Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Karlovarském kraji patří k nejzadluženějším, i ti ze střední třídy

  15:29aktualizováno  15:29
Typickým dlužníkem už dávno není jen člověk ze sociálně slabého prostředí. Odborníky z dluhových poraden v kraji čím dál častěji vyhledávají lidé ze střední třídy, mezi nimi i vysokoškoláci. Stačí smutná náhoda - úraz, rozchod s partnerem nebo výpověď v práci a jejich ekonomická situace se zcela obrátí.

Obrovské dluhy trápí v kraji i takzvanou střední třídu.Vysokoškoláky nevyjímaje. Ilustrační foto.

"Vždy záleží na tom, jak rychle se dokáže člověk s takovou situací vyrovnat a začne věci řešit. Spousta z nich je ovšem ve stavu, kdy přednost dostanou úplně jiné problémy, které je tíží," uvedl Martin Kindl, který vede chebskou dluhovou poradnu v Havlíčkově ulici.

Dlužníci z této skupiny jsou podle něj navíc lidé, kteří byli zvyklí na slušné příjmy, nabrali si půjčky a vždy je dokázali velice rychle vyřešit. Najednou ale zjistili, že už to tak lehce nejde.

"Důležité je komunikovat s věřiteli. Slušné firmy posílají dlužníkovi návrhy splátkových kalendářů. Nejhorší věcí, kterou může člověk udělat, je jejich pokusy ignorovat a myslet si, že dluh zmizí. Z tisícikoruny se pak rázem stávají statisíce,“ řekl vedoucí chebské poradny.

Do jak svízelné situace se mohou doposud spořádaní lidé dostat, dobře vědí v Sokolově, kde rok provozuje poradnu obecně prospěšná společnost Pomoc v nouzi.

Zájem o její služby je tak veliký, že nemůže všechny dlužníky uspokojit. Služby přitom nabídla zhruba třicítce měst v kraji, nakonec funguje pouze v Sokolově a v Lubech. Klienti se na ni však obrací nejen odsud.

Nejsme byrokrati, proto pomůžeme

"Mnozí starostové a starostky, které jsme oslovili, se nám ani neozvali. Teď stojíme před rozhodnutím, zda pomáhat i dlužníkům z jiných obcí. Kdybychom byli důslední a byrokratičtí, tak to neuděláme, ale my však pomáhat chceme," řekl manažer poradny Petr Beránek, který pracoval v karlovarské bance, a to také jako její ředitel. Nyní se potkává se smutnými osudy dlužníků, kteří často říkají, že neví kudy kam, a poslední možnost vidí ve skoku z okna či pod vlak.

"Lidé z vyšší třídy si dokázali alespoň zajistit podnikání do domácnosti. Velice špatně je na tom ovšem ta nejnižší třída, těžce pak třída střední, a to bez ohledu na vzdělání," popsal Petr Beránek.

Dlužníci, kteří pocházejí z takzvané střední vrstvy obyvatelstva, mohou svou situaci zachránit vyhlášením osobního bankrotu. Podle Petra Beránka je však obrovským problémem, že mnohým lidem není schválen.

V takovém případě musí žít s tím, že budou zadluženi až do smrti. "O tomto problému se ale nemluví a konkrétní čísla nejsou," upozornil.

Podle statistiky společnosti CCB -Czech Credit Bureau bylo v Karlovarském kraji během letošního října vyhlášeno 96 osobních bankrotů, což je šest procent z jejich celkového počtu.

"Od ledna do října letošního roku bylo v Karlovarském kraji vyhlášeno 1 039 osobních bankrotů, což je o 53 procent více než ve stejném období roku 2011," uvedla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti.

Karlovarský kraj byl podle ní letos typický nejvyšším počtem osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel a poměrně rychlým růstem bankrotů obchodních společností.

Jak to vypadá s českou platební morálkou, sleduje také sdružení SOLUS. Podle údajů, které zpracovalo za 3. čtvrtletí letošního roku, se v Karlovarském kraji situace stále zhoršuje. Podíl dlužníků je tady druhý nejvyšší v republice, prvenství patří Ústeckému kraji.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Operátor linky / skladu - Mariánské Lázně, až 28 000 Kč + benefity

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz