Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na hradě v Chebu byli v hlavní roli netopýři. Lidé si je i pohladili

  13:14aktualizováno  13:14
Chebský hrad patřil těm, kdo se chtěli poučit o životě netopýrů. Mezinárodní akce, kterou pro region každoročně pořádá Český svaz ochránců přírody, CHKO Slavkovský les a Muzeum Cheb, se v Karlovarském kraji letos výjimečně konala už podruhé.

Netopýří noc na Chebském hradě. Přemysl Tájek z CHKO Slavkovský les ukazuje netopýra hvízdavého, jednoho z našich nejmenších netopýrů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Kdo si chcete poslechnout netopýry, pojďte kousek stranou.“ Těmito slovy vyzval návštěvníky Jan Matějů, jeden z organizátorů letošní Mezinárodní noci pro netopýry. U dubu před hradem se k němu za chvíli přidala více než stovka zvědavců - převážně rodičů a jejich malých ratolestí, které si prodloužily večerku.

Bylo krátce po 21. hodině, právě skončila teoretická část programu, a tak bylo na čase seznámit se s netopýry osobně.

Návštěvníci mohli vidět netopýry naživo

Ještě pár faktů o tom, jak se netopýři orientují podle ultrazvuku a jak je lze stopovat pomocí speciálního detektoru, který průvodce držel v ruce, a pak se celá skupina pomalu přesunula k řece.

Fotogalerie

„Potichu! Ozývají se netopýři!“ zavelel Matějů. „Pšššt!“ šířilo se davem a během chvilky se celá skupina zastavila a pozorně poslouchala. Z malé černé krabičky se linuly zvuky připomínající bublání a tiché pískání. „To je netopýr hvízdavý. Jeden z nejmenších druhů v republice. Teď právě letí nad námi. Netopýr vodní, kterého uslyšíme u řeky, zní zase trochu jinak,“ vysvětlil Matějů a dav se opět dal do pohybu.

Slyšet sice netopýři byli, na to vidět je ale naživo a zblízka je třeba si ještě chvíli počkat zpátky na hrad. Tam už měli organizátoři několik netopýrů připravených na ukázku a především ke kroužkování. To slouží k jejich pozorování a provádí se právě v tomto období na přelomu srpna a září, kdy se mláďata učí létat a hledají úkryty vhodné pro svůj zimní spánek.

„Tak také netopýří noci vznikly. Když už je třeba je odchytnout, proč je zároveň blíž nepředstavit lidem,“ řekl Přemysl Tájek z CHKO Slavkovský les.

S člověkem žijí značnou část roku. Třeba na půdě

„S člověkem mnohdy netopýři žijí značnou část roku pod jednou střechou. Setkáme se s nimi třeba na půdách, kde samice rodí mláďata, nebo ve sklepích, kde zimují. Všech 27 druhů našich netopýrů patří mezi zákonem chráněné a ohrožené, a my se tak snažíme lidi poučit a ukázat jim, že to nejsou smradlavá zablešená zvířata, kterých by se měli bát nebo štítit. Možnost vidět tyto zajímavé a tajuplné tvory tak zblízka, a dokonce si je pohladit, se jim jen tak nenaskytne,“ dodal.

Zájem je prý veliký. Jen v Chebu přišlo kolem 500 návštěvníků. Že se snaha organizátorům vyplácí, dokládají i přibývající případy, kdy se na ně lidé obracejí s žádostí o radu, jak se zachovat při setkání s netopýry. „Volají třeba kvůli tomu, že chtějí rekonstruovat půdu, kde jim žijí netopýři. Chtějí vědět, jak postupovat, aby jim neublížili. Často pak stačí stavební práce jen správně načasovat a zabránit tak úhynu mnoha netopýřích mláďat.“

Noc netopýrů mohli prožít i návštěvníci dolu Jeroným

Chebská noc netopýrů byla letos výjimečně druhou v kraji. Předcházela jí noc v dole Jeroným, kde díky velkému výskytu netopýrů už několik let probíhá jejich odchyt a kroužkování.

„Tento rok jsme tam pořádali netopýří noc pro veřejnost poprvé a budeme v tom chtít pokračovat i příště. Zároveň ale chceme přijet blíž lidem, proto Cheb. V minulých letech už jsme byli třeba v Lokti, Bečově, na Kladské, v Karlových Varech nebo na Hartenbergu. Jsme takový putovní cirkus,“ usmíval se Tájek.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kvůli pletichám kolem zakázek na opravy KV Areny stíhá policie tři muže

KV Arena

Karlovarští kriminalisté stíhají tři muže a dvě právnické osoby kvůli úplatkářství a pletichám při zadávání veřejné...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Dohoda: Císařské lázně opraví kraj, město v nich zřídí koncertní sál

Karlovarské Císařské lázně.

Kraj a město Karlovy Vary se konečně domluvili na postupu oprav Císařských lázní. Vzájemnou shodu stvrdí podpisem...

Najdete na iDNES.cz