Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Karlovarském kraji patří k nejzadluženějším, i ti ze střední třídy

  15:29aktualizováno  15:29
Typickým dlužníkem už dávno není jen člověk ze sociálně slabého prostředí. Odborníky z dluhových poraden v kraji čím dál častěji vyhledávají lidé ze střední třídy, mezi nimi i vysokoškoláci. Stačí smutná náhoda - úraz, rozchod s partnerem nebo výpověď v práci a jejich ekonomická situace se zcela obrátí.

Obrovské dluhy trápí v kraji i takzvanou střední třídu.Vysokoškoláky nevyjímaje. Ilustrační foto.

"Vždy záleží na tom, jak rychle se dokáže člověk s takovou situací vyrovnat a začne věci řešit. Spousta z nich je ovšem ve stavu, kdy přednost dostanou úplně jiné problémy, které je tíží," uvedl Martin Kindl, který vede chebskou dluhovou poradnu v Havlíčkově ulici.

Dlužníci z této skupiny jsou podle něj navíc lidé, kteří byli zvyklí na slušné příjmy, nabrali si půjčky a vždy je dokázali velice rychle vyřešit. Najednou ale zjistili, že už to tak lehce nejde.

"Důležité je komunikovat s věřiteli. Slušné firmy posílají dlužníkovi návrhy splátkových kalendářů. Nejhorší věcí, kterou může člověk udělat, je jejich pokusy ignorovat a myslet si, že dluh zmizí. Z tisícikoruny se pak rázem stávají statisíce,“ řekl vedoucí chebské poradny.

Do jak svízelné situace se mohou doposud spořádaní lidé dostat, dobře vědí v Sokolově, kde rok provozuje poradnu obecně prospěšná společnost Pomoc v nouzi.

Zájem o její služby je tak veliký, že nemůže všechny dlužníky uspokojit. Služby přitom nabídla zhruba třicítce měst v kraji, nakonec funguje pouze v Sokolově a v Lubech. Klienti se na ni však obrací nejen odsud.

Nejsme byrokrati, proto pomůžeme

"Mnozí starostové a starostky, které jsme oslovili, se nám ani neozvali. Teď stojíme před rozhodnutím, zda pomáhat i dlužníkům z jiných obcí. Kdybychom byli důslední a byrokratičtí, tak to neuděláme, ale my však pomáhat chceme," řekl manažer poradny Petr Beránek, který pracoval v karlovarské bance, a to také jako její ředitel. Nyní se potkává se smutnými osudy dlužníků, kteří často říkají, že neví kudy kam, a poslední možnost vidí ve skoku z okna či pod vlak.

"Lidé z vyšší třídy si dokázali alespoň zajistit podnikání do domácnosti. Velice špatně je na tom ovšem ta nejnižší třída, těžce pak třída střední, a to bez ohledu na vzdělání," popsal Petr Beránek.

Dlužníci, kteří pocházejí z takzvané střední vrstvy obyvatelstva, mohou svou situaci zachránit vyhlášením osobního bankrotu. Podle Petra Beránka je však obrovským problémem, že mnohým lidem není schválen.

V takovém případě musí žít s tím, že budou zadluženi až do smrti. "O tomto problému se ale nemluví a konkrétní čísla nejsou," upozornil.

Podle statistiky společnosti CCB -Czech Credit Bureau bylo v Karlovarském kraji během letošního října vyhlášeno 96 osobních bankrotů, což je šest procent z jejich celkového počtu.

"Od ledna do října letošního roku bylo v Karlovarském kraji vyhlášeno 1 039 osobních bankrotů, což je o 53 procent více než ve stejném období roku 2011," uvedla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti.

Karlovarský kraj byl podle ní letos typický nejvyšším počtem osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel a poměrně rychlým růstem bankrotů obchodních společností.

Jak to vypadá s českou platební morálkou, sleduje také sdružení SOLUS. Podle údajů, které zpracovalo za 3. čtvrtletí letošního roku, se v Karlovarském kraji situace stále zhoršuje. Podíl dlužníků je tady druhý nejvyšší v republice, prvenství patří Ústeckému kraji.
Nejčtenější

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Pilot záchranářského vrtulníku otestoval nové přistávací místo ve Varech

Testovací přistání vrtulníku Letecké záchranné služby (LZS) Líně.

Další místo pro přistávání záchranářských vrtulníků mají Karlovy Vary. Při testovacím letu ho vyzkoušel pilot Letecké...

Ostrovská porodnice končí. Nejsou lidi na zajištění provozu ani děti

Běžně se v ostrovské porodnici rodí kolem 50 dětí měsíčně. V červenci jich ale

Porodnice v Ostrově na konci června definitivně skončí. Za koncem je úbytek porodů i nedostatek odborného personálu....

Další pohroma pro zadlužené Prameny, čeká je dražba části majetku

Obec Prameny s dluhem kolem sta milionů korun a téměř bez majetku, který by se...

Prameny na Chebsku se opět řítí do spirály dluhů. Čeká je dražba části majetku. Poté, co ztroskotala dohoda s...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz