Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: František Vlček, MAFRA

Nemocnice v Selbu je moderní a blízko. Přesto lidé z Aše musí do Chebu

  • 2
Starostové Aše a německého Selbu už vědí, jak dostat české pacienty do selbské nemocnice. Teď hledají možnosti, jak péči zaplatit. Ve hře jsou i evropské peníze.

Když začal ašský starosta Dalibor Blažek poprvé uvažovat o tom, že by obyvatelé Aše mohli za ošetřením jezdit do německého Selbu, zdálo se, že tahle myšlenka nemá naději na úspěch. Teď se však zdá, že plán na spolupráci obou měst v oblasti zdravotnictví začíná mít konkrétnější obrysy.

Řešením by mohl být přeshraniční projekt, kdy by se doplatky hradily z evropských peněz. Nyní chtějí města Aš a Selb společně přesvědčit politiky na obou stranách hranice, že tahle cesta je správná.

„S městem Selb jsme se dohodli. Nyní už zbývá přesvědčit o výhodnosti spolupráce vedení okresu Wunsiedel a Karlovarského kraje. A například prostřednictvím přeshraničního projektu vyřešit největší problém, kterým je rozdílná výše úhrad zdravotních pojišťoven u nás a v Německu,“ uvedl ašský starosta Dalibor Blažek.

V Selbu plán přeshraniční spolupráce podporují. Čeští pacienti by byli pro tamní nemocnici přínosem. V uplynulých patnácti letech totiž ze Selbu přibližně třetina obyvatel odešla. S tím souvisí i pokles výkonů v tamní nemocnici. A podle slov starosty Ulricha Pötzsche už nyní lidé cítí, že je jejich nemocnice v ohrožení.

Do nemocnice v Selbu je to pět minut, do chebské půl hodiny

„Spolupráci s českou stranou vidíme jako šanci nemocnici stabilizovat,“ uvedl Ulrich Pötzsch. Pro zařízení v Selbu jsou pacienti z Česka nadějí, že nebude muset čelit existenčním potížím.

Zatím platí, že lidé z Aše, kteří potřebují nemocniční péči, jezdí do takřka třicet kilometrů vzdáleného Chebu. A to i přesto, že za humny mají moderní nemocnici. Protože ale stojí v Německu, musí Češi při její návštěvě sáhnout do vlastní kapsy.

„Na jihu Čech to ale funguje jinak. Nemocnice v rakouském Gmündu přijímá na pojišťovnu i české pacienty. Když to jde u nich, musí to jít i u nás,“ konstatoval ašský starosta Dalibor Blažek.

„Do nejbližší české nemocnice v Chebu je to autem půl hodiny. Do Selbu pět minut. Tamní nemocnice je moderní, plně vybavená a poskytuje všechny standardní služby. Problém by neměl být ani s jazykovou bariérou, protože tam pracuje spousta českých lékařů,“ vysvětlil ašský místostarosta Pavel Klepáček.

A podle jeho názoru by v rámci Evropské unie lidé měli mít možnost zamířit do nejbližší nemocnice, byť je za hranicemi. Bylo by to výhodné jak při běžném ošetření, tak například při akutních nehodách, kdy jde o minuty.

„Máme v Aši sice výjezdové místo záchranky, ale bez lékaře. Ke složitějším případům vyjíždí lékař z chebské nemocnice,“ doplnil Klepáček.

Karlovarský radní pro oblast zdravotnictví Jakub Pánik je myšlence nakloněn. „V oblastech, kde je nemocniční péče poněkud vzdálenější, je možné situaci řešit přeshraničně. Pro obyvatele je to rychlejší a jistě i příjemnější. Ale nejprve je nutné vyřešit peníze. V současné době nemocnice v Česku inkasují podstatně nižší úhrady za výkony než nemocnice v Německu. To je jádro problému, na kterém plán zatím ztroskotává,“ řekl Pánik.