Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svěřte nám i karlovarskou nemocnici, navrhuje firma Nemos vedení kraje

  9:23aktualizováno  9:23
Svěřte nám i předluženou Karlovarskou krajskou nemocnici, vybízí krajskou vládu firma Nemos. Ta úspěšně řídí svou Nemocnici v Ostrově a do pořádku dává dříve odepisovanou Nemocnici Sokolov, kterou si od kraje pronajala na dvacet let.

Jednatel Nemosu David Soukup přichází s vizí, jak pomoci Karlovarské krajské nemocnici. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Manažeři společnosti Nemos tvrdí, že kdyby šéfovali také Karlovarské krajské nemocnici, vyčistí ji od zbytečných výdajů. A troufají si hlavně na to, co nikdo dosud nezvládl.

Citlivě přeskupit oddělení ve všech čtyřech nemocnicích v celém regionu, péči účelně propojit, tím ušetřit desítky milionů korun na provozu. Nebude podle nich zapotřebí ani tolik personálu, který teď chybí.

Znamenalo by to ale také nepopulární rušení některých oddělení, na která si pacienti zvykli.

Jednatel Nemosu David Soukup třeba na očním oddělení demonstroval svoji vizi. Bude jen jedno oční, ostatní nemocnice otevřou na jeden den oční ambulance a primář si v nich s pacienty domluví operace na určitý den.

"Tímto způsobem můžeme řešit péči od očního oddělení přes gynekologii až po ARO. Všechno logicky poskládané, řízené, efektivní. Ať jedna nemocnice vždy zastřeší daný obor, záchranka odveze pacienta do nemocnice s volnou kapacitou, nadstavba bude třeba v Karlových Varech," navrhl Soukup v rozhovoru pro MF DNES.

Do provozu politikům vstup zakázán

Jedna z jeho hlavních podmínek zní: "Politici by nám do do provozního řízení nesměli vstupovat." Změnu systému vidí jako jedinou možnou cestu, jak ekonomicky přežít.

Dosavadní směřování nemocnic Soukup přirovnal k vlaku jedoucímu odnikud nikam. Nemluví do větru, jsou za ním výsledky. Jím řízené nemocnice v Ostrově a Sokolově i přes nižší příjmy od pojišťoven hospodaří vyrovnaně nebo s mírným ziskem.

Nabídka Nemosu visí ve vzduchu ve chvíli, kdy by na ni krajská vláda mohla slyšet.

Krajská nemocnice v Karlových Varech a Chebu se potácí v dluzích, její ztráta se jen letos vyšplhá celkem ke 130 milionům korun. Kdyby kraj do ní letos se skřípěním zubů nenalil už 68 milionů, hrozil by jí krach.

Znepokojené krajské zastupitelstvo uložilo náměstkovi hejtmana pro zdravotnictví Miloslavu Čermákovi, aby do dubna příštího roku připravil koncepci řízení a rozvoje nemocnic. Vize firmy Nemos Čermáka zajímá.

"Oficiálně to slyším poprvé. Pokud podnět od Nemosu dostaneme, do koncepce ho zapracujeme. Také si myslím, že se musí něco stát, protože kraj nemůže místo státu hradit vysokou ztrátu nemocnice," uvedl.

Podle něho by se musela vyjádřit veřejnost, radní, zastupitelé. "Abychom našli model, který je možné ufinancovat a na který občané nijak těžce nedoplatí," dodal. Podmínka, že politici nebudou zasahovat do provozu nemocnice, připadá Čermákovi logická a správná.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Najdete na iDNES.cz