Netopýří noc na Chebském hradě. Přemysl Tájek z CHKO Slavkovský les ukazuje...

Netopýří noc na Chebském hradě. Přemysl Tájek z CHKO Slavkovský les ukazuje netopýra hvízdavého, jednoho z našich nejmenších netopýrů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

U zámků Kynžvart a Bečov chystají stezky zaměřené na život netopýrů

  • 0
V lesoparku zámku Kynžvart a v okolí hradozámku Bečov nad Teplou by mohly v budoucnu vyrůst nové naučné stezky zaměřené na život netopýrů. Předpokládá to nový česko-německý projekt, do něhož se chce připojit také město Wunsiedel.

To má na svém území unikátní soustavu starobylých pivovarských sklepů, jež je v zimě domovem přibližně půldruhého sta těchto unikátních letců.

Dnes už nefunkční sklepy sloužily během druhé světové války jako kryt proti bombardování. V současné době jsou podzemní prostory ve špatném stavu, avšak představují významné zimoviště řady netopýrů z oblasti Smrčin.

Město Wunsiedel chce v rámci společného projektu tato zimoviště opravit, zajistit a doplnit o informační tabule pro veřejnost. Podobně by se mohly upravit i sklepy v Bečově a v areálu zámku Kynžvart. Také ty totiž slouží netopýrům jako zimoviště.

„Cílem česko-německého projektu je zajistit sanaci a stabilizaci těchto zimních stanovišť vzácných a chráněných živočichů v regionu a uchovat je i do budoucna,“ vysvětlil manažer projektu Richard Štěpánovský s tím, že například v Kynžvartu by mohla naučná stezka vést od sklepa bývalého pivovaru, kde netopýři přečkávají zimu, napříč lesoparkem.

Informační tabule by návštěvníkům osvětlily, jak jsou pro netopýry důležité staré stromy, v jejichž dutinách a otvorech v létě žijí.

„Byla by to jedinečná příležitost přiblížit návštěvníkům zámku nejen naše kulturní, ale i přírodní dědictví. Budu rád, pokud se podaří v rámci přeshraniční spolupráce získat na tento projekt dotace,“ uvedl kastelán zámku Kynžvart Ondřej Cink.

Nedávné sčítání v podzemí zámku Kynžvart a Bečov, které vedl Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les spolu se Stefanem Schürmannem z odboru ochrany životního prostředí Okresního úřadu Wunsiedel, odhalilo, že vedle běžných netopýrů zde přečkávají zimu i poměrně vzácné druhy těchto létajících savců.

„Sklepní prostory vyhledávají k přezimování specifické druhy netopýrů. Na Bečově jsme například objevili pět druhů, a to netopýra vodního, černého, ušatého a severního. Zdržuje se zde i zástupce netopýra dlouhouchého, přičemž jeho pravidelných zimovišť je v kraji známo relativně málo,“ uvedl Přemysl Tájek.

Sklepení zámku Kynžvart pak skrývalo další překvapení. Mezi spáči nechyběli zástupci netopýra velkého, z nichž dva nesli na noze kroužek.

„Z jednoho se nám podařilo vyčíst, že jeho nositel pochází z kolonie v Okrouhlém Hradišti u Konstantinových Lázní. To ale znamená, že při cestě na zimní byt musí urazit poměrně velkou vzdálenost,“ neskrýval překvapení Tájek.

Sčítání spících netopýrů se pravidelně koná na přibližně dvou stech místech v kraji. Lidé, kteří se za nimi vydávají, se snaží, aby chráněné živočichy rušili co nejméně.

„Zimu netopýři přečkávají ve stádiu hibernace, kdy musí úsporně hospodařit s energií. Pokud bychom je probudili, tak je to velmi vyčerpá. Proto je důležité se chovat tiše a opatrně,“ doplňuje s tím, že v netopýří ložnici se nesmí zbytečně svítit a spící savce si lidé prohlíží pouze se zatajeným dechem.