Počet lidí, kteří v Selbu trvale žijí, se za posledních patnáct let snížil přibližně o třetinu. Vzhledem k tomu i reálně pokleslo množství výkonů v tamní nemocnici. (ilustrační snímek)

Počet lidí, kteří v Selbu trvale žijí, se za posledních patnáct let snížil přibližně o třetinu. Vzhledem k tomu i reálně pokleslo množství výkonů v tamní nemocnici. (ilustrační snímek) | foto: František Vlček, MAFRA

Chceme v nemocnici ošetřovat i Čechy, bude prosazovat radnice v Selbu

  • 1
Je to paradox. Obyvatelé ašského výběžku mají doslova za humny moderní nemocnici, kterou nemohou využívat. Důvod? Leží v sousedním státě. V budoucnu by to však mohlo být jinak. Město Selb oznámilo, že hodlá bojovat o změnu legislativy.

Chce, aby služby tamní nemocnice mohli využívat i lidé z českého pohraničí. "O podporu záměru požádáme radnice ostatních měst a obcí, sdružených ve svazku Přátelé v srdci Evropy," informoval selbský starosta Ulrich Pötzsch.

V Aši mají Selbští podporu jistou. Podle tamního místostarosty Pavla Klepáčka by to místní obyvatelé uvítali s otevřenou náručí.

"Nabídka je to pro naše občany nesmírně zajímavá a myslím, že by většina tuto možnost přivítala. Z Aše jste v německém Selbu do pěti minut, do nejbližší české nemocnice v Chebu je to autem půl hodiny," naznačil místostarosta Klepáček.

Podle něho je nemocnice v Selbu moderní, plně vybavená a poskytuje všechny standardní služby. "Problém by neměl být ani s jazykovou bariérou, protože tam pracuje spousta českých lékařů," podotkl místostarosta.

A netají se názorem, že v rámci Evropské unie by lidé tuto možnost mít měli. Bylo by to výhodné jak při běžném ošetření, tak například při akutních nehodách, kdy jde o minuty. "Máme v Aši sice výjezdové místo záchranky, ale bez lékaře. Ten míří ke složitějším případům z chebské nemocnice," doplnil Klepáček.

Příliv pacientů z Ašska by byl výhodný i pro samotné město Selb. Podle demografických průzkumů, které má k dispozici město Aš, zde totiž v uplynulých patnácti letech došlo k výraznému odlivu obyvatel.

Počet lidí, kteří v Selbu trvale žijí, se snížil přibližně o jednu třetinu. Vzhledem k tomu i reálně pokleslo množství výkonů v tamní nemocnici. Češi by tak selbskému zařízení doslova vytrhli trn z paty.

Ačkoli se plán na přeshraniční zdravotní péči zdá být jen velkým snem, zas tak velká utopie to zřejmě není. Svědčí o tom první změny v chování zdravotních pojišťoven. Například pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny mohou od letošního 22. dubna vyjet na plánovanou léčbu do ciziny, aniž by předem museli mít souhlas zdravotní pojišťovny.

"Pacient si ale takovou péči musí uhradit sám a až následně může požádat svou zdravotní pojišťovnu o refundaci," vysvětlil mluvčí VZP Oldřich Tichý. To by právě mohl být kámen úrazu. Česká zdravotní pojišťovna pravděpodobně neuhradí celou částku zaplacenou pacientem.

Pro rozdíl by si pak musel nemocný sáhnout do vlastní kapsy. Řeč je navíc jen o plánované léčbě. "Lidé by měli být v Selbu ošetřeni jen na kartičku pojištěnce. To je základní myšlenka, se kterou přišel selbský starosta," doplnil Klepáček.