Ašska by byl výhodný i pro samotné město Selb. Podle demografických průzkumů, které má k dispozici město Aš, zde totiž v uplynulých patnácti letech došlo k výraznému odlivu obyvatel.

Počet lidí, kteří v Selbu trvale žijí, se snížil přibližně o jednu třetinu. Vzhledem k tomu i reálně pokleslo množství výkonů v tamní nemocnici. Češi by tak selbskému zařízení doslova vytrhli trn z paty.

Ačkoli se plán na přeshraniční zdravotní péči zdá být jen velkým snem, zas tak velká utopie to zřejmě není. Svědčí o tom první změny v chování zdravotních pojišťoven. Například pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny mohou od letošního 22. dubna vyjet na plánovanou léčbu do ciziny, aniž by předem museli mít souhlas zdravotní pojišťovny.

"Pacient si ale takovou péči musí uhradit sám a až následně může požádat svou zdravotní pojišťovnu o refundaci," vysvětlil mluvčí VZP Oldřich Tichý. To by právě mohl být kámen úrazu. Česká zdravotní pojišťovna pravděpodobně neuhradí celou částku zaplacenou pacientem.

Pro rozdíl by si pak musel nemocný sáhnout do vlastní kapsy. Řeč je navíc jen o plánované léčbě. "Lidé by měli být v Selbu ošetřeni jen na kartičku pojištěnce. To je základní myšlenka, se kterou přišel selbský starosta," doplnil Klepáček.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz