Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Michal Pobiš si život bez svého retrívra Froda neumí ani představit

  17:35aktualizováno  17:35
V jedné ruce drží skládací bílou hůlku a druhou hladí svého zlatého retrívra, který mu už sedmý rok pomáhá „vidět“ cestu před sebou. Tak se Michal Pobiš a Frodo pohybují světem.

Michal Pobiš a jeho vodicí pes Frodo. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Dvojice se zúčastnila tradičního setkání držitelů vodicích psů v klubovně Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých v Chebu, kde si lidé i jejich čtyřnozí pomocníci mohli vyzkoušet trénink na překážkové dráze i v městském provozu. Případné problémy a chyby mohli ihned konzultovat se zkušenými cvičiteli z pražské nadace Mathilda.

„Život bez psa? To si už ani nedokážu představit. Kdybych neměl Froda, trvala by mi jakákoli cesta dvojnásobně dlouho,“ svěřuje se Michal Pobiš z Karlových Varů.

Pomáhat a poradit přijela do Chebu například Hana Jasenovcová, která se výchově vodicích psů věnuje více než čtvrt století. A tak dobře ví, že vodicí pes je pro člověka, který nevidí, jako dar z nebes. 

Dokáže upozornit na překážku na zemi, ale všimne si například i přerostlých větví nad chodníkem, které by mohly člověka zranit. Dokáže najít a podat cokoli, co jeho pánovi upadne. Je to člen rodiny, který je se svým zrakově postiženým člověkem čtyřiadvacet hodin denně, dodává mu sebevědomí a dobrou náladu. 

„Jestli se ze štěněte může stát dobrý vodicí pes, poznám nejčastěji už podle rodičů,“ vysvětluje Hana Jasenovcová. Vodicím psem přitom nemůže být každé štěně. Většinou cvičitelé sáhnou po rase labradorský retrívr. 

Cvičí se ale i zlatý retrívr, německý ovčák, border kolie, královský pudl a krátkosrstá kolie nebo jejich kříženci. Naučit psa takovým dovednostem, aby dokázal alespoň zčásti nahradit oči svého majitele, je podle slov cvičitelky běh na dlouhou trať.

Výcvik může trvat i dva roky

„S trochou nadsázky se dá říci, že vyrábím kompenzační pomůcky pro nevidomé. To musíte štěně najít, vychovat, vycvičit, připravit, spárovat s budoucím majitelem,“ vypočítává se smíchem Hana Jasenovcová v narážce na komedii Jiřího Menzela Na samotě u lesa. 

„Je třeba zajistit, aby se člověk a pes k sobě hodili. Temperamentní zvíře patří k mladému sportovně založenému člověku, jinak by to neklapalo. Nějaký čas musí cvičit společně, aby si na sebe zvykli. Pes si všechno musí prožít, očichat a ochutnat.“ 

Poté, co se štěňata z prověřeného vrhu dostanou do užšího výběru, trvá rok, než se naučí základním dovednostem. Mladí adepti vyrůstají v rušném prostředí většího města. Musí si zvyknout na lidi, dopravní prostředky, veřejnou dopravu, hluk. K tomu zvládají základní výcvik poslušnosti.

„Výsledkem je pes, který je zdravý a umí se chovat. Neloví, není agresivní a nebojí se. Pokud v této fázi vyřadíme z dalšího výcviku třicet procent štěňat, můžeme hovořit o úspěchu,“ vysvětluje Jasenovcová s tím, že po této zkušební době teprve nastává ten pravý trénink, kdy pes musí ovládnout celkem 34 dovedností. To trvá minimálně šest měsíců, někdy také ale až dva roky.

„Pes musí umět najít bezpečnou cestu. Pokud je na cestě překážka, obejde ji, když obejít nejde, zastaví se. Najde a podá svému pánovi věci, které mu upadly,“ uvádí cvičitelka některé ze základních úkonů, které musí psa naučit.

 Pracuje tak, že si bere dva až tři psy do vlastní domácnosti. Dobře je tak pozná a může novému majiteli poradit, pokud by se vyskytly nějaké problémy.

Přestože už vychovala a předala desítky psů, stále se s nimi neloučí lehce. „Je to, jako když odchází dítě z domu. Člověk si nakonec zvykne. Ale co je moje stýskání proti tomu, jakou radost přinese pes člověku, který jej potřebuje? Tomu leckdy obrátí život naruby. Pes se totiž stává jeho očima,“ dodává Jasenovcová.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz