Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Lidem chodily vysoké nedoplatky za vodu, kradla ji sousední restaurace

  • 2
Nad vysokými platbami za vodu dlouho nevěřícně kroutil hlavou František Pátek z Karlových Varů a další spolumajitelé činžovního domu na náměstí Republiky. Nakonec ve sklepě objevili podezřelé potrubí. Jejich pitnou vodu používala z černého odběru hospoda, kterou ve vedlejším domě provozoval vietnamský podnikatel.

„Já a soused trávíme celé víkendy na svých chatách, doma pomalu přes léto nejsme. A přesto jsme dopláceli jako mourovatí při každém vyúčtování za vodu skoro tisíc korun. Přitom podle našich propočtů jsme měli dostávat přeplatky,“ říká František Pátek.

Tři roky dopláceli nájemníci vysoké sumy, zhruba 1 200 korun na jeden byt, až letos se situace změnila. Podnikatel svou restauraci zhruba před půl rokem zavřel a ve stejné době se shodou okolností navíc změnil i majitel jednoho z bytů.

Na černý odběr totiž přišli členové sdružení nájemníků čirou náhodou, až když bylo pozdě. Řekli si totiž, že musejí udělat pořádek v dlouho nepoužívaném sklepě.

Patřil členovi sdružení, který měl ve velkém činžovním domě nedaleko karlovarského Dolního nádraží největší podíl a rozhodl se, že ho prodá jedné pražské realitní kanceláři. Její zástupce si vše přišel na místo prohlédnout.

Do sklepa se někdo tajně proboural

„S realitkou jsme při prohlídce objevili, že někdo ze sousedního baráku proboural k nám bez stavebního povolení zeď a osadil v ní dveře. Když jsme zjistili, že nade dveřmi vede z našich sklepních prostor načerno namontované vodovodní potrubí, tak nám bylo všechno hned jasné,“ vzpomínal František Pátek.

A ještě jasnější to bylo, když dveře se sousedy násilím otevřel. Vietnamský podnikatel měl za dveřmi regály na zásoby pro svoji hospodu provozovanou v sousedním domě.

Jak členové sdružení nájemníků říkají, v době, kdy na černý odběr vody přišli, už ani nemohli na nikom uplatňovat náhradu škody. Podnikatel totiž hospodu zavřel a zmizel neznámo kam.

Pro jistotu ale pražská realitka, která v domě odkoupila další tři byty, nainstalovala nové stoupačky a osadila je v bytech měřícím zařízením.

„Náš dům byl v době zjištění černého odběru vody ve správě jedné karlovarské realitní kanceláře. Nejspíš se o nás starala jen na papíře,“ říká k tomu Pátek.

V uplynulých dnech to tak byla v domě na náměstí Republiky velká sláva. Většina nájemníků dostala do poštovních schránek poštovní poukázku na přeplatek za vodu. U Františka Pátka to byla tisícovka. Jak říká, šlo o jeho první přeplatek za vodu v životě. Dodal, že někteří sousedi, kteří spotřebovali více vody, jsou po letech placení nedoplatků šťastní, že zůstali alespoň „na svých“.

Vyberte si dobrého správce, radí realitky

Jednatel karlovarské realitní kanceláře Recom Reality Jakub Žikeš doporučuje preventivně předcházet problémům s vyúčtováním za energie tím, že sdružení vlastníků bytových jednotek nebo sdružení nájemníků svěří péči o svůj majetek renomovanému správci.

„Škudlení na nesprávném místě se nevyplácí, je lepší zaplatit nějakou tu korunu navíc. Ztráty pak mohou být mnohem větší než ušetřené peníze,“ doporučuje Žikeš.

Některá malá sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ) se opravdu snaží šetřit na nákladech každou korunu. Až donedávna to byl i případ SVJ v karlovarské čtvrti Stará Role. Účetnictví pro jeden panelák tam vedla předsedkyně SVJ, která nechtěla, aby se její jméno objevilo v tisku.

„Raději jsem papíry předala realitní kanceláři. Za těch pár stovek se to vyplatí,“ říká.

Nejprve je nutné zaplatit, pak teprve reklamovat

Jakub Žikeš nepovažuje neoprávněně naúčtované nedoplatky za odběr energií za mimořádné, protože k takovýmto případům podle jeho zkušeností často dochází. Vysvětlil, že v případě odběru vody jdou vodárny vždy za majitelem objektu. Tomu nezbývá nic než zaplatit.

Teprve pak může následovat reklamace částky nebo reklamace přesnosti použitých vodoměrů. V případě zjištění černého odběru radí ihned se obrátit na právníka.

„Každý rok řešíme nějaké vyúčtování, pokaždé se kvůli nedoplatkům někdo ozve. Většinou míváme pravdu my - jako správci, protože můžeme všechno doložit. Občas náklady ovlivní i tuhá zima, kdy si rodina vezme z ústavní péče domů nemocnou babičku, a více tak protopí. Lidé se pak diví, jak je to možné,“ konstatuje Jakub Žikeš z realitní kanceláře.