Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jednou se určitě nají sám, věří rodiče nemocného Filipa z Varů

  13:53aktualizováno  13:53
Filip Přibil z Karlových Varů je veselý a neposedný kluk, žije v jednom bytě s rodiči a devatenáctiletým bratrem Danem a v lednu mu bude devět let. Zní to jako začátek obyčejného příběhu malého chlapce. Filipův příběh ale bohužel tak obyčejný není.

Osmiletý Filip sedí na klíně maminky Vlasty, vedle je hudebnice Veronika a bratr Dan. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Narodil se těžce podvyživený. Vážil 1 850 gramů a měřil 45 centimetrů," vypráví Filipova maminka Vlasta. Do půl roku se mu podařilo váhu dohnat. V té době ho ale postihl první epileptický záchvat.

"Za tři dny se to opakovalo, volali jsme záchranku. Trvalo čtrnáct dní, než ho paní doktorka přišla vyšetřit a zjistila, že je to epilepsie," líčí Tomáš Přibil, otec Filipa.

"Každý záchvat ho srazí zpátky - mentálně i váhově," dodává. Tehdy míval chlapec i tři záchvaty denně, teď se díky lékům tyto stavy opakují jen jednou do měsíce.

Koncert pro Filipa

21. 12. od 19.00 Lidový dům ve Staré Roli
Vstupné:
na místě 120 Kč, předprodej 100 Kč (Čedok a Městská knihovna K. Vary)
Hrají: DRC, Cumpáni, Šolc - Boys, Bugr Band, Bankrot, Parťáci a další.

Potíží, se kterými se potýká, je ale víc. Mentálně je dnes Filip na úrovni čtyřletého dítěte a potřebuje asistenci 24 hodin denně. Jeho hlavním problémem ale stále zůstává podvýživa.

Přestože prý jí hodně, všechno a s chutí, váží ve svém věku pouhých 14 kilo. Kvůli zúženému jícnu může přijímat jen kašovitou potravu a každý den je třeba mu píchat růstový hormon.

"Filípek je navíc silně chudokrevný a trpí těžkými zácpami, což řešíme léky a dávkami železa, které mu nitrožilně dávají v Praze. To se v něm ale stejně jako jídlo prostě ztrácí někam pryč," doplňuje Vlasta Přibilová výčet všech zdravotních komplikací svého syna.

Nadějí jsou pro rodiče chlapcovy pokroky. "Lékaři ve Varech nám na začátku řekli, že nebude chodit, a vlastně nám doporučili, abychom ho dali do ústavu," vzpomínají Přibilovi.

Jde to pomalu, ale rodiče se nevzdávají

Dnes chlapec nejen chodí, ale umí si i říct, co chce. Pod dohledem asistentky chodí do druhé třídy speciální školy.

"Podle paní učitelky by se snad mohl jednou i naučit psát. Jde to strašně pomalu, ale jde to. Vzdávat to nebudeme. Víme, že na nás bude už vždycky závislý. Za cíl si ale dáváme, aby se sám najedl, sám chodil na záchod, sám si vyčistil zuby, aby byl zkrátka samostatný," mají jasno rodiče. "Někdy toho má člověk dost, je vyčerpaný, ale nedali bychom ho ani za nic. Je to naše štěstí."

Tím nejhorším, s čím se však Filipova rodina potýká, je nejistota. Proč? Co mu vlastně je? Jak ho léčit? Co s ním bude dál? Po všech testech a vyšetřeních, která za celý svůj život absolvoval, na to dodnes žádný z doktorů nedokáže odpovědět. Také kvůli tomu objíždí měsíčně pražské nemocnice.

"Stále nemohou najít syndrom, do kterého by spadal. Má šest diagnóz, ale ani jedna není hlavní. V Motole nám řekli, že takové případy jsou dva, možná tři v Evropě," říká otec.

A tak jim lékaři doporučili testy v Německu, kde je genetický výzkum o něco dál. Ty si ale Přibilovi nemohou dovolit. Ceny vyšetření se šplhají ke statisícům.

Muzikantka pořádá pro Filipa koncert

A právě s tím chce rodině pomoci karlovarská muzikantka Veronika Kawuloková, která se s rodiči chlapce poznala letos v létě. Pro Filipa se rozhodla uspořádat benefiční koncert.

"Takovou věc dělám úplně poprvé. Bylo to rozhodnutí jedné vteřiny. Nevědět, jestli svému synovi připravuješ poslední Vánoce, slavíš s ním poslední narozeniny, to mi přišlo strašné. Byl to impulz, který mě přiměl do toho jít," vysvětluje hudebnice. A tak oslovila všechny své kamarády muzikanty.

"Přihlásilo se nakonec tolik kapel, že jsme jich polovinu museli odmítnout, protože by to bylo technicky neproveditelné," říká Kawuloková. Přes všechny nesnáze drží rodina pospolu. Velkou oporou je jim jak starší syn z prvního manželství paní Přibilové, tak rodina pana Přibila. Jak říkají, poznali a získali za tu dobu spoustu známých. O spoustu jich ale také přišli.

"Lidi dokážou člověka odsoudit. Najdou se i takoví, kteří závidí, že na malého bereme příspěvek a za koncertem vidí také jen peníze, přestože všechny jdou jen na Filipa a jeho léčbu," říká Tomáš Přibil. Ze stejných důvodů je chystaný koncert sítem přátel i pro jeho pořadatelku. Poslední akce pro Filipa to prý rozhodně není.

Autoři:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Najdete na iDNES.cz