Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro nevěstu byla svatba zkouškou nervů, den před ní ztratila občanku

  8:55aktualizováno  8:55
Poslední den před svatbou bývá hektický pro každou nevěstu. V případě Elišky Failové z Ostrova to ale bylo napínavější než obvykle. Poslední svobodný den přišla o občanský průkaz. A bez něj by ji nikdo neoddal.

Karel Janeček a Eliška Failová. | foto: archiv Elišky Failové

„Ve čtvrtek ráno jsem se vracela autobusem z rozlučky se svobodou. Kecala jsem se známou a peněženka mi buď vypadla, nebo mi ji někdo vzal,“ uvedla nevěsta.

To, že ji u sebe nemá, zjistila ve chvíli, kdy potřebovala zaplatit za předsvatební zkrášlování. Po zběsilém prohledání kabelky i bytu, obvolání autodopravců i řidičů se musela smířit s faktem, že přišla o peníze, doklady i karty.

„Chvíli jsem přemýšlela, zda osud zkouší moji vytrvalost, nebo naznačuje, že se nemám vdávat,“ dodala nyní již vdaná Failová.

Vzhledem k tomu, že bylo již něco kolem půl druhé odpoledne a úřední hodiny končily ve tři, vydala se urychleně na matriku zažádat si o nový náhradní průkaz.

„Až v půlce cesty mi došlo, že u sebe ale nemám fotografie, které jsou na doklad zapotřebí. Znovu jsem se tedy vracela do bytu a už poněkolikáté za ten den vybíhala do pátého patra. Pak jsem ještě sháněla rodný list, který byl již nachystaný na matrice. Na úřadu o mně už naštěstí věděli a na počkání mi vyřídili provizorní doklad,“ dodala Failová.

Do konce úředních hodin zbývalo deset minut. Zároveň s vydáním náhradního dokladu se však žádá o nový oficiální doklad. O ten si Failová zažádat nemohla, hned druhý den se totiž měl změnit její rodinný stav. Matrika ji tedy hned po svatbě urychleně vystavovala oddací list, aby o novou občanku mohla zažádat v pondělí.

„Celé to bylo jako z 12 úkolů pro Asterixe, kdy má za úkol vyřídit povolení v domě plném úředníků. Paní matrikářce to zas muselo připadat jako z nějakého sitcomu. V každém případě ke mně byli všichni velice vstřícní a snažili se, aby vše dobře dopadlo,“ dodala.

„A co na to ženich? „Moc mě tím pobavila. Líbí se mi, že ji svatba nijak nezměnila a že je pořád stejně roztržitá jako před ní. Týden po svatbě totiž z roztržitosti zlikvidovala i mobil,“ uvedl novomanžel Karel Janeček.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Karlovarská KSČ šokovala výměnou vedení, po 21. srpnu zůstal pocit zrady

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Karlovarská okresní konference KSČ v březnu 1968 ukázala, že lidé chtějí změnu. Její výsledky pak šokovaly komunistické...

Najdete na iDNES.cz